מבטחים

עמי בשירי: "לא מתפשרים על האסטרטגיה העסקית פיננסית”

21/07/2015
עמי בשירי: "לא מתפשרים על האסטרטגיה העסקית פיננסית” (הגדל)

סמנכ"ל הכספים בקבוצת חנן מור, עמי בשירי, מספר על הצדדים הייחודיים של הניהול הפיננסי בתחום הנדל"ן, בדגש על ראיה רוחבית לזיהוי הסיכונים וההזדמנויות.

ספר לנו על אבני הדרך שתרמו לקריירה שלך

"לאחר סיום התואר באוניברסיטת תל אביב, התמחיתי במשרד PWC שם עסקתי בסוגיות מרכזיות בתחום הביקורת, החשבונאות והמיסוי ובסיומה של ההתמחות, הצטרפתי לקבוצת חנן מור והתחלתי את עבודתי כחשב החברה. בסמוך לתחילת עבודתי הודיע סמנכ"ל הכספים על עזיבתו וכך נפלה לידי ההזדמנות לקפוץ למים העמוקים, ולקבל את הסמכות והאחריות הכרוכה בתפקיד של סמנכ"ל כספים בחברה ציבורית. מספר חודשים עברו, וכבר הוספתי חשב תחתיי".

מה הם תחומי האחריות של המחלקה הפיננסית בקבוצה

"למעשה, מדובר בכל הניהול הפיננסי בקבוצה הכולל הנפקות וגיוסי הון, מדיניות מיסוי, קביעת תקצוב, ועד התנהלות מול המערכת הבנקאית ברמת מימון הפרויקטים.
קבוצת חנן מור היא חברה ציבורית, מה שמחייב התנהלות מול גורמים רבים כגון שוק ההון ומחזיקי עניין כמו בעלי מניות ובעלי אגרות חוב, רשות ניירות ערך והבורסה. בנוסף, מזכירות החברה גם היא תחת אחריותנו, האומרת התנהלות מול דירקטוריון החברה. אנחנו מכינים את תכני הישיבות ואני נמצא מולם בקשר רציף לטובת עדכונים שוטפים.
בתפעול השוטף של היום יום נדרש לטפל בכל תחום הגבייה מלקוחות והתשלומים לספקים, מדובר בעשרות מיליוני שקלים בכל חודש. מאוד חשוב לי להיות ערני כל הזמן ולשמור אצבע על הדופק בכל הקשור לרווחיות הפרויקטים, לוודא כי המכירות עומדות בקצב הנדרש על פי היעדים ,שעלויות הביצוע ללא חריגות משמעותיות ובהתאם לתכנית העסקית שאתה יצאנו לדרך. חשוב להבין שפרויקטים בתחום הבנייה הם לטווח של בין שלוש עד ארבע שנים, הם לרוב דינאמיים ומאתגרים ולכן אנחנו מקפידים על בדיקה בכל רבעון, של מה היה בפועל לעומת מה שתכננו - כיצד עומדים ביעדים, מה התוצאות".

שתף אותנו באתגרים הגדולים של החברה

"ענף הנדל"ן בישראל נמצא בתקופה מעניינת ומאתגרת של שינויים. אחד האתגרים המרכזיים מולנו, הוא לנתח את מפת השוק מבחינת היצע הקרקעות ולנסות להעריך כיצד ישפיעו הרפורמות השונות בתחום, והאם הדרכים השונות שבהם מנסים גורמים רבים להוריד את מחירי הדיור יצליחו. המכרזים השתנו, כדוגמת דיור להשכרה, מחיר מטרה ומחיר למשתכן אשר יכולים להוות הזדמנות עסקית אם נדע לרכוש קרקעות במחירים נמוכים.
אלו הזדמנויות אותן יש ללמוד, לתמחר ולבחון עד כמה כדאי ומתאים לחברה, לעבד את הנתונים ולזקק לתכנית עסקית רווחית - עד לתפעול נאות של הפרויקט. תמיד טוב להסתכל קדימה, לחשוב כיצד ישפיע הפרויקט החדש על הקיים היום. אנחנו מקפידים להתרחק מתחרות וחותרים לקצב נורמלי מבחינת ביקוש והיצע. למדנו שהתזמון והראייה המרחבית מאוד חשובים לפעילות, כאשר לכל אזור לוקאליות ומיוחדות משלו".

כיצד אתם מביאים לידי ביטוי את ההבטחה להוביל בבניה ירוקה

"נושא הקיימות והבנייה הירוקה מקבל דגש בכל הפרויקטים שלנו, כחלק מתפיסה רוחבית להעניק מוצר איכותי ובריא לרוכשים. כבר משלב הבדיקות הראשוניות לפני רכישת הקרקע אנו בוחרים פרויקטים העומדים בקריטריונים הירוקים מבחינת המיקום הגיאוגרפי, העמדת הבניין מול כיווני השמש והרוח, בחירת שימוש בחומרי הגלם המתאימים. אנחנו לא מתפשרים על נושא הבנייה הירוקה גם במקומות ובפרויקטים בהם הדירות מוצעות במחירים נמוכים יחסית, כגון בעיר החדשה שנבנית בימים אלו - חריש, שגם בה נבנה דירות ירוקות וחסכוניות.
אין ספק שבטווח הארוך המוצר הירוק מוכיח את עצמו כטוב ועדיף על פני אחרים. הציבור עוד לא לגמרי הפנים את חשיבות הבנייה הירוקה אך בראיה ארוכה, הלקוחות יראו את התועלת הגלומה בבית ירוק. להערכתי האישית בעוד כעשור לא תהיה דירה שלא תיבנה על פי התקנים של בניה ירוקה, ומי שלא יעשה את המעבר המתבקש להתחיל לבנות בשיטה זו - יציע מוצר נחות".

מהי העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO   

"להכיר היטב את הארגון ואת תחום הפעילות של החברה מכל אספקט אפשרי, הן את העובדים בארגון, את הספקים והן את הלקוחות. כמו כן נדרש להפעיל שיקול דעת כדי לעסוק בעיקר ולא בטפל, לא להישאב למקומות בהם לא תמצא את התוצאה הרצויה ורק תפגע בארגון.
להיות סוג של מנהל סיכונים בארגון זה תפקידך, תהיה זה שמרים דגלים ושואל שאלות, תצביע על האקוטי – חוק מרפי, מה שיכול להתקלקל כן יתקלקל בסוף, בוא תמנע את זה בחכמה. לבסוף, לדעת ללכת על הזדמנויות כאשר נקרות בדרכך, לא לפחד לקחת את האחריות – רק כך גדלים ומתפתחים.
לבחור את האנשים הטובים והנכונים שילוו אותך לאורך הדרך, ביחד תבצעו את המשימות והאתגרים, כי לא ניתן לעשות זאת לבד, בטח לא בתחום הכספים שדורש סנכרון למען תוצאות מהירות ויעילות עם מינימום טעויות".

מהו הפרויקט הגדול הבא של הקבוצה

"יצרנו עוגן חזק בתחום המגורים וכעת מתמקדים במסחר. התחלנו ליזום תחום פעילות נוסף בחברה של שטחי מסחר, בו רמות ההיצע והביקוש, ואופן קבלת ההחלטות, שונים לגמרי. הסיכונים רבים ומורכבים, אך מנגד הערך הסופי שיש לנו להציע למשקיעים טוב יותר, וההתנהלות מול שוק ההון והבנקים נוחה יותר לחברת נדל"ן מניב שמייצר יציבות לחברה באספקטים רבים".

מה אתה עושה כשאינך עובד

"אני איש אקטיבי, אדם של טבע ועשייה, אוהב לתור את הארץ ולצאת לקמפינג עם אשתי ושלושת ילדיי. בתור יוצא חיל האויר – הייתי בקר טיסה - ישנם סופי שבוע בהם אני מטיס מטוס קל או פוקד משחקי כדורסל".

עבור לתוכן העמוד