PWC

ראיון עם רון אלה CFO קומטאץ'

"אנחנו ממוקדים מאוד בהמשך צמיחה במכירות וברווחים, ותוך כדי כך גם בכניסה לתחומי פעילות חדשים."
14/08/2011

ספר קצת על עצמך.

"לא הרבה יודעים את זה, אבל בכלל התכוונתי להיות שחקן כדורגל. הייתי שחקן במכבי פתח תקוה עד לפני 20 שנה. אבל התגייסתי והלכתי לקורס טיס, אז נאלצתי לעזוב את הכדורגל. אחרי הצבא הלכתי ללמוד ראיית חשבון. התמחיתי בקסלמן וקסלמן PWC, והייתי שם שלוש שנים בסך הכל. התעסקתי שם בתיקים מאוד מגוונים. בין היתר בחברת עזריאלי, סופר פארם, החברה לישראל, פרטנר ועוד רבים וטובים.

"המשרד גם עזר בהנפקה של פרטנר בניו יורק, ובאותה תקופה הציעו לי להצטרף לאורנג'. הצטרפתי ונשארתי שם חמש שנים בתפקידי סגן חשב וחשב. זו חברה מרתקת. אלן גלמן היה ה-CFO ולמדתי ממנו המון. ובכלל, היתה שם חבורה של מנהלים מהצמרת העסקית. אנשים שנכנסו לשוק שכולם היו בטוחים שהוא רווי, השקיעו 400 מיליון דולר וכולם קראו להם משוגעים, ובסופו של דבר הצליחו בגדול. היו לי שם חמש שנים מקסימות, ואני רוצה לציין את המנכ"ל המדהים עמיקם כהן. היתה זכות לעבוד עם החבורה שם.

"לאחר מכן הצטרפתי לחברת ורינט, חברה בת של קומברס, בימים שלפני המשברים. הייתי שם שנה בסך הכל והחלטתי לעזוב. פגשתי את גדעון מנטל, המנכ"ל של קומטאץ', ואת אביב רייז, בעל המניות העיקרי, והיה לי קליק מיידי איתם – הצטרפתי לקומטאץ' ומאז אני כאן".

ספר קצת על קומטאץ'.

"קומטאץ' פועלת מזה שנים ארוכות בתחומי אבטחת האינטרט והסייבר. תחומי הפעילות שלנו תופסים תאוצה מכל הכיוונים. אפילו ראש הממשלה מגיע לכנסים בתחום. אנחנו חברה שצומחת לאורך זמן רב מאוד בצורה עקבית ומחושבת. בשנתיים האחרונות השקענו במנועים חזקים להמשך הצמיחה ולחיזוקה.

"אנחנו ממוקדים מאוד בהמשך צמיחה במכירות וברווחים, ותוך כדי כך גם בכניסה לתחומי פעילות חדשים, וזה אחד האתגרים הגדולים של החברה ושלי. אנחנו עדיין חברה קטנה, אבל אנחנו נסחרים בנאסד"ק, מה שדורש מאיתנו לשלב תמיד בין הרצון לצמוח לבין הערך לבעלי המניות והרווחיות של החברה.

"אנחנו מתמקדים בכמה תחומים עיקריים: אבטחת אימייל באמצעות הסכמי OEM הוא תחום הפעילות המסורתית שלנו, והוא נותר חזק. במקביל, החברה מפתחת מוצרים בצורה אורגנית, ודרך הפיתוח הזה התרחבנו לאבטחת ווב. ומאידך גם ביצענו רכישה של חברת אנטי-וירוס בפלורידה בשנה שעברה, שנתנה לנו דריסת רגל בתחומים חדשים. מ-2010 גם התחלנו לפנות לספקי אינטרנט, ולא רק לספקיות מוצרי אבטחה.

"וכמובן, אנחנו מתמקדים מאוד בכל מה שקשור לאבטחת מכשירים ניידים. התעשייה כולה פונה לתחום, כי הוא מצמיח את האינטרנט בקצב אדיר, וההגנות עליו עדיין חלשות מאוד. בשלב ראשון השקנו מוצר לאנדרואיד – שהיא מערכת פתוחה שיותר קל לפתח אליה – ואנחנו עובדים גם על פיתוח פתרונות לפלטפורמות מובייל אחרות.

