PWC

ראיון עם זוכה המלגה ל-CFO מצטיין צעיר ע"ש אורן שטיינברג לשנת 2010 – שחר רחים CFO אבגול

שחר רחים CFO אבגול, הוא הזוכה במלגה ע"ש אורן שטיינברג לשנת 2010. שחר הוא כיום ה-CFO של חברת אבגול תעשיות, שהיא חברה ציבורית (ת"א 100) בין-לאומית בתחום הבד הלא ארוג. גילו הצעיר של שחר (39) עשוי להטעות, זאת בשל ניסיונו העשיר והמגוון שכולל לקיחת חלק בעסקאות מורכבות וגדולות כגון מכירת שתי חטיבות של סאיטקס לקודאק ול-HP, התמודדות על הפרטת בז"ן ורכישת השליטה בפרטנר ע"י סקיילקס.
30/08/2010
הגדל

 

מה הייתה הדרך המקצועית שלך לתפקיד ה-CFO בחברת אבגול?

"לאחר שסיימתי תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות באוניברסיטת בן-גוריון, התחלתי את דרכי המקצועית בקסלמן וקסלמן, שם היה לי בית ספר מדהים בקבוצה של מייק טמיר שטיפלה בכל האספקטים החשבונאיים בחברות כמו כי"ל, רותם אמפרט נגב, סופרפארם, קנית, פרטנר וכו'. לאחר כשלוש שנים עברתי לדסק"ש, שם, הייתי אחראי בעיקר על הקשר עם החברות בנות. עבדתי תחת מישל דהן – שהוא עבורי מורה דרך הן בתחום המקצועי והן בתחום האישי."

"אחרי כשלוש שנים, החלטתי שאני מעוניין להרחיב קצת את אופקיי ונסעתי ללמוד לתואר שני (MBA) עם התמחות במימון בבית ספר הגבוה לניהול ESG בפריז. הלימודים היוו עבורי אבן דרך משמעותית וחוויה לימודית ותרבותית. כשחזרתי לישראל התחלתי לעבוד בסאיטקס (מאוחר יותר שונה שמה לסקיילקס), ראשית כחשב ואחר כך כ-CFO. אלו היו שש שנים של עשייה ולמידה שאנשי כספים בחברות אחרות עוברים ב-20 שנים, אם בכלל. זה התחיל במכירת SDP לקודאק בכ-250 מיליון דולר בשנת 2004 והמשיך במכירת סאיטקס ויז'ן ל-HP בכ-250 מיליון דולר בשנת 2005. עסקאות אלה כללו בדיקות נאותות, משא ומתן והתאמות מחיר מורכבים ומאתגרים, כל זאת תחת ניהולם של יהל שחר ורענן כהן – שניהם אנשים משכמם ומעלה שלמדתי מהם המון."

"בהמשך IDB מכרו את סקיילקס למפעלים פטרוכימיים. סקיילקס שימשה כפלטפורמה להתמודדות על רכישת בז"ן במסגרת תהליך הפרטה שביצעה ממשלת ישראל. זה היה עבורי תהליך מרתק של למידה ועשייה בתחום שהיה לי חדש, תעשיית הכימיה והנפט, אשר היו בו גם היבטי רגולציה רבים שנחשפתי להם לראשונה."

"לאחר רכישת בז"ן, אילן בן דב, שהוא יזם שרואה דברים ותהליכים לטווח הארוך, המשיך להגדיל את אחזקותיו בסקיילקס, ובמהלך שנת 2008 רכש את השליטה בה. מוניתי לתפקיד ה-CFO של סאני והמשכתי לכהן גם כ-CFO של סקיילקס. כשהתחלנו בבדיקת הנאותות לרכישת פרטנר, שוק ההון הרים גבה ותהה איך נצליח לרכוש שליטה בחברה עם שווי של למעלה מ-10 מיליארד שקל וזאת באמצעות הון עצמי של מיליארד ש"ח בלבד, אבל ברגע שראינו שיש כדאיות עסקית, הצלחנו ליצור מודל מימוני מול הבנקים, הבורסה והמוסדיים שהראה שזה אפשרי. זאת הייתה העסקה הכי גדולה במשק הישראלי ב-2009."

"לאחר רכישת פרטנר החלטתי שאני רוצה לגבש את ניסיוני ויכולותיי גם בחברה תעשייתית בינ"ל – וכך הגעתי לאבגול."

מהם האתגרים העיקריים עימם אתה מתמודד כ-CFO אבגול?

"הקף שוק הבד לא ארוג (Non-Woven) העולמי הוא מיליארדי דולרים בשנה, כשאנחנו פעילים וממוקדים בעיקר בשוק ההיגיינה ובעיקר בשוק החיתולים. אנחנו חלוצים בתחום ברוסיה ובסין, ומובילי שוק בצפון אמריקה. יש לנו שם בשוק של חברה שמקפידה על תהליכים ומוצרים איכותיים, ועל מחקר וטכנולוגיה מתקדמים. אני מקווה שנמשיך להיות חלוצים ונדע לנצל את הפוטנציאל הטמון באבגול."

"ההנהלה, בראשות המנכ"ל החדש מומו לירן, עומדת בפני שאלות אסטרטגיות וניהוליות משמעותיות הנובעות  מהצמיחה המהירה מאוד של אבגול בעשור האחרון – שעומדת על גידול במחזורים בממוצע שנתי של 20%."

איפה תהיה בטווח הרחוק?

"בשנים הקרובות אתמקד בלקדם את אבגול למקום שבו היא צריכה ויכולה להיות מבחינת צמיחה והגדלת נתחי שוק, מבחינת איתנות פיננסית ומבחינת איכות הניהול הפנים חברתית. אני מקווה שבטווח הארוך אהיה סמנכ"ל כספים בחברה גלובלית גדולה או מנכ"ל של חברה בסדר גודל משמעותי."

מה תוכניותיך למלגה?

"אני מקווה לעשות קורס באירופה או בארה"ב באחת מאוניברסיטאות ה-Ivy-League שיעסוק במיזוגים ורכישות בראייה של חברות בין-לאומיות. אני מודה לחבר השופטים ולפורום CFO על ההזדמנות הזאת. תהליך הבחירה היה מאוד רציני והיו לי מתחרים מעולים וראויים. בכלל, פורום CFO הוא גוף נדיר שהפך להיות מרכזי עבור התפתחותם המקצועית של ה-CFOs ועבור ייצוג האינטרסים שלהם. את אורן שטיינברג לא הכרתי אישית, אבל ממה שלמדתי עליו הוא היה מנהיג אמיתי, ואני גאה לזכות במלגה על שמו."

שחר גר בת"א. הוא נשוי ואב לשתי בנות.

 

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד