גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ה-CFO כמנהל העתיד - ראיון לרגל קבלת אות הוקרה עם נעמה זלדיס CFO נטפים

5/01/2011
הגדל

אות ההוקרה של פורום CFO לשנת 2010 לנעמה זלדיס

נעמה זלדיס הגיעה לנטפים לאחר שורה של תפקידים בתחום ניהול הכספים בחברות היי-טק. אחרי שסיימה לימודים מתקדמים בתחומי מנהל העסקים הרגישה שחסר לה ידע חשבונאי שיכשיר אותה לתפקיד CFO, וכך חזרה ללימודי החשבונאות שלאחריהם מונתה לתפקיד CFO בקבוצת רד. אחריו שמשה כ-CFO של חברת EDS ישראל ומשם הגיעה, לפני כ-5 שנים, לנטפים. "מהתפקידים הקודמים שלי הבאתי הרבה ניסיון בעבודה מול חברות אמריקאיות גדולות ואת היסודות הרחבים בעבודה מול שוק ההון. זה אפשר לי להיכנס לתפקיד בנטפים ולבצע אותו בצורה טובה יותר", אומרת זלדיס בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום  CFO לשנת 2010.

מה המיוחד לכהן כ-CFO בנטפים?

נטפים היא חברה שעוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות השקייה מתוחכמות. מוצרי נטפים מאפשרים הגדלה של התפוקה החקלאית תוך צמצום השימוש במשאבים שנמצאים במחסור כמו מים, קרקע ואנרגיה. חזון החברה עוסק בהשתלבות במאמציה של האנושות לניצול יעיל יותר של מים וקרקע לנוכח העלייה בדרישה העולמית למזון, שנובעת מהגידול הטבעי של אוכלוסיית העולם. להיות סמנכ"ל כספים בחברה כזאת זו לא עבודה רגילה. זה סוג של שליחות, המחייבת נגיעה בסוגיות המרכזיות שמעניינות היום מדינות רבות על פני הגלובוס. האו"ם הקים גוף, בו חברה גם חברת נטפים, שעוסק באתגרי ניצול משאבי המים בעולם, להם נטפים מספקת פתרונות.

בנוסף לכל אלו, לכהן כ-CFO  של חברה ישראלית גלובלית גדולה הוא אתגר מקצועי ואישי.

מה הנקודה הייחודית של נטפים שהצריכה ניהול פיננסי מיוחד בתקופת המשבר?

החברה נפגעה מהמשבר העולמי. הסיבה העיקרית היא שבתקופה של משבר כלכלי וחוסר וודאות שכוללת הקטנת קווי אשראי בנקאיים וסגירת ערוצי מימון במקביל לחוסר יציבות במחירי הסחורות  - מצמצמים הלקוחות שלנו את ההשקעות שלהם והמכירות שלנו יורדות בהתאם.

למרות שבמצב הרגיל, בחברה מורכבת, זמן התגובה לשינויים הוא איטי יחסית, הצלחנו להגיב מהר ולהחזיר את החברה כבר ב 2010 לפסים של צמיחה, רווחיות גבוהה ושיפור במבנה הפיננסי שלה.

תפקיד ה-CFO

"האתגר של ה-CFO בחברה גלובלית כמו נטפים מתפרש על מגוון רחב של נושאים: הניהול הרב מטבעי, תכנון מס גלובאלי, ניצול הטבות מקומיות, מימון פרויקטים, שליטה, בקרה וניהול סיכונים, ניהול המזומנים, מערכות המידע ועוד".

ל-CFO יש שני כובעים. הכובע של העבודה השוטפת ובכלל זה: הכנת הדו"חות הכספיים, בקרה ניהול תזרים המזומנים וכו'. הכובע השני הוא הכובע של ניהול העתיד.

הזכרת שאחד התפקידים של CFO זה ניהול העתיד, מה זה בעצם?

ניהול העתיד זה בניית תשתיות לפעילותה של החברה בעתיד. מדובר הן בבנית תהליכים והן בהקמת מערכות מידע שיתמכו בתהליכים המרכזיים בחברה. דוגמא נוספת לפעילות שעוסקת בתמיכה בפעילות העיסקית לאורך זמן היא הקמת מערך מימון עסקאות. יש כיום בנטפים צוות שהתפקיד שלו הוא בעיקר מציאת פתרונות מימון לפרויקטי השקיה וחממות שהם פרויקטים לטווח ארוך. כדי לבצע פרויקטים כאלה, הלקוח זקוק למימון שיתפרס על פני מספר שנים, ממקורות חיצוניים. זו פעילות שבונה את העתיד בדרך של תמיכה בפעילות העיסקית.

נקודת המבט של נעמה כאחראית על הפעילות השוטפת במקביל לעיצוב עתיד החברה הוכיחו את עצמם במשבר הכלכלי האחרון ועל כן נבחרה לקבל את אות ההוקרה של פורום CFO.
 

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד