קרמבולה

ראיון עם ליטל בלץ CFO פריסקייל

חברת פריסקייל שמה דגש על נושא איכות הסביבה ומכאן נבע עידוד העובדים להצטייד ברכבים קטנים, היברידים וידידותיים לסביבה.
7/08/2011

ספרי בבקשה על ההיסטוריה התעסוקתית שלך? כיצד הגעת לתפקיד הנוכחי?

אני רואת חשבון במקצועי, למדתי באוניברסיטת תל אביב. את ההתמחות עשיתי במשרד רו"ח סומך חייקין. לאחר סיום ההתמחות, ב 1997, נפלה בחלקי ההזדמנות להתראיין לחברת פריסקייל סמיקונדקטור (אז מוטורולה סמיקונדקטור) ולהתקבל לתפקיד של עוזרת חשב. עיקר התפקיד התמקד בצד התקציבי. עם השנים התפקיד שונה לחשבת חברה, גדל משמעותית וכלל את עיקר התחומים בדיווח כספי ודיווח מיסוי. במהלך חלק מהתקופה נוספה לתפקיד גם חשבות של ארגון פיתוח עם מספר שלוחות בעולם.

בשנת 2007 מוניתי לתפקידCFO של החברה.

מהו האתגר הגדול ביותר בתפקידך?

חברת פריסקייל פעילה בשוק המיקרואלקטרוניקה מזה 50 שנה. החברה מפתחת, מייצרת ומוכרת שבבים לתעשיית הרכב, לשוק הצרכני והתעשייתי, ולשווקי הרישות וה- wireless ברחבי העולם. לחברה תכנון, ייצור ומכירות בלמעלה מ-30 מדינות. פריסקייל ישראל כוללת מרכז תכנון וכן פעילות של שיווק, מכירות ותמיכה טכנית אשר מוכרת את כל מוצרי פריסקייל סמיקונדקטור בישראל.

החברה נמצאת בחזית הטכנולוגיה בשוק המוליכים למחצה, שמאופיין בתנודתיות רבה. האתגר המרכזי שלנו טמון בסביבה התחרותית מאד מהבחינה הטכנולוגית, המאבק על נתח שוק ובתחרותיות מבחינת עלויות הנגזרות מייסוף ממושך בשער הדולר,שחל בשנים האחרונות, ומהתייקרות בתחומים נוספים כגון - דלק, ביטוח לאומי ותשומות ישירות נוספות.

אמנם, החדשנות והיכולת הטכנולוגית הגבוהה של מהנדסי החברה בארץ מייצבים את מרכז הפיתוח במקום אסטרטגי ומוביל, ואולם נושא העלויות מחייב אותנו להוביל את הארגון תוך שמירה על ערנות מתמדת לשוקי המוצרים שבהן פעילה החברה מחד ולשווקים שלנו בארץ מאידך.

ומהם תחומי האחריות שלך בארגון?
דיווח כספי ודיווח מיסוי, ניהול כספים, תקציב ובקרה. כחלק מחברה בינלאומית הפרוסה בכל העולם התפקיד כולל ממשקים ישירים ועקיפים עם מנהלי כספים וחשבים במטה החברה (אוסטין, ארה"ב) ובמרכזי הפיתוח והמכירות באירופה.העבודה עם שותפים רבים מתרבויות שונות, יוצרת עניין רב ומאופיינת בדינאמיות אין סופית. כמו כן קיימים אתגרים רבים בתחומים מקצועיים, טכניים (שעות עבודה ארוכות) ותרבותיים.

מהן לדעתך התכונות החשובות ביותר ל-CFO בארגון גדול?

CFO מחויב לניהול סיכוני החברה ולמזעור נזקים. מאחר ואנו חיים בתקופה של דינאמיות ושינויים רבים תכופים, הצורך מתעצם ומחייב ערנות תמידית, חשיבה רחבה ויכולת ניתוח בתחומים רבים. מצד שני יש צורך באותה ערנות לניצול הזדמנויות ותרומה לפיתוח הארגון.