"הנכסים הכי גדולים שלנו היום הם:

1. פלטפורמת הענן: היום כולם מדברים על זה, אבל קומטאץ' עושה את זה כבר 12 שנה. אפילו בביזנס הקודם שלנו התעסקנו במחשוב ענן. יש יתרון עצום לענן בעבודה בתחום האבטחה, כי היום כבר ברור שאי אפשר להגן על המחשב מנקודת הקצה. בענן יש המון כוח מחשוב, שמאפשר ניתוח ופתרון בזמן אמיתי לנקודות הקצה, המחשבים, הטאבלטים והסמארטפונים שאנחנו מחזיקים ביד

2. מודל עסקי לא ישיר: אנחנו לא הולכים ללקוח הסופי, אלא לספקי הפתרונות שלו – חברות שמשלבות פתרונות אבטחה וספקי שירותים. יש לנו יותר מ-150 שותפים בעולם הזה. מאז שהתחלנו לעבוד על שוק ספקי האינטרנט, צירפנו גם את חברת הכבלים קוקס, מהגדולות בשוק בארה"ב. הרכישה שביצענו באוקטובר הביאה אתה לקוחות מהשורה הראשונה, כמו גוגל, מיקרוספט ומקאפי.

3. מצב פיננסי: אנחנו רווחיים ומייצרים מיומנים מזה שש שנים. אנחנו מייצרים כרגע יותר משישה מיליון דולר בשנה במחזור של 23 מיליון דולר, מה שנותן לנו את הבסיס לבצע פעולות עסקיות נוספות שיביאו ערך לבעלי המניות".

מהם תחומי האחריות שלך?

"קומטאץ' היא חברה לא גדולה, שבה התפקיד של ה-CFO הוא הרבה מעבר לכספים. יש לנו כמאה עובדים, 60 מהם בארץ, והיתר בקליפורניה ובפלורידה. אין כמעט תחום שאני לא נוגע בו, כי ההתמקדות שלנו בצמיחה מחד ומרווחיות מאידך, דורשת ממני להיות מעורב בכל מהלך עסקי, תפעולי ואסטרטגי בחברה. אני מעורב בתהליכים, בתפעול, ב-HR ובעניינים משפטיים – וכמעט בכל מה שקורה כאן. אני לומד כבר כמה שנים ממורי ורבי, גדעון מנטל, ממייסדי קומטאץ' והמנכ"ל שלה. גדעון הוא בן אדם של אנשים, וזה משפיע עלי ועל כל דרג בחברה".

ספר על פעילות התרומה לקהילה של קומטאץ'.

"אנחנו מאוד מאמינים בתרומה לקהילה, בטח לנוכח המצב במדינה. אני חושב שזו חובת המגזר העסקי, בוודאי כשמדובר בחברה רווחית. אנחנו פועלים בכמה מישורים בקהילה, אציין שלושה מהם:

"תרומה לגבהים, עמותה מייסוד קרן רש"י שמסייעת לקליטת עולים חדשים בעלי השכלה גבוהה. העמותה מאפשרת לעולים להשתלב בחיי החברה והכלכלה בישראל, עוזרת בחיפוש עבודה, משדכת מנטור ישראלי לכל עולה ועוד. אנחנו תורמים לעמותה כספים, וגם עוזרים בהשמה, קישור לאנשי מפתח וכו'.

"תחרות ביזטק: תחרות היזמים של הטכניון, שמיועדת לסטודנטים מכל המדינה. בתחרות הסטודנטים מתבקשים להגיש ולנהל פרויקטים בתחום היי-טק והביוטק. אנחנו חושבים שחשוב מאוד להשקיע בעידוד וטיפוח דור היזמים הבא בישראל. קומטאץ' היא נותנת החסות לפרס הראשון על שם נחום ונאוה שרפמן. נחום היה יזם סדרתי ובין מייסדי קומטאץ' ונהרג עם זוגתו בתאונת מטוס.

"עמותת שורשים: לקראת ראש השנה ופסח, העמותה תורמת חבילות של מזון ומוצרי צריכה לנזקקים. אנחנו עוזרים בתרומה ובחלוקה של חבילות לאוכלוסיות נזקקות, קשישים, משפחות חד הוריות וכו'".

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד