PWC

נייר העמדה של פורום CFO למניעת השתמטות משירות צבאי / לאומי

2/08/2007

נייר עמדה

 

מניעת השתמטות משירות צבאי / לאומי

 

הסטארט-אפ הזה, שכולנו שותפים בו, הנקרא מדינת ישראל, עדיין בהקמה. עדיין אינו בבחינת מובן מאליו. אנו עדיין יוצרים פה חברה, מגבשים את ערכיה, כותבים את נהליה. יחד אנחנו מחליטים על דמותה וחזונה.

 

המשק הישראלי, החברות הפועלות בו ומנהליהן, הינם חלק בלתי נפרד מתהליך זה בהיבט האישי, הלאומי והכלכלי. מתוך כך, החליטו חברי פורום ה-CFO על חשיבות טיפול הפורום בסוגיה מהותית זו, אשר מעבר להיבטים החברתיים-לאומיים של נושא זה, אנו רואים הקשרים כלכליים חשובים:

 

  1. מיון עובדים בחברה, מטיבו, הוא תהליך ברירה של אנשים המתאימים ביותר. תכונות כמו מחויבות אישית, נכונות לנתינה אישית, אחריות, נאמנות, תרומה ומנהיגות – אל אלו הינן תכונות החשובות לחברות בבואן לברור את העובדים המתאימים להם ביותר. השתמטות משירות צבאי/לאומי הינה עדות חשובה לחסרונן. לאור כך, העסקתם של משתמטים היא פגיעה באיכות העובדים של החברות.

 

  1. החברות המובילות במשק, רואות חובה וזכות לעצמן לפתח וליישם גישה אסטרטגית עסקית של אחריות חברתית, התורמת להצלחתם העסקית ולשיפור פני החברה בישראל. החברות  מקדישות כסף, מאמצים ועשייה, הן שלהן והן של עובדיהן, לטובת הקהילה. החברות המובילות רואות בהעסקתם של משתמטים משירות צבאי/לאומי, חבלה במאמציהן אלה.

 

  1. הרחבת מעגל המשרתים בצה"ל או בשירות הלאומי, תאפשר חלוקה שוויונית יותר של הנטל. אנו נוטים בדרך כלל לראות במערכת המיסים כגורם פרוגרסיבי. גם השירות לכלל הוא גורם כזה. הן בעצם חלוקת הנטל, הן בחינוכם וקידומם של בני נוער לתפוס את המקום הראוי להם בחברה (לדוגמא פרויקט נערי רפול). השבחתה של האוכלוסייה טומנת בחובה יתרונות כלכליים חשובים למשק הישראלי.

 

  1. השתמטות משירות גוררת איתה השפעות כלכליות הרסניות על קבוצות אוכלוסיה שלמות ובעקבותיהן דרישות לתמיכה ותשלומי העברה מהממשלה אשר כלל האזרחים נדרשים לממן הן דרך מערכת המס והן בתרומות פרטיות.

 

 

בשם השוויון האזרחי, בשם היתרונות הכלכליים המהווים את הבסיס לעוצמתה של ישראל, מגנה פורום ה-CFO את תופעת ההשתמטות, וקורא למדינה ולחברות לפעול בדחיפות. הצבא הוא צבא העם, המדינה היא מדינתם של כולם.

 

 

"אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות למענך, תשאל מה אתה יכול לעשות למען מדינתך"

ג'ון קנדי

אופן הפעולה:

 

1.      פעולות הממשלה

 

 

1.1.      הקפדה ואכיפה של השירות הצבאי / הלאומי

 

1.1.1.      חוק שירות לאומי חובה

פורום ה-CFO קורא לחקיקת חוק שרות לאומי חובה, לפיו ישרתו כולם בצבא, למעט קבוצות אוכלוסיה ייחודיות, כמו ערבים, חרדים בנות דתיות, וכאלו הסובלים מבעיות בריאות שישולבו במסגרת שירות לאומי חובה. כל סוגי השירות ימשכו לפרק זמן זהה. השירות הלאומי יתמקד בעבודה בבתי חולים, מוסדות חינוך, בתי סוהר, בתי אבות ובשאר שירותים שהמדינה מתקשה לספק לאוכלוסיות החלשות. חוק זה הינו שוויוני מחד ומעלה את שירותי מדינת הרווחה מאידך. כל המשרתים בצבא או בשירות הלאומי יקבלו בתום השירות תעודת שירות אותה יוכלו להציג בהמשך דרכם (בדומה לתעודות השכלה). כמובן, שיש להשאיר על כנן ועדות חריגים, הפוטרות משירות צבאי או שירות לאומי את אותם בודדים שמסיבות בריאות לא יוכלו לשרת אפילו בשירות הלאומי. עוד חייבת להיות התייחסות בחוק לפטור לעולים חדשים שהגיעו לארץ בגיל מבוגר – לבל ייפגעו. אנו מאמינים כי ניתן יהיה להגיע להבנה ברוח זו עם המגזרים השונים בחברה הישראלית ולתועלת כולם.

