מלם טים

יובל אדר: ביה"ח הדסה, דוח מצב: היכן עומדת תוכנית ההתייעלות?

יובל אדר: ביה"ח הדסה, דוח מצב: היכן עומדת תוכנית ההתייעלות? (הגדל)

יובל אדר, CFO בית חולים הדסה, ישתף בכנס אילת של פורום CFO באתגרים שעדיין עומדים בפני בית החולים בדרך להבראה

עו"ד דנה טל צדוק

 

"ערב תוכנית ההבראה שלו ביה"ח הדסה היה בגרעון תזרימי של כ-320 מיליון שקל בשנה, משמע כמיליון שקל ביום", סיפר יובל אדר, CFO בית החולים, "על מנת לסגור את הגירעון בתזרים המזומנים בשנת 2013 נזקקנו למענק חד פעמי של המדינה, הקדמת הכנסות מלקוחות ודחיית תשלומים לספקים ולרשויות המס (לרבות ניכויי עובדים). יתרת הגרעון (בסך של כ-70 מיליון שקל) מומנה ע"י העברה מנשות הדסה. סך החוב הצבור הסתכם בסוף שנת 2013 בכ-1.3 מיליארד שקל".

את הנתונים הללו, המהווים נקודת המוצא למתווה תוכנית ההבראה של בית החולים, סיפק אדר בכנס אסטרטגיה והתייעלות של פורום CFO. בהמשך הוא הרחיב לגבי תהליכי המו"מ המורכבים בדרך לגיבוש הסכם ההבראה שניהלה הנהלת המוסד עם העובדים המדינה והבעלים (נשות הדסה).

"העקרונות הכספיים של תוכנית ההבראה הורכבו מצמצום משמעותי בכוח האדם ובהוצאות השכר, התחייבות לגידול בהכנסות של כ-30 מיליון שקל והתחייבות לצמצום בהוצאות השוטפות, שאינן שכר, בסך כ-30 מיליון שקל נוספים", סיפר אדר, "כבר בשנה הראשונה הצלחנו להביא להתייעלות של 10% בהוצאות השוטפות.

מעבר לעקרונות הכספיים, הוכנסו שני עקרונות מהותיים: שינוי ממשל תאגידי לבחירת דירקטוריון ומנכ"ל, מה שהביא להתפטרותו של המנכ"ל שהכין את תוכנית ההבראה ובנוסף מינוי חשב מלווה. מדובר בתוכנית משמעותית שלא נראתה כמוה במגזר הציבורי", הוסיף אדר.

בכנס הפורום באילת, ימשיך אדר מהנקודה בה הפסיק בכנס הקודם, בהרצאה שתעסוק בשינויים במדדים הכלכליים בבית החולים לאור יישום תוכנית ההבראה וכן באתגרים הארגוניים, התפעוליים והכספיים העומדים בפני הדסה במאמץ לחזור ולהוביל את חזית הרפואה בישראל על פי העקרונות שנקבעו בתוכנית ההבראה.

הכנס המדובר יתקיים ב-13-15.6 וישתתפו בו CFO's של החברות המובילות במשק, הכנס מעניק הזדמנות להיחשף ל"מאחורי הקלעים" של עסקאות הענק והתהליכים האסטרטגיים המבוצעים בשוטף על ידי ה-CFO's.

בין ה case studies-המקצועיים, ישולבו בכנס דיונים בשולחנות עגולים בסוגיות הקשורות לניהול בכיר והאתגרים שהוא מציב בחברות שונות.

לכנס מוזמנים CFO's של החברות המובילות במשק.

 

 לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד