מבטחים

עו"ד אלדר: ניהול עושר משפחתי מצריך שיקולים מיידים וחשיבה עתידית

17/04/2013
הגדל

"ניהול עושר משפחתי מצריך שיקולים מיידים אך גם מחשבה מסודרת מראש על הדרך ועל העתיד, ואפילו העתיד הרחוק מאד. זאת כדי למנוע הוצאת כספים בסוף על התכתשויות בבית המשפט," אמרה עו"ד טלי ירון אלדר, שותפה, ירון אלדר פלר שוורץ ושות' במפגש פורום CFO באירוח בנק UBS.

שיקולי מיסוי חשובים ורלוונטיים בעיקר כשמדובר בהשקעות הון בחו"ל. "צריך לבחון כיצד להשקיע את ההון. האם רצוי שהמשקיע ישקיע בעצמו, ע"י חברה, חברה שקופה בחו"ל, שותפות וכו'. פעמים רבות התשובה לכך מוכתבת ע"י שותפים ומשקיעים נוספים מחו"ל", אמרה עו"ד ירון - אלדר. מס עזבון ומס מתנות חשוב במיוחד כשהדבר קשור להשקעות בארה"ב וכמו כן קיימים פתרונות הקשורים לביטוח חיים בהן מעבירים לחברת הביטוח נכסים (במקום כסף) ובמקרה של פטירה מעבירים את שווי הכסף והוא אינו חייב במס.
שיקולים נוספים אשר נלקחים בחשבון בניהול הון משפחתי הם שיקולי דיסקרטיות. משקיעים רבים מעוניינים שאחרים, כנושים ואפילו בני משפחה, לא ידעו שהם משקיעים. "הדבר מתרחש בקרב בעלי מקצועות חופשיים אשר פוחדים להיתבע באופן אישי. במקרים כאלו רצוי למשל שמדינת המקור של המשקיע לא תדע על השקעתו, כלומר יש להימנע מרישום ישיר על שם בעל הרכוש, מסבירה עו"ד ירון - אלדר.

ירון - אלדר מסבירה כי פתרון אפשרי ונפוץ הוא רישום נאמנות, המסדיר נושאים רבים בתחום המס. החוק בארץ החל מ-2006 מסדיר את הנושא בצורה נוחה ואינו מצריך חוות דעת, היא אומרת. הבנקים אף הם מורגלים בנושא. עם זאת, לאנשים רבים קשה להיפרד נפשית מהאחיזה בנכסים, מהרישום של הנכס על שמם. זאת למרות שהשליטה שלהם בפועל באותו נכס לא נפגעת.

מבחינת העברת הון בארץ בין דורות במשפחה, בד"כ מוציאים צו ירושה והתהליך פשוט למדי. עם זאת, מסבירה אלדר, כשמדובר ברכוש המוחזק בחו"ל, לדוגמא העברת דירה במנהטן ע"ש היורש עם צו ירושה ישראלי, המטלה הינה בעייתית. במקרה כזה מומלץ לישראלים לעשות זאת ע"י חברה. "אפשר להעביר את הנכס על שם חברה משפחתית שתוקם כמנגנון שקוף ואז להוריש מניות של חברה ישראלית", אומרת ירון - אלדר. עם זאת, גם כאן, היא מוסיפה, הפן הפסיכולוגי של ויתור שליטה, הינו בעייתי.

כשמדובר בעסק פעיל עולות שאלות של המשכיות הניהול וחלוקת כספים מהעסק לדורות הבאים. גם כאן, ברוב המקרים, הפתרון הוא בנאמנות מסוג מסוים, אמרה אלדר. זו תדאג שההתנהלות המשפחתית בדורות הבאים תהיה לפי רצונו של המוריש. כמו כן ניתן להקים נאמנות על פי צוואה, אשר מטרתה להסדיר את ענייני הרכוש לאחר הפטירה. הקמת נאמנות כזו רלוונטית גם בעת גירושים עם ילדים קטינים.

לפרוטוקול המפגש

עבור לתוכן העמוד