בססח

"משבר פיננסי עולמי ימחק רבע מהחסכונות הפנסיוניים"

באירוע הבוקר השנתי של פורום CFO, סקר יהודה בן-אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה וגמל, את הרפורמות והמהלכים הדרמטיים שמתרחשים בימים אלו בתחום החיסכון הפנסיוני ■ "צפויה תקופה קשה ולא ברורה בחודשים הקרובים"

עו"ד דנה טל צדוק
10/02/2016
"משבר פיננסי עולמי ימחק רבע מהחסכונות הפנסיוניים" (הגדל)

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה וגמל, הסביר באירוע הבוקר השנתי של פורום CFO כי ממשק המעסיקים שנכנס לתוקף החל מה-1.2.16, קרי, שידור ישיר דרך המסלקה או מערכות התקשור למיניהן, דרש הערכות גדולה אצל החברות. "היות ועוד לא נבחנו בעת קליטת הקבצים - אנחנו גם בעיצומם של מהלכי מיכון דרמטיים. צפויה תקופה קשה ולא ברורה בחודשים הקרובים", הוסיף.  

לגבי רפורמה נוספת שנכנסה לתוקף בפברואר - תיקון 12 לחוק הפיקוח על מוצרים פיננסיים (קופות גמל) - יישור גובה ההפרשות הפנסיוניות להפרשה הגבוהה, בן אסאייג ציין כי "מדובר בעלות תקציבית נוספת וגדולה על המעסיקים, סוגיה שחמקה מהעיניים הבוחנות של חברי הכנסת בחוק ההסדרים".

הסדר מרכזי נוסף שנכנס לתוקף בימים אלו הוא מסלולי השקעה בקופות הגמל, משמעותו: קביעת כללים להקמת מסלולי ברירת מחדל בקופות גמל המותאמים לגיל העמית וקביעת כללים אחידים למסלולים מתמחים. בן-אסאייג הסביר כי הסיפור החל במשבר 2008, שהיה "קץ העולם הפיננסי" - קריסת כל המותגים הידועים והוותיקים. התחזיות לשיפור דיברו על עשרות שנים קדימה. הירידות היו בסדר גודל של כ-50% במדדי המניות בארץ וירידת אג"ח של כ-14%; קרנות הפנסיה איבדו 12% בממוצע; קופ"ג 20%; וביטוחי המנהלים 22%. בתוך כל זאת, הוא מפרט, קרנות הפנסיה הגדולות ירדו בכ-8-12% והקטנות הנועזות יותר עד 20-25%". לדבריו, במצב של משבר פיננסי עולמי היום, הקרנות במסלולים הכלליים בהן מבוטחים כ-97% מהעמיתים - ירדו בשיעור של 20-25% - הרבה יותר מאשר במשבר הקודם.

בן אסאייג גורס כי הסיבה העיקרית לכך היא שסביבת הריבית הנמוכה אילצה את החברות הביטוח להגדיל את ההשקעה באפיקים המסוכנים, על מנת לייצר תשואה. עוד הוא מדגיש "שמצב זה יכול להתקבל בסלחנות על-ידי עמית צעיר שיש לו עוד 40 שנה לחסוך. אבל הרבה פחות על ידי מי שעומד לפרוש בקרוב ולקבל קצבה חודשית. שעלולה להיחתך בכ-25%. זה הטריד אותי מהרגע הראשון שלי בתפקידי לפני חמש שנים. ולכן החלטתי להקים את מסלולי יעד לפרישה לפני ההתקרבות לגיל הפרישה ובכך הופחתו הסיכונים בהתאם".

"הרגולטור התעורר מאוחר", המשיך בן אסאייג, "והשנה יצא עם החוזר החדש שעוסק בכך - כולנו נהיה שם. החוזר קובע שמתחילת השנה, הכניסה למסלולים הכלליים לא תהיה מבחירה אלא לפי ברירת מחדל - כדי שכולם יהיו במסלולים מותאמי גיל, אלא אם ביקשו במפורש אחרת. ובנוסף, חודדו ואוחדו ההגדרות למסלולים המתמחים בקרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים, קרנות ההשתלמות וכו'", הוא מסביר.

"אנחנו במנורה מבטחים חקרנו את הנושא לעומק כבר לפני כמה שנים וגילינו כי בקרנות שמותאמות לגיל, ערך הצבירה יהיה גבוה יותר בממוצע ב-5.5% מאשר המסלולים הקבועים. צבירה זו תושג באמצעות סטיית תקן (התנודתיות) הנמוכה ב-20-30% מאשר במסלולים הקבועים. המשמעות היא שהשיטה מצילה את החוסכים מפני מצבים גרועים כמו בעת הנוכחית". לדברי בן אסאייג, "המסלול החדש מבטח אותך מפני נזק של ירידה חדה בשווקים, במחיר תשואה נמוך מאד ומאפשר צבירה משמעותית טובה יותר. זהו פתרון שבמנורה קיים כבר כמה שנים ועכשיו החוזר הרגולטורי מיישר קו עימו".

 לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד