גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם ישי בסיס CFO ITS

10/02/2013
הגדל

רו"ח ישי בסיס (38), משמש כסמנכ"ל הכספים של ITS מזה כשבע שנים בהן נמצאת החברה בתהליך מתמיד של צמיחה והגדלת המחזורים.

ITS היא חברה פרטית לפיתוח ובניית מכונות החברה מפתחת מתכננת ומייצרת מכונות מתוחכמות במגוון תחומים, מאבי טיפוס ועד קווי ייצור סדרתיים. לחברה יש מחלקה אוטומוטיבית במסגרתה מפתחת החברה רובוטים ורכבים חדשים.

ITS הינה מהמובילות בישראל בגישור על הפער בין הפיתוח והייצור הסדרתי הבשל, בשל ייחודה של החברה, היא נחשבת כספק מקצועי ביותר למיזמי "Turn-Key".

החברה פועלת ברמת מורכבות תפעולית גבוהה הכוללת כמות עצומה של מק"טים שונים ועבודה מול ספקים רבים ומגוונים בארץ ובעולם.
כדי לעמוד ביעדי העלויות של לקוחותיה, לחברה פעילות ענפה גם במזרח.

רוב הייצור שמבצעת החברה מופנה לייצוא על-ידי לקוחות החברה. בין לקוחות החברה: DipTech (חברה שהוקמה ע"י ITS ), Kornit Digital, ScanMaster, תעשיה אווירית לישראל (IAI), HP Indigo, Orbotech, מוטוריקה ועוד.

כחברה יצרנית תעשייתית המשמשת כקבלן Turn-Key, מהם האתגרים העומדים בפניכם בתקופה הקרובה?

"מעבר לאתגרים הטכנולוגים והתפעוליים, בתחום הפיננסי האתגר הגדול ביותר הוא שמירה על תמחיר תחרותי. התעשייה בישראל ובמיוחד קבלנות המשנה לבניית מכונות, היא שוק תחרותי ומורכב מאוד. ישנה תחרות קשה מאוד מול חברות הפועלות ב- Low costs regions ומייצרות בתשומות נמוכות משמעותית מאלו בארץ.

"בנוסף לאמור, צריך לקחת בחשבון שרוב התמיכה של המדינה בתעשייה הינה בפריפריה, התעשייה במרכז הארץ נמצאת לבדה במערכה. האם המדינה לא מעוניינת בקידום התעשייה במרכז? חלק מתושבי המרכז מתפרנסים מתעשייה אך כל התמריצים והתמיכה של המדינה מגיעים רק לפריפריה. קובעי המדיניות צריכים לקחת בחשבון את הנזקים לתעשייה ולכלכלה בארץ- במובן של בריחת תעשיה מהארץ והגדלת כמות האי מועסקים. בסופו של דבר, המדינה מפסידה מאי תמיכתה בתעשייה במרכז.

"אתגר נוסף הוא פעילות משנה של החברה במזרח (אזור סין). כל ההקמה של המערך שם הוא יקר ונמשך זמן רב אבל בלתי נמנע במסגרת הצורך שלנו לעמוד ביעדי מחיר של לקוחותינו. הפעילות כרוכה ברכש וייצור מדייק, בקרת איכות מקומית עם עובדי החברה ושינוע לארץ.

