גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם דרור מרום CFO קבוצת יעל

הגדל

קבוצת יעל היא קבוצת IT המתמחה במתן פתרונות עסקיים שונים מבוססי טכנולוגיה ללקוחותיה בארץ ובעולם. הקבוצה בבעלות פרטית הנשלטת על ידי חברה קנדית. הקבוצה מונה ארבע חברות כאשר הגדולה שבהן היא יעל תוכנה ומערכות, חברת אינטגרציה ו-IT המתמחה ביישום והטמעה של מגוון מוצרי תוכנה וחומרה ויישום פתרונות עסקיים שונים . בנוסף, מספקת חברת יעל תוכנה ומערכות שרותיי יעוץ ומיקור חוץ (outsourcing) ללקוחות רבים בתחומי הפיתוח והתוכנה. חברות נוספות בקבוצה מספקות שירותי חומרה ותוכנה . קבוצת יעל מעסיקה בארץ כ- 900 עובדים ומעניקה שירותים לסקטורים רחבים ובהם - היי-טק, תעשייה, ממשלה, בטחון, בנקאות, רפואה ועוד. עיקר הפעילות העסקית של הקבוצה מתקיימת בישראל אך הקבוצה מספקת שירותים גם ללקוחות רבים בחו"ל.

רו"ח דרור מרום, החל את דרכו בקבוצה בשנת 2007 כחשב הקבוצה. בשנת 2010 הוא מונה ל-CFO של הקבוצה ומאז הוא פועל במרץ להרחבת הצמיחה והרווחיות של הקבוצה.

מהם האתגרים העומדים בפני החברה בתקופה הקרובה?

"שוק ה IT הוא שוק מאוד דינאמי ומאתגר. כדי להיות קבוצה מובילה בשוק ולספק שירות ללקוחות הענף יש להציע פתרונות מתקדמים , שירות ברמה גבוהה , להיות יצירתי וחדשני ולא פחות חשוב שהלקוח ירגיש שקבוצת יעל היא גם שותף עסקי המלווה את הלקוח לאורך כול תהליך המכירה ומתן השירות כמו גם מספק לו את הפתרונות העסקיים המשתנים בהתאם לצרכיו לאורך השנים

שוק ה IT הוא תמונת ראי לכלכלה , כאשר הכלכלה בהאטה התוצאות מתבטאות גם בענף שלנו ולכן על הקבוצה מוטלת החובה למצוא את הדרכים להתמודד מול האתגרים הכלכליים כדי להוות שחקן משמעותי ומוביל בשוק.

שנת 2013 הינה שנה מאוד מאתגרת הן בגלל המצב הכלכלי והן בשל המצב הפוליטי והביטחוני ואנו מרגישים זאת היטב בתקציבים שמקצים הלקוחות לתחום ה IT . האתגר שלנו זה להמשיך להיות קבוצה מובילה בענף, להמשיך לצמוח ולהתקדם ובמיוחד להמשיך להיות חברה רווחית ונזילה".

ספר על הדרך המקצועית שעשית.

"למדתי חשבונאות ומנהל עסקים. את ההתמחות עשיתי במשרד האפט את האפט שטראוס לזר וכשסיימתי התמחות שקלתי את המשך דרכי המקצועית, החלטתי על ניהול כספים במגזר העסקי. עבדתי בחברת סארט אפ בתחום הכימיה ומשם עברתי לסניף ישראלי של חברה אמריקאית העוסקת בפיתוח ומכירת ציוד רפואי.

ב-2007 הגעתי לקבוצת יעל. תחילה שימשתי כחשב הקבוצה והחל מינואר 2010 אני משמש כסמנכ"ל הכספים של קבוצה."

מהם תחומי האחריות שלך בקבוצה?

"יש לי רשימה בלתי מוגבלת של תפקידים. אני עוסק במגוון רחב של תפקידים ובהם כמובן כל נושא הניהול הפיננסי הקלאסי, כולל קשר עם הבנקים, מימון, החשבות הגזברות, הבקרה, המיסוי, המערך המשפטי ועוד. אני אחראי לכך שיהיו מספיק עתודות מזומן שישמשו את החברות בקבוצה לפעילות השוטפת. אני אחראי על מערך ה- IT הפנימי, רכב, תקשורת ועוד. האחריות כוללת ניהול צוות של 27 עובדים, אני עובד מול ההנהלה הבכירה, מול הדירקטוריון ומול בעלי המניות, מה שתופס חלק נכבד מאוד מסדר היום שלי".

