מלם טים

ראיון עם אלן גלמן CFO בזק – מהפכת התקשורת והשלכותיה העסקיות

30/11/2010
הגדל

 

מה הייתה דרכך המקצועית לתפקיד הנוכחי?

"אני יליד ארה"ב, עליתי לארץ מניו יורק ב-1985, בגיל 35. בארה"ב עסקתי בראיית חשבון והייתי שותף במשרד, בתקופה בה המקצוע היה הרבה יותר פשוט. כאשר עליתי החלטתי לעזוב את המקצוע, לא בגלל שלא אהבתי לעבוד כרו"ח, אלא בגלל שהיה לי קשה גם לעשות עלייה וגם להתחיל סטאז'. אני ושותף החלטנו להקים עסק לגלידות. רכשנו את הזיכיון של "קרוול", ובשיאנו היו לנו בארץ 10 חנויות ומפעל לגלידות. ב-91' מכרתי את חלקי וחזרתי למקצוע ראיית החשבון. התחלתי כרו"ח במשרדו של יוסי שחק ושות' (שהתמזג בהמשך עם קסלמן וקסלמן), שם עבדתי כ-3 שנים שהיו מאוד מעניינות. עסקתי בעיקר בליווי השקעות של חברות גדולות וטיפלתי בקליינטים ציבוריים ובינלאומיים של המשרד. הייתי מעורב בזכיית סלקום בזיכיון הסלולארי השני ב-1993 וליוויתי אותם בתהליך המיסוי. לאחר מכן, הוצע לי להצטרף אליהם כחלק מהצוות הניהולי של סלקום. כך למעשה התחלתי את דרכי בתחום התקשורת.

כעבור 3 שנים הציעו לי את תפקיד ה-CFO בחברת 013 ברק. אותו ביצעתי מ-1997 עד 2000. אגב, לארי אקרמן, CFO פלאפון היום, עבד אז כחשב בצוות תחת ניהולי. בשנת 2000 הוצע לי להיות סמנכ"ל כספים בפרטנר, ובתפקיד הזה כיהנתי כ-6 שנים. למעשה, הייתה לי אחריות ניהולית בכל שלושת חברות הסלולר: סלקום, פרטנר וכעת בבזק שהיא הבעלים של פלאפון. 

בתחילת 2007 לקחתי פסק זמן מתחום התקשורת, ועבדתי בקבוצת דלק של יצחק תשובה כמשנה למנכ"ל. בשנת 2008, כחלק מהשינויים שחלו בבזק, פנה אלי בעל השליטה דאז, יצחק סבן, ושאל אותי אם אני מוכן להגיע לבזק. כך הגעתי לתפקידי הנוכחי אשר בו אני נמצא כמעט 3 שנים.

מה גולת הכותרת של ההישגים שלך מאז שהגעת לבזק?

אין הישגים אישיים שלי, אלא של חברת בזק כולה ושל ההנהלה כולה. לדעתי, מחלקת הכספים היא אמנם חלק אינטגראלי, חשוב ונותן הטון בתחומים רבים, אך אם אין לך סמנכ"ל שיווק טוב, סמנכ"ל שרות טוב, טכנולוגיה טובה, מנכ"ל וצוות טוב - החברה לא תצליח. עם כל הכבוד למנהל כספים, הוא חייב להיות חלק מצוות.

בבזק חל בשלוש השנים האחרונות turn around יוצא דופן מבחינה עסקית. היינו חברה ממשלתית, עם כל האפיונים של חברה ממשלתית, והתחלנו לייעל את העסק ולחדש אותו מבחינה טכנולוגית ותשתיתית. כיום, בזק משקיעה 1.6 מיליארד שקל בשנה בתשתיות. הפכנו את התשתיות שלנו ל-NGN שנותן שרות תקשורת ואינטרנט בקצבים מאוד מהירים. הפכנו את החברה לחוד החנית בתחום הטכנולוגיות ובתחום השיווק. משקיעים בחוץ מסתכלים על בזק כסיפור שאין דומה לו. כל זה בזכותה של ההנהלה כולה בראשות אבי גבאי, שהשיג הישגים מדהימים. החלק שלי בזה יחסית צנוע. 

פלאפון, חברת הבת שלנו, היא גם סיפור הצלחה בפני עצמה. לפני 3 שנים החברה הייתה בלי תנופה, עם תשתית לא מתאימה ללא GSM וחלק גדול מהשוק לא היו כלל לקוחות פוטנציאלים עקב חוסר במכשירים מתאימים וחוסר יכולת לתמוך בשפות. מהחברה מספר 1 בשוק הסלולר הפכה פלאפון לחברה מספר 3 והפער בינה לבין חברות אחרות הלך וגדל. לזכות ההנהלה של פלאפון ייאמר שהיא קיבלה, ביחד איתנו, החלטות להשקיע בחוד החנית של הטכנולוגיה. פלאפון השקיעה לפני שנתיים ברשת חדשה לגמרי וגם עשתה שיווק נכון. כיום פלאפון היא החברה היחידה בארץ שגודלת ברווחיות בקצבים הרבה יותר מהירים מחברות אחרות. החברה היא עדיין מספר 3, אך הפער בינינו לבין המתחרים הצטמצם משמעותית. המומנטום איתנו והתוצאות מדברות בעד עצמן. גם בבזק וגם בפלאפון החלטנו להשקיע השקעה אדירה בטכנולוגיות מתקדמות וגם לתת ללקוחות את השירות הכי טוב, וכל זאת בשוק מאוד תחרותי ובסביבה רגולטורים מורכבת.

