בססח

קינן: "ה - CFO הוא חותמת למצוינות ולאמון"

12/09/2013
קינן: "ה - CFO הוא חותמת למצוינות ולאמון" (הגדל)

נגה קינן , יו"ר פורום CFOs פתחה בדבריה את ערב הגאלה לשנת 2013 לפורום CFO בו התייחסה לתרומת הפורום וה-CFO לחברה ולמדינה :
 

מה ההבדל בין CFO טוב ל- CFO מעולה? מהם המאפיינים של ה- CFO המעולה? איך יכול CFO למקסם את המצוינות המקצועית והניהולית שלו? מה פורום CFO יכול וצריך לעשות בקשר לכך? מה תרומת כולנו למשק ולמדינה? שאלות אלו נמצאות במרכז תשומת הלב שלי מזה 16 שנה. אין לי תשובות מוחלטות, אבל יש לי לא מעט תובנות והרהורים אותם רציתי לחלוק עמכם.

 

הנכס החשוב ביותר אותו מביא ה- CFO לחברה הוא האמון. אמון הבעלים, הדירקטורים, המנכ"ל, המנהלים האחרים והעובדים. אמון הרגולטורים ורשויות הממשל הרלוונטיות.
ה- CFO הוא המגדלור המורה לספינות על סלעים מסוכנים שבחוף ועל המפרץ הבטוח שבצידם.
 

מביטים בו גורמי המימון השונים,הבנקים, המוסדיים, המשקיעים. כולם יודעים שיש לו את הגישה לאמת שמאחורי פרטי הפרטים וספרות המספרים. ה- CFO הוא חותמת למצוינות ולאמון. ה- CFO יודע לספר את סיפור החברה, מכיר לעומק את מהותן העסקית של פעילויותיה בהווה ואת כיוון התפתחותה העתידי.

הוא יודע מה עושה את החברה שלו אטרקטיבית למשקיעים, ואיך לנתב את החברה בכדי למצות את הפוטנציאל העסקי הטמון בה. ה- CFO המעולה תמיד מדבר אסטרטגית ולטווח הארוך, הוא יודע לנתח את תוצאות העבר ולהבין את הביזנס בהווה בכדי לחזות את הציפיות לעתיד, להבין עסקאות ולנהל סיכונים. CFO חזק, ידאג לקיומה של משמעת פיננסית ורגולטורית בחברה.

היכולות והמיומנויות המסורתיות של CFOs בנושאי המימון, הדיווח והבקרה נשארות הבסיס המקצועי של פעולתו של ה- CFO המעולה, אולם הן לחלוטין לא מרכז פעילותו. CFOs אלו משקיעים את תשומת ליבם הייחודית בנושאי אסטרטגיה תוך שהם בונים אגף כספים חזק שייתן להם את הבסיס להביא את מלוא הערך שלהם לחברה בה הם מכהנים. צמיחת מעמדו של החשב בארגונים רבים, או של מנהל רגולציה באחרים, מאפשר ל- CFO להקדיש את עיקר זמנו לניווט הספינה הארגונית יחד עם המנכ"ל והיו"ר.

אחת השאלות הגדולות שמעלים ה- CFOs , היא סוגית היעילות של אגף הכספים. מחקר אחד מצא כי 30% מה- CFOs רואים בחוסר תקציב מספיק לאגף הכספים עצמו, כגורם המכשיל אותם בתפקידם. הסיבה ברורה מאליה, CFO יטה קודם כל לקצץ באגף הכספים, ולהראות בכך דוגמא אישית. התוצאה לעיתים יכולה להגיע עד כדי מכשלה בפני עצמה. ה- CFO המעולה מבין את החשיבות האסטרטגית של אגף כספים, מרכז בו את מיטב הכישרונות ומצייד אותם במיטב כלי הניהול. התעוררות זו של ענין בקידומם המקצועי של המנהלים באגף הכספים, עלתה אף כדרישת החברים מהפורום. "אלה הם האנשים עליהם אני בונה את הצלחתי המקצועית", אמר אחד החברים תוך שהאחרים מבקשים את מעורבותו של הפורום לסייע בטיפוחם המקצועי של כלכלנים, חשבים ואנשי מימון. התחלנו בהקמת ארגון כלכלנים - תוך מעורבותם של הכלכלנים הבכירים בחברות, ולא מעט מה- CFOs המעוניינים לסייע למהלך.

במקביל, אנו פועלים להשמיע את קולו המקצועי והשקול של הסקטור העסקי בסוגיות מדיניות כלכלית. בסביבה הצהובה, האישית והמתנכלת שסביבנו, מעדיפים המנהלים לשתוק, שלא לפגוע בחברות בהן הם מכהנים. מעטים מעזים להשמיע את קולם ולמחות על הפופוליזם ששולט בדיון הכלכלי הציבורי. בציד המכשפות המתנהל בכיכרות האמיתיות והווירטואליות לקול צהלות הקהל, תוך ביצוע פיגועים תקשורתיים ממוקדים במנהלים ובעלים - הסקטור העסקי שותק. בסביבה זו, גובר הצורך בהעלאת עמדה מקצועית-כלכלית. בתהליך פתוח ורב משתתפים מביעים ניירות העמדה של ה- CFOs את עמדתו המקצועית של כלל המשק על ענפיו השונים: תעשיה, מסחר ושירותים גם יחד.

לאורך כל 16 שנות קיומו של הפורום, משתנה תפקיד ה- CFO בהתאם לצרכיה המשתנים של הכלכלה, ומשתנה הפורום עמו, מתוך מאמץ מתמיד להיות לעזר לאנשים הקריטיים כל כך להצלחת החברות בהן הם מכהנים, המשק והמדינה.

עבור לתוכן העמוד