PWC

החזון: עשייה חברתית באמצעות שוק ההון

13/03/2014
החזון: עשייה חברתית באמצעות שוק ההון (הגדל)

האם הייתם מוכנים לרכוש אג"ח שתניב תשואה חברתית לצד החזר כספי? זה נשמע כמו חלומות באספמיה, אך עבור איל ההון הבריטי ומייסד קרן פורטלנד, הפילנתרופ סר רונלד כהן, מדובר בחזון חברתי, שיושם בהצלחה בבריטניה וקורם בימים אלה עור וגידים בישראל.

את החזון החברתי מוביל סר כהן באמצעות Social Finance Israel (SFI) שנוסדה במהלך שנת 2013 בישראל כחברה לתועלת הציבור. חזונה של SFI - הקמת שוק הון חברתי, מתמקד בשני אפיקים: אג"ח חברתי ובית השקעות חברתי. בראש דירקטוריון החברה עומד סר רונלד כהן ולצידו בכירים במשק הישראלי אשר הצטרפו לחזונו.

לדברי מנכ"ל SFI ירון נוידרפר, הטיפול בבעיות חברתיות ממומן בעיקר מפילנתרופיה ומימון ממשלתי, אך מדובר בסיוע מוגבל בזמן ובתקציב: "המימון הממשלתי לעמותות חברתיות מלווה בסייגים רבים. מנגד, בפילנתרופיה יש פרדוקס כלכלי, היא הראשונה שנעלמת והאחרונה שחוזרת בתקופות קשות. בבסיס החזון החברתי שלנו עומד הצורך לגייס מקור מימון חדש יציב ולטווח ארוך לשדה החברתי בכדי להוביל תהליכים עמוקים ולפתור בעיות חברתיות לאורך זמן והמקור הזה יכול להיות משקיעים".

השקעה חברתית מניבה

לנוידרפר (47) ניסיון רב בתחום הכלכלי ובעשייה חברתית. את הקריירה המקצועית שלו החל במשרד האוצר, במסגרת זו נשלח לניו-יורק שם עסק בהנפקות החוב החיצוני של מדינת ישראל, בהמשך מונה ל- CFO של הסוכנות היהודית אותה עזב בתום שבע שנים כדי להוביל את המיזם החברתי החדש. נוידרפר: "החזון שלנו הוא להקים שוק הון חברתי ולחבר יזמים חברתיים וארגונים חברתיים לשוקי ההון. לצורך כך אנו פועלים בשני אפיקים, הראשון הוא אג"ח חברתי והשני הוא בית השקעות חברתי. באפיק הראשון, המטרה שלנו היא לחבר בין שני דברים שלא יודעים להתחבר באופן טבעי - משקיעים שרוצים תשואה מצד אחד ונושאים חברתיים המאופיינים בכך שאינם יודעים לייצר רווחים מצד שני. כאן נכנס האג"ח החברתי".

איך מחברים בין השקעת הון במטרה לייצר רווחים והשקעה חברתית?

"האג"ח החברתי הוא מכשיר פיננסי שמגייס כסף ממשקיעים, המושקע בעמותות שעוסקות בטיפול בבעיות חברתיות. פתרון הבעיה החברתית מייצר לממשלה חיסכון שחלקו נשאר בידיה וחלקו חוזר למשקיעים, כהחזר על השקעתם. האג"ח החברתי הראשון יצא לדרך ב-2010 בבריטניה ועסק בשיקום אסירים בכלא שנבחר כפיילוט. באמצעות האג"ח גוייסו חמישה מיליון פאונד ונבחרו ארבע עמותות שעוסקות בצדדים שונים של שיקום אסירים, וכך נבנתה חבילת שיקום שיצרה רצף טיפולי במטרה להעניק לכל אסיר חליפת שיקום המתאימה לו. סוכם עם ממשלת בריטניה כי במידה והטיפול יפחית מהותית את שיעור החזרה לכלא הרי שייווצר חיסכון כספי לממשלה, אשר חלקו ישאר בידיה וחלקו יחזור למשקיעים. זה הכלי הפיננסי הראשון בעולם שמחבר בין עשייה חברתית לתשואה פיננסית".

זה כדאי לממשלה?

"הממשלה מעבירה תמיכות באמצעות עמותות אך לא באמת יודעת מה נעשה עם הכסף. באמצעות אג"ח חברתי היא תשלם רק לפי תוצאות ורק אם הן טובות יותר ממה שהיה קודם. זהו רווח גדול בראייה ממשלתית".

והעמותות, מה הן מרוויחות?

"העמותות פועלות ללא מימון לטווח ארוך ובוודאות תקציבית קצרה, תחת סייגים ורגולציה. האג"ח החברתי מייצר לעמותות יציבות תזרימית לאורך חיי האגרת, בתקופת זמן שיכולה לנוע בין ארבע לשמונה שנים, שבהן העמותה משוחררת מגיוס תרומות ויכולה להתמקד במטרה שלשמה הוקמה, המחיר שנדרש מהעמותה הוא להביא תוצאות יותר טובות ממה שעשתה עד היום. כך יש לנו מדידה של השדה החברתי ובדרך זו העמותות שבאמת עושות את עבודתן נאמנה ומציגות תוצאות יוכלו לגדול ולהתרחב".

ומה ירוויחו המשקיעים?

"המשקיעים מרוויחים פעמיים, הם מקבלים תשואה פיננסית שלצידה גם תשואה חברתית. אמנם הסיכון להפסיד את כל ההשקעה קיים וזה תרחיש שיכול לקרות בכל מקרה של השקעת אג"ח, אך אז הם יוכלו לראות בזה תרומה פילנתרופית רגילה".

פיתוח ישראלי מהפכני

מאז הצלחת ההנפקה הראשונה של האג"ח החברתי בבריטניה ב-2010 זוכה האג"ח החברתי לביקוש רב. כיום יש בעולם כ-30 אג"ח חברתיים, חלקם בשלבי פיתוח וחלקם כבר הונפקו באירופה, בארה"ב, באוסטרליה, בהולנד, ובישראל באמצעותSocial Finance UK, Social Finance US, ו- Social Finance Israel. את כולן ייסד סר רונלד כהן, כאשר הבשורה הגדולה היא שפורום מדינות ה-8G, הקים כוח משימה בינלאומי בראשותו שתפקידו לגבש המלצות ליישום המדיניות של השקעות חברתיות בכל מדינות ה- 8G.

"בישראל אנו מפתחים מספר אגרות חוב חברתיות", מספר נוידרפר, "הראשונה בתחום של תעסוקה לחרדים, השנייה בתחום של מניעת סכרת עם מודל פעילות מהפכני שפיתחנו, ועוד כמה רעיונות נבחנים כעת. בצעד יוצא דופן הוזמנו להציג את המודל שפיתחנו בנושא מניעת הסכרת בפני ה- 8G. המודל, שמציע תכנית התערבות אישית לפרה-סוכרתיים, התקבל באהדה רבה מאוד על ידי אנשי מקצוע ב- 8G ויש כבר כמה מדינות שרוצות לאמץ את המודל הזה".

עד כה הונפקו בעולם אג"חים חברתיים בתחומי הרווחה, החינוך והבריאות. נוידרפר: "אנחנו רק בתחילתו של מימוש החזון החברתי בעולם. אני צופה שתוך כעשור, האג"ח החברתי יהיה חלק מתיקי ההשקעות של המשקיעים, כולל הגופים המוסדיים. אם ניישם את החזון הזה לא יהיה גבול להשקעה ההונית שנוכל להביא לשדה החברתי. מדובר במהפכה שתשנה לחלוטין את אופן המימון והמדידה של המגזר השלישי ואת האופן שבו אנו רואים את השדה החברתי והיכולת להתמודד עם סוגיות חברתיות".

בית השקעות חברתי

האפיק השני בו פועלת SFI, ביחד עם פורטלנד טראסט, בראשות גל חיות, הוא בית השקעות חברתי שייצר הון לפעילות קרנות השקעה חברתית ואג"ח חברתי. "בבריטניה היה הניסיון הראשון להקים בית השקעות חברתי. לקחו את חשבונות הבנק הרדומים מעל 15 שנה, מה שנתן 400 מיליון פאונד, ארבעת הבנקים הגדולים הוסיפו 50 מיליון פאונד כל אחד וכך הגיעו לסכום של- 600 מיליון פאונד, שעובדים עכשיו כהון עצמי של בית השקעות חברתי המשקיע רק בתחומים חברתיים. אנחנו רוצים להוביל תהליך דומה בארץ. להקים גוף שהוא מעין בית השקעות חברתי שישקיע בקרנות השקעה חברתיות, כך נפתור בעיות כלכליות-חברתיות רבות".

איך הממסד מקבל את החזון הזה?

"אנחנו עובדים מול משרדי הממשלה ומול המועצה הלאומית לכלכלה ומנסים לרתום משקיעים בעלי רצון למעורבות חברתית שיכולים להוות גם משקיעים באג"ח חברתי וגם כספונסרים. כעת על המדינה להחליט שהיא רוצה מערכת של השקעה חברתית, שתוסיף למאמצי הממשלה ותרתום את היזמות החברתית ושוקי ההון כדי לעודד חדשנות פיננסית-חברתית.

"אנחנו רוצים לחבר יזמים חברתיים וארגונים חברתיים לשוקי ההון באותה הדרך שיזמים עסקיים חוברו לשוקי ההון ב־30 השנים האחרונות, תחום ההשקעות החברתיות מאוד מתפתח בעולם ונמצא בראשיתה של צמיחה גדולה. אני מאמין שצמיחה זו תשנה גם את אופן המדידה של העשייה החברתית, לצד הפוטנציאל הגדול שיש בה להזרים הון רב לשדה החברתי.

עבור לתוכן העמוד