מבטחים

ראיון עם אסתר לבנון, מנכ"ל הבורסה לני"ע לרגל זכיית הבורסה באות הוקרה מטעם פורום CFO

"ההחלטה לצרף את ישראל לרשימת המדינות המפותחות היא בין היתר תולדה של יעילות הבורסה. ההתרשמות של חברי הבורסה הזרים היא כי יש היום יותר עניין בשוק ההון המקומי לא רק בקרב המשקיעים במדינות מפותחות אלא גם בקרב המשקיעים במדינות מתפתחות שחלקם לא הוציא את הכסף מכאן" כך אומרת אסתר לבנון, מנכ"ל הבורסה לני"ע בראיון לרגל זכיית הבורסה באות הוכרה מיוחד.
5/01/2011
הגדל


אות ההוקרה מטעם פורום CFO לבורסה לניירות ערך

איך הבורסה נערכה למשבר הכלכלי?

התפקיד שלנו, בין היתר, זה להתמודד עם מצבי קיצון. הבורסה חייבת להיות פתוחה ולתפקד. אין לנו לוקסוס לנוח. בורסה צריכה תמיד להניח שקורה משהו שאף אחד לא צפה ואלה הימים שאנחנו נמדדים בהם. עוד לפני המשבר היה בבורסה כלל שלעולם אנחנו צריכים לדעת לטפל במצבים בהם היקף המסחר והפצת המידע גדלים פי שלוש מרמת השיא האחרונה. הפעם הראשונה שזה קרה היה באשפוז השני של אריק שרון. עד אז, להוציא ימי פקיעת אופציות, המחזור הממוצע לא עבר את 2 מיליארד השקלים ובאותו יום המחזור עבר את 4 מיליארד השקלים, כלומר בכל דקה החליפו ידיים 100 אלף שקל. אז הנה קרה מקרה קיצון, עמדנו בו בהצלחה. המרשים ביותר הוא כי כולם מקבלים את זה כמובן מאליו.

כיצד עברתם את המשבר?

אחרי היום בו אריק שרון אושפז בפעם השנייה התחלנו לבחון את האמיתות שאנחנו חיים בהם ואחד הדברים ששינינו היה נושא מנתקי הזרם. החלטת הדירקטוריון הייתה להשאיר את הפסקת המסחר בתנודות של 12% אבל כשהפעם יש שיקול דעת להנהלת הבורסה. הצורך בהענקת שיקול דעת חשוב בגלל התנודות בעולם שהיו גדולות יותר מאשר בישראל.

אחת הדוגמאות לכך הייתה באוקטובר 2008. בישראל היו חגים ולא התקיים מסחר והבורסות בעולם ירדו בשיעורים חדים. המסחר אצלנו היה אמור להתחדש ליום אחד שלאחריו יוצאים שוב לחופשת חג. התחילו לחצים שלא לקיים את המסחר. ההחלטה שלי הייתה לקיים מסחר, החלטה שתמכו בה נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ויו"ר הרשות לניירות ערך, זוהר גושן. בסופו של יום ירדה הבורסה רק ב-4%. פישר התקשר אלי אחר כך ואמר לי שהבורסה עשתה עבודה טובה ואף ציטט את נפוליאון שאמר כי הוא מעדיף גנרלים עם מזל על פני גנרלים עם שכל. ההחלטה הזאת הייתה חשובה כי ברוסיה החליטו שלא לקיים את המסחר, מה שגרם ללחץ בקרב המשקיעים שלאחר מכן החליטו להוציא את הכסף משם.

איך משפיעה על הבורסה הכניסה של ישראל לרשימת המדינות המפותחות?

בהחלטה על כניסה של מדינה לרשימת המדינות יש משקל מכריע להתנהלות של הבורסה באותה מדינה. האם היא מתנהלת בשקיפות, יעילות וכד'. ההחלטה לצרף את ישראל לרשימה הזאת היא בין היתר תולדה של יעילות הבורסה שלנו. ביום עדכון המדדים בסוף חודש מאי השנה החליפו ידיים לא פחות מ-16 מיליארד שקל והכל היה חייב להתנהל בשעה האחרונה של המסחר – שלב הנעילה. עמדנו בלחץ הזה וזו שוב תעודה מרשימה להתנהלותה של הבורסה.

ההתרשמות של חברי הבורסה הזרים היא כי יש היום יותר עניין בשוק ההון המקומי לא רק בקרב המשקיעים במדינות מפותחות אלא גם בקרב המשקיעים במדינות מתפתחות שחלקם לא הוציא את הכסף מכאן. יש היום שלושה בתי השקעות זרים גדולים שנמצאים בתהליכים להפוך לחברי בורסה, כשיחד עם הקיימים יהיו לנו 8 חברי בורסה זרים, וכל זה התעורר אחרי השדרוג שלנו למדינה מפותחת. בשוק מפותח אתה צריך ללמוד לשחק במגרש אחר ממה שהיית מורגל לו אבל התהליך הוא חיובי.

איך את רואה את התפתחות הבורסה בשנים הבאות?

הבורסה דואגת כל הזמן להתחדש בכל מה שקשור למסחר, משיכה של משקיעים זרים ולא פחות חשוב בפיתוח של נישות. אנו רוצים שהבורסה תהפוך למוקד משיכה עבור חברות היי-טק וביו-טק. יש היום בבורסה למעלה מ-140 חברות היי-טק ולמעלה מ-50 חברות ביו-טק כשרק השבוע נרשמו 2 חברות נוספות למסחר כפול בתל אביב ובניו יורק. ישראל צריכה להפוך למרכז משיכה עבור החברות האלה ובמקביל - למשקיעים שמעוניינים להשקיע בהם.

חברות הביו-טק הישראליות הן חברות קטנות שלבד אינן יכולות למשוך משקיעים אבל אנחנו מעוניינים ליצור מסה קריטית, שלדעתי כבר קיימת. בעבר NYSE הקפידו שלא לקבל חברות קטנות לעומת הנאסד"ק,  והנה היום נסחרות בנאסד"ק חברות ענק כמו מייקרוסופט שלא התקבלו בעבר ל-NYSE. זה המודל שאנחנו מעוניינים ליצור עם חברות ההיי-טק והביו-טק בישראל.


 

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד