PWC

ההבנה בביזנס היא הערך המוסף שאני מביאה לחברה

27/10/2013
ההבנה בביזנס היא הערך המוסף שאני מביאה לחברה (הגדל)

"התפקיד שלי מורכב מהחלקים המסורתיים של התפקיד, אבל תחתי יושבת גם כל האופרציה", סיפרה טל פיין, סמנכ"לית הכספים של צ'ק פוינט העומדת בראש המערך הפיננסי של חברה שסך המכירות השנתיות שלה עומד על 1.4 מיליארד דולר, באירוע השנתי של פורום CFO.
 

לעמוד בראש מערך הכספים של חברה השווה 11.5 מיליארד דולר זו משימה שבוודאי היתה מדירה את שנתם של רבים, אך CFO טל פיין, זוכת אות הוקרה של פורום CFO לשנת 2013, עושה זאת בהצלחה רבה. "מי שמנהל חברה הנמצאת בסיטואציה פיננסית קשה לומד הרבה במהלך הדרך, אך בעבודה בסביבה עתירת מזומנים כל כך יש אתגר עצום", היא אומרת. "אני אחראית על ניהול מזומנים אדיר, 3.6 מיליארד דולר במזומן והמטרה שלי היא לשמור על המזומנים כדי לעשות BUY BACK, מיזוגים ורכישות, ולשמור על הכסף. אנחנו מנהלים את המזומנים בצורה מאד שמרנית. אנחנו לא חברת השקעות, אלא חברת הייטק שמשקיעה בעסק".

כל אחד יכול לפרוץ

עולם הפיירוול התחיל ב-1994, עם צ'ק פוינט במקביל להתפתחות האינטרנט. מאז החברה לא קפאה על השמרים והתפתחה בהתאם למגמות בשוק, מספרת פיין: "לפני שש שנים צרפנו לתוכנה גם חומרה, צעד שהיווה שינוי דרמטי לארגון. היום -90% מהמכירות שלנו הן של חומרה שעליה יושבת התוכנה שלנו כאשר רק 10% קונים רק תוכנה והשינוי ממשיך כל הזמן. הצורך בפיירוול רק גובר: הניו יורק טיימס פרסם כתבה על אנשי ממשל סיניים שתקפו את הרשת של הניו יורק טיימס כדי לאתר דליפה לעולם המערבי. כנ"ל וול סטריט ג'ורנל וגם טוויטר. בשבוע שעבר אדובי פרסמו שפרצו להם לרשת וגנבו 2.9 מיליון מספרי כרטיס אשראי. זה גורם לעליה בפרמיית הביטוח".

פיין מסבירה שלא צריך מומחי סייבר כדי לפרוץ למתחרה – אפשר לקנות באינטרנט וירוס ב-50 דולר ליום. לדבריה הנזק לכור באיראן חל כאשר הכניסו וירוס לתוך מחשב כלשהו בתוך הארגון וזה הספיק. הווירוס מצא לבד את המחשב שמנהל את הקשר עם הצנטריפוגות. "אנשים מאבדים ומפזרים מידע וזה מאד נפוץ. נגנב המחשב, מייל נשלח בטעות למישהו לא נכון, ועוד. יש אלפי פתרונות אבטחה", היא מסבירה. "גם על עולם המובייל חשוב מאד להגן. כל המידע האישי שלנו שם. יש תוכנות אבטחה שיוכלו לשמור על הנכסים הקנייניים של החברה בתוך הטלפון וצריך סיסמה פנימית. הפתרון שלנו טוב מאד בגלל שהוא פתרון אחד כולל של צ'ק פוינט ולא פרטני".

שולטת על מערך האופרציה

לדבריה, מאז שהארגון עבר שינוי לחברת חומרה גם תפקידה כ-CFO השתנה. "אני אחראית על מערך האופרציה. זה כבר לא רק לשלוח CD עם התוכנה, דרוש מו"מ עם ספקים ולקוחות. הכל צריך לספק בזמן, הציוד צריך להישלח ללקוחות, לתפקד, לתמוך טכנית בלקוחות וזו תמיכה קריטית בכל העולם תוך 3-4 שעות. צריך לנהל מלאי פתאום, לארגן את כל המערכות הפנימיות שיתמכו בשינוי הזה. ופתאום צריך לעדכן גם את המשקיע שמגיע מעולם פשוט של תוכנה לעולם המורכב של חומרה. כל האחוזים ומבנה הרווח משתנים".

אחד הדגשים של פיין בעבודה הוא קשרי המשקיעים. "אנחנו מתקשרים נכון עם המשקיעים שלנו, והמניה עלתה יפה – 200% לחברה שהיא לא סטארט-אפ. אז למה אנחנו לא עושים יותר רכישות? כי זה לא הפוקוס שלנו. דגש נוסף הוא ההבנה של הביזנס. מבחינתי, זה הערך המוסף ומאד חשוב למה שאני מביאה כ-CFO לחברה".

עבור לתוכן העמוד