פורום CFO יוצא למאבק נגד העלאת תקרת תשלומי הביטוח הלאומי

15/07/2010
הגדל

 

נגה קינן: "העלאת תקרת הביטוח הלאומי - רמיסה גסה של הבטחות שלטוניות וזריית מלח בעיני הציבור."

 

פרופ' אפרים צדקה: "ההעלאה של תקרת הביטוח הלאומי יוצרת נטל מס ליחידים בלתי נסבל וחריג בגובהו ביחס לכל העולם. זו אפליה ברורה לרעתם של השכירים והעצמאיים. מומלץ לשכירים להקים חברות."

 

 

נגה קינן, יו"ר פורום CFO, ביקרה בחריפות את הכוונה להעלות את תקרת הביטוח הלאומי בתקציב הדו-שנתי ב-2011-2012 ואת מצג השווא כאילו מורידים את התקרה מפי 10 לפי 8 מהשכר הממוצע, בעוד שהובטח שהיא תחזור לפי 5: "האוצר רומס ברגל גסה הבטחות שלטוניות להימנע מהעלאת מיסים לציבור, ויוצר מצב בלתי אפשרי שכולם נפגעים ממנו: השכירים, החברות וקופת המדינה. גרוע מכך, האוצר פועל בניגוד להבטחות ראש הממשלה להפחית את נטל המיסים הכולל בישראל. הורדת תקרת המס מפי 10 לפי 8 מהשכר הממוצע מהווה ניסיון לאחיזת עיניים המעליב את האינטליגנציה של הציבור. התקרה צריכה לחזור ולעמוד על פי 5 מהשכר הממוצע, כפי שנקבע בחוק. פורום CFO דורש משר האוצר לפעול לאלתר להוצאת סעיף זה מחוק התקציב החדש, עוד טרם הבאתו להצבעה בפני הממשלה."

 

פרופ' אפרים צדקה, מומחה למיסוי מאוניברסיטת תל אביב, אמר בכנס השנתי לתפקיד ה-CFO שקיים פורום CFO, התייחס גם כן לכוונת משרד האוצר להעלות את תקרת ההכנסה לתשלומים לביטוח הלאומי לפי 8 מהשכר הממוצע במשק בתקציב הדו-שנתי של 2011-12. על פי צדקה, "ההעלאה של תקרת ההכנסה לתשלומים לביטוח הלאומי מקוממת ויוצרת אפליה ברורה לרעתם  של שכירים ועצמאים שאינם מאוגדים כחברה, לעומת עצמאים המאוגדים כחברה. ההעלאה יוצרת ליחידים נטל מס בלתי נסבל וחריג בגובהו ביחס לכל העולם. שיעור המס השולי המירבי על ההכנסה ירד אמנם בישראל מ- 60% ב-1976 לצפי של 39% ב-2016. אך, עקב ההעלאה המתוכננת, נוצרת בזנב הבינוני-עליון של ההכנסות בעיה חריפה בשל נטל המס הגבוה הכולל גם את תשלומי הביטוח לאומי. הפער בין השיעור של מס החברות בישראל, שהוא מהנמוכים בעולם, לבין שיעור המס הגבוה על יחידים, יוצר תמריץ לשכירים ולעצמאים להקים חברות. במצב העניינים הנוכחי מומלץ וכדאי להקים חברות. זה כשלעצמו יביא, כמובן לירידה בסך ההכנסות של המדינה ממיסים ומתשלומים לביטוח הלאומי."

 

יש לציין כי תקרת הביטוח הלאומי אמורה להיות על פי חוק פי 5 מהשכר הממוצע במשק, אך בהוראת שעה בתקציב 2009-10 נקבע כי תקרת הביטוח תעלה לפי 10. המשמעות היא תוספת מס של 12 אחוזים (7% ביטוח הלאומי ו-5% ביטוח הבריאות), לשיעור מס ההכנסה המרבי, שהינו כיום 46%. לכן, שיעור המס השולי בפועל הינו 58% - מהגבוהים ביותר בעולם. אל מול אלה, מס החברות בישראל עומד כיום על שיעור של 25%, ואף צפוי להמשיך לרדת. בתוספת מס בשיעור של 25% על דיבידנד לבעל שליטה, מגיע כיום שיעור המס על הרווחים המחולקים של החברה לכ- 43%.  כלומר נוצר פער גדול של 15 אחוזים (58% לעומת 43%) בין שיעור המס השולי החל על שכירים ועצמאים שאינם מאוגדים כחברה לבין השיעור החל על עצמאים המאוגדים כחברה.  הפער הזה, מעבר לעוול שהוא גורם, יוצר כדאיות רבה בהקמת חברה במקום פעילות כשכיר או כעצמאי, ועלול בסופו של דבר גם לפגוע בסך ההכנסות של המדינה ממיסים. 

 

לכתבה בגלובס

 

לכתבה בכלכליסט 

עבור לתוכן העמוד