 

1.1.2.      חינוך

פורום CFO קורא לחיזוק מערכת החינוך וטיפוח הערכים הבסיסיים שמחנכים לנאמנות למדינה ולתרומה של הפרט לכלל. חינוך שיוביל להסתכלות של כל תלמיד על המדינה והעם ככלל וכיצד הוא מחזק ותורם לכלל הזה. מערכת החינוך בישראל צריכה להירתם לנושא ולתרום שעות של מורשת ואהבת הארץ מחד ואחריות אישית ומנהיגות מאידך.

 

1.1.3.      אכיפה

פורום CFO קורא לצבא לשנות נהלים, ולהקטין דרסטית את הקלות הבלתי נסבלת של האפשרות להשתמטות.

 

1.2.      העדפה מתקנת למשרתים

 

1.2.1.      הטבות למשרתי הסדיר / השירות הלאומי

אנו מבקשים מהממשלה לאזן את הנטל ולהעניק הטבות למשרתים שיאזנו את השכר האלטרנטיבי וקידום הקריירה של המשתמטים משירות, כל זאת בהתאם למשך השירות וסוג השירות שלהם (לוחם/ תומך לחימה/ אחר). הטבות אלו יכללו תשלום לימודים אקדמיים בחינם, עזרה במשכנתאות, הטבות מס ליוצאי צבא / שירות לאומי.

 

1.2.2.      הטבות לחיילי מילואים

כאשר אנחנו מדברים על איזון הנטל עלינו לזכור שאין שוויון בנטל בתוך ציבור המשרתים בצבא. קבוצה קטנה משרתת במילואים תקופות ארוכות ביותר בעוד קבוצות אחרות משרתות מעט או כלל לא. לא רבים מתושבי המדינה יודעים מה זה לעזוב אישה, ילדים, אחים והורים, קריירה ופעילות פנאי -  ולצאת ל-45 יום של שינה באוהלים, מקלחות שדה, מנות קרב ופעילות מבצעית בגבול הצפון או באיו"ש. הם עושים זאת, שלא על מנת לקבל דבר, אלא מתוך תחושת שליחות עמוקה, אחריות ואהבה לארץ הזאת. עלינו כולנו מוטלת החובה לגמול להם על כך, להוקיר תודה עמוקה אך גם להעניק להם באופן חומרי. יש לתגמל את אלו שיוצאים למילואים. התגמול חייב להיות כפול מממוצע השכר של איש המילואים בחצי השנה האחרונה אופציה נוספת היא בהענקת נקודות זיכוי במס למשרתי המילואים. סטודנטים המשרתים במילואים חייבים לקבל "יתרון" על אחרים בכל הקשור להגשת עבודות, בחינות, תאריכי בחינות וגמישות במערכת.

  

1.2.3.      הטבות לחברות המעסיקות אנשי מילואים

בכדי לאזן את הנזק הנגרם לחברות מיציאת אנשיהן למילואים, יש למצוא דרכים לעודד מעסיקים להעסיק עובדים יוצאי צבא ובמיוחד כאלו המשרתים באופן רציף במילואים (הטבות נוספות בתמיכות מדע"ר, מרכז ההשקעות וכו). בנוסף, במסגרת הדו"ח החברתי של החברות ימדד גם אחוז ימי המילואים שעשו אנשי החברה.

 

1.2.4.      מימון ההטבות

מן הצדק הוא כי פעילויות אלו, יבואו בין השאר, ממימון שיוטל על המשתמטים מגיוס, ובכלל זה הטלת מ"ה מוגדל למי שלא משרת בצבא / שירות לאומי. הטלת מס מוגדל על תקופת ההשתמטות תביא לאיזון בין אלו המשרתים לבין המשתמטים.

 

 

 

2.     עקרונות פעולת גורמי הייצוג

 

הדוגמא האישית היא החשובה בכל הנוגע לסיוע לבנייתם של מודלים לחיקוי שנמנעו משירות צבאי/לאומי. מוטיבציה היא, בין השאר תוצאה של חינוך ותרבות. יש להקטין ככל האפשר את הסיוע הציבורי לבנייתם של "אלילי נוער" משתמטים.

 

2.1.      כנסת וממשל

 

פורום CFO דורש כי הממשלה והכנסת יתחייבו לאי העסקה של פרזנטורים (דוגמנים, זמרים ואחרים) משתמטים. לא בפרסומות לעידוד התיירות במימון משרד התיירות ולא במופעים בטקסים לאומיים.

 

2.2.      תקשורת ופרסום

 

מניעת השתתפותם של משתמטים מהצבא בתוכניות טלוויזיה/רדיו הבונות מודלים לחיקוי של הנוער.

  

3.     עקרונות פעולת החברות

 

3.1.      החברות ינקטו מדיניות של אי קבלת עובדים שהשתמטו משירות צבאי/לאומי. לחילופין, יתנו החברות עדיפות לעובד ששירת בצבא/בשרות לאומי.

3.2.      החברות ימנעו מלהשתמש בשירותי אמנים, פרסומאים, דוגמנים וכו' שהשתמטו משירות צבאי/לאומי.

3.3.      החברות יכלילו בקוד האתי שלהם מחויבות לגיוס ושימור עובדים המשרתים במילואים.

עבור לתוכן העמוד