מבטחים

שר התקשורת כחלון במפגש הבכורה של תא תקשורת ומדיה של פורום CFO: "אין היום תחרות אמיתית בשוק הסלולר"

17/10/2010

תא תקשורת של פורום CFO, אשר מונה את מנהלי הכספים של חברות התקשורת המובילות בישראל, קיים פגישה עם שר התקשורת משה כחלון בבית מעריב. בפגישה השתתפו, בין היתר, סיגל אלבוחר CFO קשת, לארי אקרמן CFO פלאפון, ליאור הלמן CFO מוטורולה, יעקב חן CFO סלקום, ירון לוי CFO רשת, אוה מדז'יבוז', מנכ"ל קבוצת מעריב, דר' זקי רכיב יו"ר קבוצת מעריב, אודי שניג CFO קבוצת מעריב ונגה קינן יו"ר פורום CFO.

במהלך המפגש אמר השר כחלון: "החברות הסלולריות מרוויחות יפה ונראה כי יש מקום לכניסתם של מפעילים נוספים לתחום. השאיפה שלנו היא שהמפעיל הסלולרי  החדש ימשוך את המחירים לצרכן כלפי מטה. התחרות האמיתית תקרה כאשר בפועל המחירים יירדו. זהו לא יעד דמיוני."

השר כחלון סקר את החסמים השונים שבכוונתו להסיר,  בכדי להקל על כניסתו של המפעיל החדש לשוק: "ישנו היעדר תחרות בולט בשוק הסלולר. אנו נוקטים במספר צעדים בכדי להגדיל את התחרות בשוק זה כאשר ההחלטה העיקרית היא להכניס מפעיל נוסף. לצורך כך עלינו לטפל ןלהתגבר על מספר חסמים ולהסירם:

החסם הראשון הוא פריסת תשתית מתקני גישה ואנטנות הארצית – מדובר במהלך מורכב וארוך יחסית, על כן, במכרז שפרסמנו, אפשרנו למפעיל הסלולרי החדש פריסה ראשונית  של כ-10% בלבד,במקביל נאפשר לו להשלים את הפריסה לארצית הארצית במשך שבע שנים. כדי לגשר על הפער,  אנחנו בוחנים אפשרות לחייב את החברות הקיימות לאפשר למפעיל החדש להשתמש בתשתית שלהם במסגרת נדידה פנים ארצית. אני מעדיף שהחברות יגיעו להסכמה ביניהן בעניין התנאים, אולם, אנו מכינים את עצמנו גם למצב שבו החברות לא יגיעו לעמק השווה." "חסם נוסף שעומד בפני התחרות הוא  קנסות יציאה גבוהים של חברות הסלולר הנגבים מהלקוחות. בסוף השנה אנו  עתידים  להפחית באופן דרסטי את כל קנסות היציאה.

 טיפול בחסם נוסף, הינו הפחתת דמי הקישוריות- המקטע של השיחה מחברה לחברה הוא מקטע מונופוליסטי, ולכן נתון לפיקוח שלנו. בבדיקה שערכנו עולה כי יש להפחית את המחירים למחירי עלות בהקדם. ולכן כבר בינואר 2011 המחירים יופחתו למחירי עלות. נושא זה חשוב במיוחד למפעיל סלולרי חדש מכיוון שהוא בראשית דרכו ובאופן טבעי יוציא יותר שיחות לחברות אחרות ועליו יהיה לשאת בנטל תשלום דמי הקישורית."

השר כחלון גם התייחס לביקורת כלפי מדיניותו ואמר כי "הרגולציה אינה מרסקת, אלא רגולציה מאזנת. אני שר התקשורת של הצרכנים וגם של החברות. אנחנו דורשים תחרות הוגנת וצרכנות הוגנת, אנחנו דורשים תחרות אמיתית ושוק חופשי באמת – שמהם כולם ירוויחו. כיום ישנו פער לא הגיוני לטובתם של החזקים. דווקא הם משלמים פחות. הבדלי המחיר הם בלתי מוצדקים ואנחנו כאן כדי לטפל בזה."

אוה מדז'יבוז', מנכ"ל קבוצת מעריב: זכי רכיב נכנס בעיניים פקוחות למעריב. שנת 2011 תהיה שנת מפנה עבור מעריב

אוה מדז'יבוז', מנכ"ל קבוצת מעריב, הציגה למנהלי הכספים את תוכניתה העסקית ואמרה כי: "המעבר שלי מקשת - חברת התקשורת הכי מצליחה בתחומה, לקבוצת מעריב – חברה שנאבקת על הקיום היום יומי שלה, היה לא פשוט. כל ההנהלה הבכירה של מעריב כיום נכנסה מבחירה למצב הקיים. אנחנו מאמינים שאפשר לעשות את השינוי. כל אחד מהנהלה מאמין שאפשר להפוך אותה לחברה מצליחה ורווחית. השנה עסקנו בקרב בלימה, בהישרדות, ב-2011 נעבור מהתגוננות למתפרצת ונחזיר את מעריב למקום שהיא הייתה בו ולמקום שמגיע לה. דר' זקי רכיב נכנס בעיניים פקוחות. הוא יודע בדיוק מה המצב. הוא בכל זאת בחר להיכנס, כמשקיע עסקי ומשקיע כלכלי.יש לנו את היכולות לעשות את האדפטציות מותאמות למציאות.

אודי שניג CFO מעריב הציג את פעילותה הכספית של החברה בשנה האחרונה: "בצד העלויות הצלחנו להפחית בעלות המכר. בהנהלה, בשיווק ובמכירה. צעדי ההתייעלות כללו איחודים בין מערכות שונות, צמצום שטחי עבודה וקיצוץ כ"א. בחזית המימון עמדנו בהצלחה מול אתגר בגיוס הון נוכח מצב החברה והמשק. האפשרויות של מימון בנקאי, הנפקה בשוק והכנסת שותף אסטרטגי היו כולן בעייתיות. מצאנו פיתרון יצירתי של אג"ח להמרה עם חבילת אופציות במחירים אטרקטיביים. הצלחנו לגייס 52 מ' ₪ ישבנו מול המוסדיים בתהליך מפרך וקשה. הלקחים להצלחה הם איזון נכון בין אטרקטיביות ההשקעה, מבנה ההון וההכבדה העתידית, לצד מעורבות אישית של ההנהלה ובחירת נכונה של חתמים שתמכו בנו מאוד."

לכתבה בגלובס

לכתבה בכלכליסט

לכתבה מעריב

עבור לתוכן העמוד