הודעה לעיתונות: קינן: האוצר מעכב כ-200 מיליון ₪ ממענקי המדען הראשי

מתחשיב שערך פורום CFO עולה כי סכום של כ-200 מליון שקלים מעוכבים על ידי האוצר, למרות התחייבויות בפועל של המדען הראשי לחברות.
1/12/2008

"האוצר מעכב כ-200 מיליון שקלים ובכך מונע מהמדען הראשי (מדע"ר) לשלם סכומים שכבר אושרו לחברות, ויש להם התחייבות מדינה", כך נגה קינן, יו"ר פורום CFO.

תחשיב שערך הפורום בקרב CFOs מחברות היי טק גדולות, בינוניות וקטנות, מגלה כי כספים עליהם סיפק המדע"ר התחייבויות לחברות לשנת 2008, לא מועברים כבר מספר חודשים. זאת למרות הודעות האוצר על הגדלת תקציב המדען הראשי.

קינן התייחסה לפער בין הודעות האוצר לבין המציאות בשטח ואמרה כי "הדיבורים על הגדלת תקציב המדע"ר במסגרת תכנית ההאצה של האוצר הם דיבורי סרק. בפועל, המציאות מוכיחה כי אפילו הכספים עליהם יש התחייבויות לא מועברים".

עוד אמרה קינן והוסיפה כי "עיכוב בהעברת חמצן כספי לחברות היי טק דווקא בעת הזו הוא שערעוריה. חברות ההיי טק נמצאות בחזית הסיכון הנובע מהאטת שווקי היעד, ועל כן הן חייבות את העידוד הממשלתי. אם רוצה המדינה לשמר את קטר הצמיחה של המשק, היא חייבת להפסיק "לשחק" עם החברות משחק של דחיות ועיכובים. חברות עסקיות בכלל וחברות היי טק בפרט חייבות וודאות. העיכוב בהעברת 200 מיליון ₪ מהווה תקיעת מקלות בגלגלי המשק הישראלי".

פורום CFO קורא לאוצר להעביר באופן מיידי את מלא הסכום למדע"ר. תכנית ההאצה היא טובה מאוד, אך אין לשבת בשקט ולחכות שתאושר. יש לפעול להאצת המשק על ידי העברת הכספים הללו באופן מיידי.

נוסף על עיכוב התקציבים לשנת 2008, קיים חשש גדול בחברות מפני אי תשלום הסכומים שהובטחו לינואר 2009. לדברי קינן, הבעיה המרכזית הנובעת מהעיכוב היא יצירתו של משבר אמון. "אמון המשקיעים בחברות הפך להיות הסיבה המרכזית ליכולת הישרדותן או נפילתן של חברות. אמון זה נפגע אנושות כאשר החברה אינה עומדת בתחזיותיה לקבלת מימון מהמדע"ר. כאשר האוצר הופך להיות גורם לא אמין, הוא לוקח עימו גם את אמון המשקיעים בחברות. נזק זה, במיוחד כיום, הוא נזק בלתי הפיך, שמשמעותו היא הרבה מעבר לסכומי התמיכה של המדע"ר. חברות היי טק ישראליות רבות נסחרות בנאסד"ק, ועל כן אין נזק גדול יותר לחברות אלה מאשר הכללתן ברשימת החברות שאמינותן מוטלת בספק".

"האוצר יהיה אחראי ישיר לפגיעה בחברות אלו בפיטורין, בחוסר יכולת לעמוד בהתחייבויותיהן, ובכל נזק כלכלי עתידי שיגרם להן.

עבור לתוכן העמוד