קרמבולה

6 כללי הזהב של CFOs לפיתוח הקריירה

1/06/2022
6 כללי הזהב של CFOs לפיתוח הקריירה (הגדל)

6 כללי הזהב של CFOs לפיתוח הקריירה

נגה קינן, יו"ר פורום ראשי החברות ויו"ר פורום CFO

 

מצויינות ניהולית בתחומים המסורתיים תוך כדי האצלתם לרו"ח-חשבים, לקיחת אחריות על תחומים נוספים, וריבוי שעות מנכ"ל, חשיפה בפני עמיתיהם, CFOs בחברות אחרות, הפגנת יכולות מקצועיות בתחומים מגוונים וקשרים עם בעלים יו"רים ומנכ"לים במשק. ומעל לכל אלו – מיתוג עצמי של ה-CFO כמנהל בכיר בארגון. אלו ששת כללי הזהב של ה-CFOs לפיתוח הקריירה שלהם, אם לתפקיד CFO בחברה גדולה יותר ואם לתפקיד מנכ"ל.

 

מתוך הסקרים האחרונים שנעשו גם בפורום CFO וגם בפורום ראשי החברות, עולה תמונה מעניינת לגבי קידום הקריירה של ה-CFOs אותה אנו מבקשים להביא כאן לפניכם.

ה-CFO איננו חשב על, והיקפי עיסוקו בתחומים חשבונאיים מצומצם ביותר. למעשה, בסקר שקיים הפורום עולה כי במגוון תחומי אחריותו של ה-CFO החשבות היא תחום אחד מתוך שלל תפקידים הכוללים: תפקודי מטה, משפטי, תפעול, IT, HR, IR/PR ופיתוח עסקי. בתוך תפקידי המטה, כללו המשיבים, בין השאר גם: דו"חות, ניהול סיכונים, Compliance, שכר, ביטוח, כלכלה ותקציבים, אדמיניסטרציה וכו'. דומה כי ככל שתחומי אחריותו של ה-CFO נרחבים יותר, כך קטן תחום החשבונאות בתפקידו, ומתגוונים מאוד תחומי אחריותו. כמובן שבחברות הגדולות יש חשב, רו"ח המתפקד כאחראי על כל תחומי החשבונאות, אולם תופעה מתרחבת וקיימת כיום באופן גורף למדי גם בחברות היי-טק ובחברות בינוניות, וכך ש-CFO חשבונאי קיים רק בחברות מעטות. אגב, תחזיות לעתיד תפקיד ה-CFO מתייחסות להקטנה נוספת בתפקיד החשבות בקרב ה-CFO, אך על כך בכתבה אחרת.

 

סימוכין נוסף לכך, נמצא בדיוני ועדת השופטים להענקת אותות הוקרה ל-CFOs מדי שנה. "ברור שתחום החשבונאות והכספים חייב להיות במיטבו בחברה, אולם CFO הראוי לאות הוא זה שעשה מעל ומעבר לתחומים המסורתיים". המעל ומעבר הזה בא לידי ביטוי פעמים רבות ביכולתו של ה-CFO לסייע למנכ"ל בקידום עסקיה של החברה, להוביל בשותפות את התכנון האסטרטגי והוצאתו לפועל, אחריות על התייעלות, תמיכה בצמיחה וכו'. יכולותיהם נבחנות בתחומי הניהול הבכיר.

בסקר שקיים פורום ראשי החברות, עולה כי ה-CFO הוא הגורם עימו נמצא המנכ"ל בקשר הצמוד ביותר. מכל צוות ההנהלה, המנכ"לים נמצאים בקשר הצמוד ביותר עם ה-CFO.

 

 

שתי תופעות אלו, של מגוון תחומי אחריות נרחבים ושעות מנכ"ל רבות, מסבירים גם את התופעה של מינוי CFOs למנכ"לים. מתוך חברי פורום CFO, אנו רואים לאורך השנים מינויים רבים כאלה, כמו גם מינוי CFOs מכהנים לכהונה כיו"רים ודירקטורים בחברות.

השאלה הגדולה היא מה צריך לעשות CFO לקידום הקריירה, ודומה שהתשובה ברורה: מצויינות ניהולית בתחומים המסורתיים תוך כדי האצלתם לרו"ח-חשבים, לקיחת אחריות על תחומים נוספים, וריבוי שעות מנכ"ל. עוד חשובים לקידום הקריירה של CFOs: חשיפה בפני עמיתיהם, CFOs בחברות אחרות, הפגנת יכולות מקצועיות בתחומים מגוונים וקשרים עם בעלים יו"רים ומנכ"לים במשק. ומעל לכל אלו – מיתוג עצמי של ה-CFO כמנהל בכיר בארגון.

עבור לתוכן העמוד