גודל הארגון והסביבה הגלובלית מחייבים תקשורת רציפה וברורה. תכונות חשובות נוספות ל-CFO בארגון כזה הינן יכולת הצגה בהירה וניהול דיונים ברמה מקומית וגלובלית. תכונת מפתח נוספת הינה יחסי אנוש טובים ההכרחיים מעצם עבודתו של ה- CFO הרצופה בחיבור עמוק עם גורמים שונים ורבים בארגון.

אנא תארי את הפעילות של פריסקייל בכלל ופריסקייל בישראל

כאמור, פריסקייל הינה ממובילות ענף המוליכים למחצה בעולם. שבבי החברה נמצאים במגוון מוצרים, ולמרות שרובם לא נראים על ידי הצרכן הממוצע, הם מאפשרים למוצרים שונים שאנו משתמשים בהם על בסיס יום יומי להיות חכמים יותר, ירוקים יותר, בטוחים יותר ולשפר את איכות חיינו.

חברת פריסקייל הייתה עד שנת 2004 חלק מחברת מוטורולה (סקטור מוליכים למחצה). בשנת 2004 הפכה לחברה עצמאית הנסחרת בוול סטריט. חברת פריסקייל הציגה ביצועים מרשימים, עם יציאתה לעצמאות, בשנת 2004, שהתבטאו במחיר המניה שעלה מ 13 דולר בהנפקה הראשונה, ל- 40 דולר, המחיר שנקבע כאשר נמכרה החברה לקונסורציום של חברות פרטיות, ברכישה ממונפת, הגדולה ביותר בהיסטוריה של ההייטק. במאי השנה חזרה חברת פריסקייל למסחר בוול סטריט לאחר שהנפיקה מניות בשווי של כ 800 מיליון דולר.

פריסקייל סמיקונדקטור ישראל (לשעבר: מוטורולה סמיקונדקטור ישראל בע"מ) נוסדה בשנת 1982. משרדי החברה ממוקמים בהרצלייה פיתוח והיא מעסיקה כחמש מאות עובדים, רובם מהנדסים בתחום ה- VLSI.

פריסקייל ישראל מתכננת ומפתחת מגוון מוצרי VLSI, המתקדמים ביותר בשוק השבבים - מעבדים לתקשורת נתונים, מגוון מעבדי אותות דיגיטאליים לתשתיות של תקשורת סלולארית ולטלפונית אינטרנט, ומעבדי אפליקציה.

מרכז הפיתוח בארץ הינו בעל חשיבות אסטרטגית ופותחו בו ממוצריה החשובים של החברה ביניהם:

·         מעבדי תקשורת ממשפחת ה – POWER QUICC

·         מעבדי DSP (עיבוד אותות דיגיטאלי) ברמה הגבוהה ביותר הקיימת בשוק

·         מעבדי אפליקציה הנמצאים במוצרים כגון – Netbooks, Tablets, e-book readers

·         ובתעשיית הרכב.

·         מרכז התכנון כולל גם פעילויות נרחבות בתחומי תוכנה, חומרה, CAD, בדיקות וניתוח-כשלים.

·         בנוסף יש בחברה תחום של שיווק ומכירות, האחראי על אזור המזה"ת ואפריקה.

קבוצת המחקר גרטנר, קבעה בסקר שמתפרסם בימים אלה כי פריסקייל היא מובילת שוק מעבדי התקשורת, חוטית ואלחוטית לשנת 2010. גרטנר מדרגת את פריסקייל כמספר אחת בשוק עם 53 אחוז מכלל השוק ב-2010 כשהמתחרה הקרוב ביותר אליה נמצא בפער של מעל 40 אחוז ממנה. פריסקייל ממשיכה לשמור על כוחה בתחום מעבדי התקשורת, כשנתח השוק שלה עולה בהתמדה משנה לשנה, אומר הדו"ח ומסביר את התופעה באימוץ מהיר במיוחד של מוצרי ה-multicore QorIQ ש"שיחקו תפקיד מרכזי בהגדלת הפער מול המתחרים".

לחברה בארץ תרומה משמעותית של מעבדים ותכנון IP למשפחת ה- multicore QorIQ. יש לפריסקייל כאן הזדמנות יוצאת מן הכלל להמשיך ולהוביל בחדשנות בתחום מעבדי התקשורת ולהוביל את כלל התעשייה.

ספרי בבקשה על התרומה של פריסקייל לקהילה ולשמירה על איכות הסביבה

פריסקייל רואה את שיתוף הפעולה עם מוסדות אקדמאים כחיוני להתפתחותה ופועלת להעמקת הקשר ושיתוף הפעולה עם האוניברסיטאות –

סיוע בהקמת מעבדות מחקר והוראה ע"י מימון, מתן ציוד ושיתוף ידע -
פריסקייל תומכת במעבדת
DSP באוניברסיטת תל אביב ובמעבדות מיקרו-בקרים, תקשורת ו – VLSI באוניברסיטת בן-גוריון

תמיכה בסטודנטים - הנחייה ומימון פרויקטים של סטודנטים לתואר ראשון בהנדסת חשמל, מחשבים והנדסת תקשורת.
החברה מעסיקה סטודנטים וקולטת אותם כמהנדסים בחברה עם תום לימודיהם.

סיוע בהוראה - מהנדסי החברה משמשים כמרצים ועוזרי הוראה במעבדות ובקורסים שונים באוניברסיטאות בן-גוריון, ת"א ובר אילן.

תרומות מזון, ציוד, ובגדים - החברה מחלקת מדי יום ארוחה חמה שמחולקת ישירות לבתי נזקקים בהרצלייה ע"י צוות מעובדי החברה. החברה תורמת את עלות המזון לחלוקה.

החברה מעבירה לנזקקים ציוד ובגדים שנאסף מעובדי החברה,אחת לחודש. כמו כן מזון שנאסף בחגי ישראל.

תרומות המזון, הציוד, והבגדים נעשים בשיתוף פעולה עם מחלקת הרווחה של עיריית הרצלייה.

אחת לרבעון תורמים העובדים כסף באמצעות "מתן" לארגונים המטפלים בילדים חולים, הסכום שנאסף מוכפל ע"י החברה.

בנוסף - החברה משתפת פעולה עם "המרכז לאבחון ושיקום מקצועי" בהרצלייה לצורך הכשרה מעשית של עובדים לקראת השתלבותם בשוק העבודה החופשי.

תרומת דם מפעלית תקופתית נערכת פעמיים בשנה. אנו נמצאים במאגר מח העצם העולמי
באמצעות בי"ח הדסה עין כרם.

בתחום איכות הסביבה – החברה ממחזרת חומרים: נייר וקרטון, בקבוקי פלסטיק ופחיות, מתכות, ציוד מחשוב, זיקוק שמן מטבח. בחברה הוקמו "פינות ירוקות" לאיסוף החומרים למחזור.

מה הביא את החברה מלכתחילה להצטייד במכוניות היברידיות? האם ההיבט הכלכלי – חסכון בדלק לחברה ושווי שימוש נמוך יותר לעובד הוא מה שהניע אתכם
ו/ או ההיבט הירוק- פחות זיהום אוויר?

חברת פריסקייל שמה דגש על נושא איכות הסביבה ומכאן נבע עידוד העובדים להצטייד ברכבים קטנים, היברידים וידידותיים לסביבה. כמובן שנושא החיסכון בעלות הדלק והחיסכון לעובד מהווים גם הם שיקול עיקרי בהחלטה.

בימים אלו בוחנת החברה הצטיידות עתידית ברכבים חשמליים.

ולסיום, מה את עושה כשאת לא עובדת?

אני מרבה לבלות עם בעלי ועם משפחה וחברים. אני אוהבת פעילויות ספורט ומשתדלת לשחות ולרכוב על אופניים לפחות פעמיים בשבוע, ובנוסף אני קוראת בעיקר בשעות הערב המאוחרות.

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד