מבטחים

טל רז CFO שיכון ובינוי: יש קשר ישיר בין קיימות לרווח כלכלי

12/10/2015
טל רז CFO שיכון ובינוי: יש קשר ישיר בין קיימות לרווח כלכלי (הגדל)
"לכל פעילות בקבוצה יש מנהל קיימות, ומתבצעת מדידה שלה בכל אחת מהפעילויות. תגמול סוף השנה של כל מנהל פעילות, מורכב בחלקו מתרומתו ליישום הקיימות בקבוצה", כך אומר טל רז, סמנכ"ל הכספים של שיכון ובינוי.

"אנחנו רואים באימוץ תפיסת הקיימות תהליך ייחודי, והמשך טבעי למובילות בקבוצת שיכון ובינוי", כך אמר טל רז, CFO שיכון ובינוי, בכנס השנתי של פורום CFO שהתקיים באילת. הוא הצהיר כי חזון החברה, חובק את המילים "סביבת חיים בת קיימא ומתקדמת", כאשר המשימה כוללת התחשבות בסביבה, באנשים ובכל ההשפעות ארוכות הטווח של עשייתה של החברה, למען הדורות הבאים ושמירה על איכות חייהם.

"אנחנו בקשר רציף עם כל מחזיקי העניין שלנו בכל פרויקט, מקפידים לשמור על הסביבה, על הבטיחות, מצמצמים מפגעי רעש, מתחשבים בשכנים בעת הבנייה, עפר ואבק נשטפים מצמיגי המשאיות בעת יציאה מהאתר, נמנעים מהטמנת פסולת ועוד פתרונות ירוקים מיושמים בכל אתר בנייה. אנו פועלים ביחד עם 7 ועדי עובדים ו-2 הסתדרויות, בשיתוף קרוב, פורה וחיובי".

רז נשא דבריו במסגרת הכנס השנתי של הפורום, במליאת הפתיחה שעסקה בנושאי קיימות ואחריות סביבתית. בכנס השתתפו סמנכ"לי כספים מהחברות המובילות במשק, שהגיעו לשלושה ימים כדי לקחת חלק בהרצאות מקצועיות אותן מובילים מומחים בתחומם, ובדיונים פעילים ויישום הפרקטיקה.

"קיימות מורכבת משלושה ממדים: כלכלי,חברתי וסביבתי", אמר רז. "הצד הכלכלי חשוב לי מאוד כ-CFO המקיים ניתוח רווחיות של פן נוסף אותו טרם הכרתי - קיימות. האם היא שווה? כמה היא שווה? כמה היא תורמת? מה משמעותה מבחינת השורה התחתונה?"

כדי להמחיש את השפעתה הכלכלית של הקיימות, הסביר רז כי היא חלק מניהול הקבוצה בכל הרבדים. "בכל חברה בקבוצה פועל מנהל קיימות, מתבצעת מדידה של קיימות בכל אחת מהפעילויות, ותגמול סוף השנה של כל מנהל פעילות, מורכב בחלקו מתרומתו ליישום הקיימות. הקבוצה מיישמת קיימות על פי מספר מדדים עולמיים מוכרים, ועל פיהם זכתה בדירוגים גבוהים ופרסים רבים, כולל למשל תקן LEED גולד האמריקאי לבניין הירוק שלנו באיירפורט סיטי. הפכנו לרפרנטים לקיימות לקבוצות רבות, והצבנו סטנדרטים חדשים לשוק.

בנוסף, חזון הקיימות מהווה קטליזטור לא קטן לפיתוח טכנולוגיות חדשות, בכל התחומים בהם אנו עוסקים. בשנת 2013 הצטרפנו לקבוצה מצומצמת ומכובדת בעולם, אשר מפרסמת דו"ח אחריות וקיימות תאגידית בצמוד לפרסום הדוחות הכספיים השנתיים".

בהמשך דבריו רז סיפר על נקודות המפנה בשלבים השונים של פרויקט קיימות ועל השילוב בין ניהול סיכונים וקיימות: "ניהול הסיכונים משמעותי מאד והוא הבסיס למניעת התנגדויות שיכולות למנוע או לעכב פרויקטים. משמעו התמודדות עם רגולציה ועלויות, קיום פעילויות למען חיזוק המותג ועוד. המימון לפרויקטים הגדולים כמו 'אשלים' מגיע בעיקר מחו"ל ומיעוטו מהארץ. הבנקים הזרים, בעיקר הפדרליים, מחייבים אותנו לעמידה בקיימות לפי הסטנדרטים שלהם, ותחת פיקוח ומעקב שוטף בשטח. אני מניח שלא ירחק היום בו נראה גם את הבנקים המקומיים מציבים סטנדרטים לקיימות כנהוג בעולם".

דוגמה לקיימות כמנוף למצוינות בעיני רז, היא הקמת שני גשרים בפרויקט עבור רכבת ישראל, באזור נחל שיקמה, פרויקט שזכה בתחרות מצויינות בבנייה ותשתיות לשנת 2014 של ענף הבנייה על תכנון קיימותי. "תכננו את הגשרים בשונה מהתכנון המקורי, על מנת  לאפשר את זרימת הנחלים, ולאפשר מעבר לחיות ולמטיילים. השתמשנו בחומרים שונים, שינינו את מיקום הקורות ותכננו אותם מחומרים ידידותיים לסביבה. בנימוקיהם כתבו השופטים כי 'מזעור הנזק הניע את הקבלן לצמצם את נקודות המגע עם הקרקע'. זו קיימות עבורנו".

למען יצירת ערך מבוסס קיימות, לא כל פרויקט מתקבל בחברה, והשיקול הכלכלי נלקח בחשבון בכל שלב, שכן קיימות ללא כלכלה עלולה להביא להרעה בתוצאות עם כל ההשלכות הנלוות "וזו בטח לא קיימות", לדברי רז.

הרכש בחברה כולל גם הוא שיקולי קיימות משמעותיים, כמו גם בניהול העובדים ובפיתוחם האישי, בניהול קשרי קהילה ותרומה לקהילה - ביניהם לבין קיימות ולבין רווח כלכלי ישנו "קשר ישיר" לטעמו של רז, אשר סיים בנימה אישית בדברים שעולים בכל כנס עובדים בקבוצה: "לעולם אל תעשו בעבודה משהו שאתם מתביישים לספר עליו בבית. בשבילי זו מהות הקיימות ואני שמח להיות חלק מקבוצה שאלו הם דפוסי ההתנהגות שלה". 

עבור לתוכן העמוד