קרמבולה

מימון מסוכנות אשראי ליצוא - נזילות לטווח ארוך ללא דריסת אשראי

18/10/2015
מימון מסוכנות אשראי ליצוא - נזילות לטווח ארוך ללא דריסת אשראי (הגדל)

בכנס השנתי של פורום CFO שהתקיים באילת, אליסון הנשו, HSBC, הציגה את האפשרויות, החידושים ופוטנציאל הצמיחה בהשגת מימון מ-Export Credit Agency, המאפשרות פתרונות מימון עצמאיים.


אליסון הנשו, מנהלת פרויקטים וייצוא פיננסי בחטיבת הון ומימון HSBC, אמרה בכנס השנתי של פורום CFO שהתקיים באילת כי מוסדות בינלאומיים המאפשרים מימון בינלאומי, נתמכים על ידי המדינה כדי לעודד יצוא על ידי הגברת מימון למלווים, ומאפשרים מימון אטרקטיבי המשפר את כדאיות העסקה. מימון זה רלוונטי בעיקר בתחומים עתירי הוצאות כמו תשתיות, אנרגיה, תעופה ומטוסים, טלקום ואחרים.

הנשו הוסיפה כי "נניח וישנה הלוואה של 100 מיליון דולר לרכישת תחנת רוח. ניתן לממן אותה בעזרת סוכנות ECA - Export Credit Agency כך שהבנק לוקח על עצמו שיעורים נמוכים ביותר של סיכון. המהלך אטרקטיבי יותר עבור הבנק וגם עבור החברה שלוקחת את המימון, מה גם שאינו נוגס בקו האשראי הקיים, אלא חיצוני לו".

הנשו, כאמור, נשאה דבריה במסגרת הכנס השנתי של הפורום, במליאת מדיניות, כלכלה ומשק, שעסקה בדרכי ניהול תהליכי מימון וחוב. בכנס השתתפו סמנכ"לי כספים מהחברות המובילות במשק. "במהלך המשבר של 2008, כאשר לא היתה נזילות בשווקים, ECA אפשרו פתרונות מימון עצמאיים, ונזילות לטווח ארוך ללא דריסת קווי האשראי. השימוש בו מאפשר גם עבודה בעולם המערבי, ולא רק במדינות מתפתחות. בפועל, מתאפשר משך הלוואה של 10 שנים בממוצע ולעתים אפילו מעט יותר, כאשר בתחום אנרגיה חלופית אפילו עד 18 שנים".

תחום מימון ECA מתחזק מאוד בשנים האחרונות, ונרשמה בו צמיחה של כ-50%, ציינה הנשו, בשל המשבר אבל לא רק בגינו. פרויקטים בינלאומיים גדולים מייצרים צורך למוצר מימוני מסוג זה, גם במדינות מערביות כמו ארה"ב, אשר נמצאת השנה במקום הראשון, ואחריה אוסטרליה.

סוכנות ECA הישראלית היא אשרא, בה פועלים בביטוח סיכוני סחר חוץ, שלאחרונה אף חידשו את התוכנית התאגידית שלהם. לדברי הנשו "התנאים הבסיסיים שלהם אומרים 95% כיסוי פוליטי, החזרים שנתיים, והמקדמה הנדרשת נמוכה יחסית, כ- 15%. אשרא שמים דגש משמעותי על עבודה בסין, אפריקה, אסיה וברזיל. הסקטור העיקרי הוא תשתיות 50%, ובריאות 28%. היא הוסיפה כי חשוב מאד להגיע ל-ECA בשלב מוקדם ככל האפשר של הפרויקט".

הנשו הרחיבה בדבריה על המבנה של עסקת מימון עם ECA בה הבנק מקבל גיבוי מהסוכנות, ועובד בחזית מול הלווה, שבתורו יעמוד מול היצואן. הלווה נדרש להיות בעל מינוף פיננסי גבוה או לכל הפחות בעל בטחונות מספקים. עוד אמרה הנשו כי מבנה העסקה גמיש יחסית, כאשר זמן סגירת עסקה ממוצע נע בין שלושה לשישה חודשים.

היא אף ציינה לטובה מספר פרויקטים ישראלים בהם לקחה חלק: "למשל, פרויקט של חברת החשמל הישראלית, שבוצע בשנת 2013 ודרש מימון להרחבת תחנות כוח קיימות, מול סוכנויות ECA בריטית, ישראלית, קוריאנית וצ'כית. בנוסף, ביצענו עסקאות עם חברת אבגול, לרכישת ציוד ברוסיה, ועם חברת עלבד, לרכישת ציוד אירופאי למפעל שלהם בישראל".

הצוות של הנשו הוא בינלאומי ומתמחה הן גאוגרפית והן סקטוריאלית, תוך עשייה מול כלל סוכנויות ה-ECA בעולם בכדי להתאים עסקאות ספציפיות: "יש לנו טווח כיסוי מקצועי משמעותי, ואנו נחשבים לבינלאומיים לחלוטין, ולרוב מדורגים כמספר אחד בעולם בהיקף העסקאות ובאופן ביצוען".

עבור לתוכן העמוד