בתחום הכספים ההישג הכי גדול שלנו הוא הפיכת בזק לחברה ציבורית. כשהגעתי לבזק היה לנו מוצר לא מוכר בשוק הבינ"ל. בזק לא נהגה להיפגש עם משקיעים מחו"ל, לא השתתפה בכנסים ולא הייתה אקטיבית בהבאת משקיעים בינלאומיים בתחום הטלקום לישראל. היום רוב המשקיעים שלנו הם משקיעים מוסדיים מחו"ל. חזינו את המעבר ממדד השווקים המתפתחים למדדים הגלובליים והשקענו הרבה יותר מכל אחד בזה. המעבר הזה הוא לא מעבר פשוט, מכיוון שישראל הפכה במדד החדש מכריש ל"דג זהב", ואם אתה לא דג זהב יפה שיודע לדבר ולהציג את עצמך, לזהות את המשקיעים ולהגיע אליהם – אז אתה לא תצליח. לפחות פעמיים בחודש אני בחו"ל לפגישות משקיעים באירופה ובמקומות נוספים. עכשיו התחלנו גם לגייס משקיעים באסיה. אני חושב שבהיבט הזה אפשר ללמוד מאיתנו וממה שאנחנו עושים פה.

אמרת שמקצוע ה-CFO נעשה יותר ויותר מורכב. מהו עתידו של המקצוע?

לפני 5 שנים הייתי אומר שתפקיד ה-CFO הולך יותר לכיוון של הדרכה פיננסית וחשיבה אסטרטגית ועסקית. היום אנחנו רואים דווקא יותר השקעה בכל הנושאים הנושקים לממשל תאגידי, שהם חשובים ביותר. אנחנו עושים בבזק פעילות מאוד חשובה בנושא הסוקס. אין ספק שזה תורם ערך לחברה אך מצד שני דורש הרבה משאבים ניהוליים.

ישראל לא נופלת ברמת המנהלים מכל מקום אחר בעולם. יש לנו כלכלה איתנה ומנוהלת היטב. לפעמים לצערי לא מפרגנים לחברה רווחית ושוכחים כי אנחנו מרוויחים כי אנחנו משקיעים, ובגלל שאנחנו מנהלים טובים ונותנים לציבור את השירות והמוצרים שהוא דורש. בארה"ב הציבור לא מכיר את המנהלים גדולים. לצערי, פה התקשורת העסקית עוסקת בנו כל הזמן.

יש לנו במדינה הרבה במה להתגאות, אנחנו אוהבים לתת לעצמינו על הראש, אך בשנה וחצי האחרונות הכלכלה עשתה קפיצת מדרגה גדולה, לא קטנה. ההצלחה היא הרבה בזכות המנהלים, הבנקים והדרג הפוליטי.

כיצד אתה מתמודד עם נושא ניהול הסיכונים לאחר שיצא לך לחוות את המשבר הפיננסי בשיאו?

אני חושב שהרבה חברות ניהלו סיכונים פיננסים ולא ניהלו סיכונים אחרים. כשאנחנו מדברים על ניהול סיכונים אנחנו מסתכלים עליו באופן הרחב ביותר. אנו מנהלים אותו בכל יחידה תפעולית בנושא הזה, ובכל יחידה יש מי שאחראי.

כיצד אתה רואה את עתיד סקטור התקשורת?

סקטור התקשורת בישראל הוא לא עצמאי אלא חלק מסקטור התקשורת בעולם. אנחנו לא יושבים בבועה. יש כל הזמן שינויים באופי הצרכני של האנשים שמשנות את תחום התקשורת. תחום התקשורת עובר מהפך מבחינת מה רצון הצרכן ואופן הצריכה. רק לפני מספר שנים לא היה אינטרנט מהיר, ה-ADSL התחיל רק ב-2002. עיקר המהפך היום הוא מהפך אינטרנטי, בעיקר בהיבט התוכן והמדיה באינטרנט, שמביא לאינטגרציה תפעולית בין וויירלס לוייר-ליין. המכשיר הסלולרי היום הופך להיות תחנת מידע או עבודה. הקשר שלא יורד באיכותו בהשוואה למחשב השולחני ואף עולה על איכותו. אותו מכשיר אני יכול לקרוא עיתון, לראות סרטים, לקרוא אימיילים, לשחק משחקים, לראות טלוויזיה ולנהל שיחות. יש לנו מוצר חדש שנקרא b phone – טלפון בזק. אני יכול באמצעותו דרך האיי-פד, לעבוד ולדבר עם כל אחד בטלפון קווי של בזק. זה משתלט על חייך, חוץ מלבשל המכשיר עושה הכל.

ההשלכות העסקיות של זה הן אדירות. ההתפתחות הטכנולוגית מחברת את ענף התוכן לענף התקשורת והם יותר לא חיים בנפרד, בין אם טלוויזיה או תקשורת מודפסת, הכל עובר אינטגרציה. כדי לעשות את זה צריך תשתית אינטרנטית טובה. אנחנו בונים את התשתית כל הזמן ומובילים בתחום הזה.

אלן גר ברעננה ואב לשניים. אשתו היא גם רו"ח, אם כי היא לא עובדת כיום במקצוע

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד