מבטחים

ראיון לרגל קבלת אות פורום CFO לשנת 2010 עם שר התקשורת משה כחלון

5/01/2011
הגדל

אות ההוקרה מטעם פורום CFO לשר התקשורת משה כחלון

גם אם חלוקות הדעות באשר למהירות יישום השינויים בעולם התקשורת, שאינה מאפשרת הסתגלות של הסקטור העסקי. גם אם חלוקות הדעות באשר לעוצמתם של המהלכים אותם הוא מבצע. רמת המשילות הגבוהה של השר כחלון היא תופעה חריגה בממשל בישראל.

אומרים שהשלטון בישראל נמצא אצל הפקידים. איך בכל זאת הצלחת לגייס את הפקידות במשרד שלך לטובת המדיניות אותה אתה מוביל?

לבוא ולומר שלפקידות הבכירה אין אג'נדה זו תמימות. יש להם! אבל ברגע שהם מבינים שהשר נחוש ויודע מה הוא רוצה זה פשוט קורה. היה שיתוף פעולה של רוב הפקידות במשרד להוציא כמה חריגים, אבל תמיד יש כאלה. אני בעד לשמוע את הפקידים אבל בסוף צריך להחליט, גם אם זה הדבר שפוליטית הוא הכי פחות נכון כי הרי אף אחד לא נענש על מה שהוא לא עשה.

איך הצלחת לרתום את משרד האוצר למהלכים שיזמת?

נכנסתי לתפקיד שר התקשורת אחרי תקופה ארוכה של נתק בין האוצר למשרד שלי. ישבתי עם אודי ניסן מאגף התקציבים, פרשתי בפניו את מצב הצרכנים והוא הסכים איתי שיש כאן כשל בשוק התקשורת. לזכותו של משרד האוצר אני אומר שהיו להם תוכניות מוכנות ואחרי שהצוותים המקצועיים שלהם ישבו עם הצוותים המקצועיים שלנו, קיבלתי את ההחלטות הנכונות. אבל שלא תהינה אי הבנות, את התוכניות בנו במשותף הצוותים המקצועיים של משרד האוצר עם הצוותים המקצועיים במשרד התקשורת.

ברפורמות בתחום הסלולר אתה נדרשת לאזן בין אינטרסים שונים: הזכויות הקנייניות של חברות הסלולר מול המפעילים הווירטואליים, הצרכן מול המשקיעים וכו'. כיצד ייוצרו האיזונים?

האינטרס הציבורי הוא לפתוח את שוק הסלולר לתחרות. צריך להבין - חברות הסלולר לא קנו את האוויר או את התדרים. אלה שייכים למדינה. החברות היו צריכות להשתמש במשאבים אלה כדי לשרת את הציבור תוך כדי שהן מרוויחות כסף. כולם צריכים לשמור על איזונים. המפעילים הווירטואליים זה לא פטנט ישראלי, זה קיים ופועל בכל העולם, ומשרד התקשורת יכול להתערב, וגם יתערב, אם חברות הסלולר ינסו לדחוק אותם החוצה. אני חושב שעסק משרת שתי מטרות: מיקסום הרווחים לבעלי המניות שלו ומצד שני מתן שירות לציבור. האיזון צריך להתקיים בכל עסק ועסק.

"בעוד חמש שנים", אומר כחלון, "אני רוצה שאדם כמו שהוא יוצא מהבית ובוחר באיזה כביש לנסוע, הוא יוכל לעשות את אותו הדבר גם ברשת האינטרנט, גם בטלוויזיה הרב ערוצית וגם בשוק הטלפוניה. וכל זאת בפריסה מקריית שמונה ועד אילת ובמחירים נוחים", הוא מסכם.

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד