גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

נגה קינן, יו"ר פורום CFO: ה-CFO מספק את הדלק הדרוש לנסיעה של הארגון קדימה

24/01/2017
נגה קינן, יו"ר פורום CFO: ה-CFO מספק את הדלק הדרוש לנסיעה של הארגון קדימה (הגדל)

בדברי הפתיחה באירוע השנתי של פורום CFO לפתיחת חגיגות שנת ה-20 לייסודו, התייחסה היו"ר, נגה קינן, לחשיבות תפקיד ה-CFO בארגונים והתמורות שחלו בו, ולתרומת הפורום לחברות, למשק ולמדינה

 

 

עו"ד דנה טל צדוק

 

באירוע השנתי של פורום CFO, לציון 20 שנה לייסוד הפורום, הקדישה היו"ר, נגה קינן, את דבריה לתפקיד ה-CFO התמורות שחלו בו וחשיבותו העולה בארגון: "אם בוחנים את השינויים בתפקידים הבכירים בארגונים, במהלך 20 השנים האחרונות, ניתן לראות בקלות כי השינויים היו איטיים ומועטים, אם בכלל. יו"ר הדירקטוריון, המנכ"ל וכל יתר חברי ההנהלה, תפקידם דומה מאוד היום למה שהיה בעבר. הטכנולוגיה והדגשים השתנו אבל התפקיד מכיל במידה רבה את אותם תחומי אחריות כבעבר.

"חריג לכל אלו הוא תפקיד ה-CFO. האבולוציה של התפקיד היתה, ועודנה, מהירה מאוד. מעט מאוד CFOs השתתפו אז בדיוני הדירקטוריון, היום לא תמצא ישיבה כזאת בה לא משתתף ה-CFO. מעט מאוד CFOs היו בסטטוס של משנה למנכ"ל, ו/או מונו לתפקידי מנכ"ל - היום התופעה נפוצה למדי. ברוב החברות, בארץ ובעולם, נמצא כי ה-CFO, הוא סמנכ"ל ראשון בין שווים.

"הסיבות לאבולוציה המהירה הזאת בתפקיד ה-CFO, נובעות מכמה מקורות. צמיחתן של החברות הגדולות עברה מחצרו של סמנכ"ל השיווק ו/או המכירות, האחראים על הגדלת הכנסות החברה ונתח השוק שלה, לחצרו של ה-CFO, האחראי על מיזוגים ורכישות כמו גם על הנפקות, גיוסים והעלאת ערך המניה והרווחיות עבור הבעלים.

"ה-CFO הוא המספק את הדלק הסילוני - המימון, הדרוש לנסיעה של הארגון קדימה כמו גם לביצוע זינוקים וקפיצות דרך, כמו רכישות או פרוייקטים מיוחדים.

"ה-CFO שולט בשפה הארגונית המשותפת לכולם ומובנת על ידי כולם. ללא מדידת הערך הכספי של הצעות למיזוגים ורכישות, לפרוייקטים הנדסיים, שיווקיים, במערכות מידע או במשאבי אנוש, לא ניתן לקבל החלטה מושכלת על ביצוען או דחייתן. הפיכת הדיבורים לסמל משותף וברור לכולם – דהיינו ערכו הכספי, מהווה שפה חוצת ארגון. ה-CFO מלביש את הניסיון הארגוני מהעבר, כמו גם את החזון והתכנון העתידי - בשפה ברורה המשותפת לכולם.

"ה-CFO הוא חומת המגן של הארגון מפני הסיכונים האורבים לו מכל עבר. תפקידו של ה-CFO בניהול סיכונים, מאפשר לשאר הארגון להסתמך ולהישען על 'כתפיו הרחבות' ומיומנותו בתחום.

"ה-CFO הוא זה היכול להניע תהליכי התייעלות וחסכון בעלויות, אחריות קריטית בתקופות של צמיחה מתונה, האופיינית לשנים האחרונות.

"ה-CFO משחרר את המנכ"ל מטרדות ההווה ומהצורך להיות מחובר 24/7 לפרטים במציאות היומיומית, ומאפשר לו לכן לנווט את הספינה הארגונית אל העתיד.