מהם האתגרים האישיים שלך כ-CFO?

"כ- CFO בחברה גדולה יש לי אתגרים רבים. האתגר הגדול ביותר של CFO בארגון גדול בכלל ובארגון שלי בפרט, הוא הגדלת הרווחיות. האתגר שלי הוא שהחברה תהיה רווחית ועלי מוטלת האחריות ביחד עם דרגי הניהול לדאוג לכך שהארגון הולך לכיוון של רווח, לזהות את הסיכונים ,להציף את הסיכונים למעלה להנהלה הבכירה וכמובן לנהל אותם.

"אתגר נוסף הוא שמירה על יחס נזילות גבוה לטובת הפעילויות השונות של הקבוצה. כאן חשוב לציין את מוסר התשלומים בישראל שהוא לא מהמצטיינים בעולם, ולכן כדי להיות נזיל ולהחזיק בעודף מזומנים שיאפשר לך המשך פעילות מיטבית, אתה נדרש להקפיד שהגבייה תהייה מקצועית, נחושה ומדויקת וכדי להצליח במשימה אני משקיע לא מעט בתחום זה. בסופו של יום, הקבוצה צריכה כסף כדי להתקדם קדימה, להמשיך ולפתח מוצרים חדשים וכמובן לשלם משכורות כיוון ששכר הוא ההוצאה הגדולה שלנו.

אתגר נוסף הוא מתן שירות לעובדים. חטיבת הכספים והמנהלה היא חטיבה שירותית ותורמת את חלקה כדי שהעובדים יהיו מרוצים".

מהן לדעתך התכונות הנחוצות למנהל בכיר בארגון כדי להצליח בתפקידו?

"הרעיון המרכזי בניהול הוא תמיד לשאוף להסתכל קדימה ולא לחשוש לקבל החלטות אשר יוצרות סיכוי לשינוי שמיטיב עם הארגון. שוק ה IT הינו שוק דינמי ומשתנה וכמנהל בכיר ובפרט כ CFO הנך מתמודד עם סוגיות עסקיות מורכבות שמחייבות יצירתיות, יכולות תכנון וראייה עתידית ומערכתית ובנוסף הבאת פתרונות לארגון".

באלו דרכים תורמת קבוצת יעל לקהילה?

"נושא התרומה לקהילה חרוט על דגלנו ואנו משקיעים בכך משאבים רבים. בכל שנה אנו מחליטים בקבוצה מהו היעד המרכזי שלנו באותה שנה לתרומה לקהילה. בשנים האחרונות עסקנו בתרומה במגוון דרכים. לדוגמה, באחת השנים עסקנו בחלוקת מזון למשפחות נזקקות בכפר סבא בשיתוף עם עמותת "מלא הטנא" כיוון שהמטה שלנו פועל בכפר סבא. בכל שבוע במהלך אותה שנה חילק צוות שלנו סל של מוצרים לנזקקים.

אני חייב לציין שאתה נחשף לעולם אחר שאיננו מכירים ביום יום וזה יוצר תחושת שליחות.

"לפני שנה עשינו פרויקט עם עמותת 'לקט ישראל', פעם בשבוע צוות שלנו הכין וחילק כריכים לילדים נזקקים בבתי ספר. בנוסף, אנחנו תמיד בוחרים לרכוש מתנות לעובדים וללקוחות מעמותות כמו "בית איזי שפירא". השנה אנו מאמצים ילדים מפנימיית עלומים בכפר-סבא בשיתוף עמותת ילדים בסיכוי".

בעיסוק תובעני ומחייב כל-כך, אתה מוצא זמן לתחביבים ולמשפחה?

"ניהול זמן זה סוג של אומנות, אני משתדל לנהל את הזמן שלי בצורה איכותית ולמצוא את האיזון בין חיי עבודה, חיי משפחה ולהשאיר מספיק זמן גם בשביל תחביבים אישיים.

אני מודה שלא תמיד אני מצליח למצוא את הנוסחה לאיזון המתבקש. כשאני מוצא את הזמן הפרטי אני עושה לא מעט ספורט ומשתדל לרוץ כארבע פעמים בשבוע".

עבור לתוכן העמוד