"אני רוצה לנצל את הדיון בנושא האתגרים העומדים למול חברות כדי להעלות נושא הקשור לכל חברה בסדר גודל בינוני בארץ - האשראי הבנקאי. הבנקים המסחריים בארץ הינם גורם פחות יעיל למתן אשראי לחברות שנזקקות למימון ונמצאות במצב כלכלי בעייתי, גם אם באופן זמני. חברות רבות חוות מצב כזה בשלב מסוים ומתקשות למצוא מימון שיסייע להן להיחלץ מהקשיים ולשפר את מצבן בטווח הארוך. הבנקים הנם עסק כלכלי והפעילות שלהם נובעת מראייה כלכלית/עסקית. צריך לזכור שהעסקים הבינוניים הם המעסיק העיקרי במדינה אך לא זוכים לתמיכה הדרושה מהמדינה. לכן, לדעתי, על המדינה להקים גוף יעיל לתמיכה מימונית בעסקים. סביר שבמאקרו המדינה רק תרוויח מזה (תעסוקה, גביית מיסים ישירים ועקיפים ועוד)".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"בצעתי את ההתמחות במשרד קוסט פורר גבאי את קסירר E&Y, במחלקת היי-טק. לאחר ההתמחות נשארתי במשרד שנה נוספת בתפקיד - Senior Auditor. משם המשכתי ל- Applied Materials, בתפקיד Division controller של שתי מחלקות פיתוח, עבדתי בחברה כארבע שנים ולפני שבע שנים עברתי ל-ITS בתפקיד CFO, במהלך התקופה שימשתי גם CFO של חברה אחות (DipTech) למשך שנה. מתחילת תפקידי, החברה התפתחה מאוד והמחזורים שלה גדלו במאות אחוזים".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"אני חבר הנהלה ומתוקף תפקידי אני אחראי על כל נושא הכספים בחברה שבו כלולים גם התחום העסקי והתחום המשפטי, אני אחראי על מערכת המידע של החברה (ERP), על המערך הביטוחי, על הקשר עם הבנקים ועם מוסדות שונים. במסגרת תפקידי אני נמצא בקשר עם הלקוחות, כל נושא החוזים וההתקשרות עם הלקוחות מבוצע בעזרתי. בנוסף, אני עורך בקרה על התמחור של מחלקת השיווק".

מהם האתגרים האישיים שעומדים בפניך כ-CFO של החברה?

"אני מאמין שכ-CFO האתגרים שלי נגזרים מהאתגרים שהחברה מציבה לעצמה - לאן היא רוצה להגיע. CFO היום הוא לא רק איש כספים שעוסק בנושא החשבונאי, הוא מעין נווט שעוזר לספינה להגיע ליעדה בעזרת הכלים שעומדים לרשותו. החברה מקבלת החלטות ואני בעל הכלים והאמצעים לעזור לחברה לנווט לאותו יעד ולכן האתגרים האישיים שלי נגזרים מהאתגרים של החברה".

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחת CFO בתפקידו?

"בהמשך לאמור, CFO מוצלח הוא זה שמצליח להתחבר לתוך הפעילות של החברה. מי שמעורה בחברה ובפעילות שלה יכול לתת ערך מוסף במגוון רחב של תחומים. הוא צריך להבין לאן החברה רוצה להגיע והוא צריך להנחות את כל הגורמים בחברה איך הם מגיעים לשם. אם החברה רוצה להגדיל מחזורים או לשפר רווחיות, הוא צריך לתת לכל אחד ואחד מהמנהלים בחברה את הכלים להגיע ליעד. באבולוציה של התפקיד, אתה הופך מרואה חשבון מבקר לזה שמניע, מקדם ומסיים תהליכים עסקיים בחברה. כמנהל בכיר, עליו לדעת לנהל צוות ולנהל משימות בארגון. חשוב מאוד ניהול זמן נכון בכל הארגון. בניית תהליכים בארגון מאוד חשובה להשפעה הסופית על עבודת מחלקת הכספים".

כיצד החברה תורמת לקהילה?

"אנו מספקים עזרה בלימודים לקבוצת ילדים המתקשים בלימודים מבית ספר באזור. אנחנו מסיעים אותם אלינו כארבע פעמים בשבוע והם יושבים עם אנשי צוות העוזרים להם בלימודים".

אתה מצליח למצוא זמן לתחביבים ולמשפחה במסגרת סדר היום העמוס שלך?

"המשפחה היא הדבר הכי חשוב שיש ולכן אני משתדל למצוא זמן בעיקר בסופי שבוע ובלילות. אני משתדל לעסוק בספורט מוקדם בבוקר או בסופי שבוע, בעיקר אופניים וריצה".

עבור לתוכן העמוד