"ה-CFO הוא המוקד לאמון הארגוני, גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ. יו"ר הדירקטוריון וחבריו, המנכ"ל, שאר הסמנכ"לים וכלל עובדי הארגון יודעים כי אם ה-CFO אמר דבר - אלו העובדות לאשורן. גם מחזיקי העניין של החברה מחוצה לה: משקיעים, רגולטורים וגורמי ממשל, קוראי הדוחות הכספיים וכו', חולקים את האמון הזה, ומסתמכים עליו".

תקופה של "פוסט אמת"

לדברי קינן, "אנו חיים בתקופה חדשה, בה משגשגת התופעה האבסורדית הנקראת פוסט-אמת. חדשות שקריות מופצות דרך קבע ברשתות החברתיות ומתחזות להיות חדשות אמת. התופעה הזו כל כך נפוצה וכל כך במרכז העשייה והדיון הציבורי העכשווי, כך שדיונים כלכליים אינם מחוסנים בפני ה"פוסט-אמת". כך למשל בדיונים בנוגע לברקזיט, הפיצו תומכי ההיפרדות מאירופה כי החברות באיחוד עולה לממלכה המאוחדת 350 מיליון ליש"ט מדי שבוע. טיעון שקרי שנזנח מיד אחרי ההצבעה כמובן.

"אין ספק כי גישתם של ה-CFOs בעולמן הצר של החברות העסקיות, כאמונים על העובדות ועל האמת, הופך להיות קריטי יותר, ואין לי ספק כי תהליך זה ימשיך ויחזק את מעמדם של ה-CFOs ויהפוך אותם למשמעותיים יותר ויותר בעולם הכלכלי - המיקרו והמאקרו.

"אנו חווים זאת יום יום במעורבותנו בהשפעה על תהליכי חקיקה ורגולציה. שם, עמדת ה-CFOs זוכה להערכה רבה בזכות האמת, העובדות היבשות, ההתעלות של מעל האינטרסים הצרים, והאמונה ברציונליות שהופכת להיות נדרשת יותר ויותר.

"כל אלו גורמים לכך, שהתפקיד, כאמור, עבר אבולוציה מהירה ביותר. התהליך החל לפני כ-20 שנה, ומשום כך היתה הקמתו של הפורום, ופעילותם של ה-CFOs בו לאורך השנים – בעלת ערך חשוב וממשי להצלחתם בתפקיד, להצלחתן של החברות והמשק הישראלי בכללותו".

- איך את באופן אישי חווה את הפורום וחבריו?

"הקמתו של הפורום וניהולו במהלך כל השנים האלו, אפשרה לי להתפתח וללמוד הרבה. נפגשתי עם אנשים מבריקים וחכמים, שהאגו לא מסתיר להם את הנוף, ועוצמתם האישית לא הפכה להיות היבריס.

"נפגשתי עם אנשים שיכלו להתרומם מעל אינטרסים צרים ולפעול לטובת הכלל. שידעו את הפרטים הקטנים והיו דייקנים בהם מאוד, אך לא איבדו את היכולת להמריא לגבהים ולראות את התמונה השלמה.

"את הפורום הובילו במהלך השנים מנהיגי ה-CFOs שהבינו את כובד אחריותם כלפי עמיתיהם, שהקדישו במהלך השנים הרבה מזמנם לקידום נושאים מקצועיים החשובים לכולם, שיצרו את הגדרת תפקיד ה-CFO, לעצמם ולאחרים, שהגדירו מחדש את תדמית ה-CFO כשותף אסטרטגי למנכ"ל וליו"ר, ושהפכו את הפורום להיות מה שהוא.

"יש אתגרים רבים בפני ה-CFOs, החברות, המשק והמדינה. הפורום הוכיח במהלך 20 השנה הללו כי הוא חלק בלתי נפרד מהנוף הכלכלי במדינת ישראל. נעשה הכל להמשיך להוביל את כולנו להצלחות נוספות. שזוהי מטרתנו האחת".

 

 

עבור לתוכן העמוד