מבטחים

גושן לפורום CFO: "האכיפה המנהלית תופעל במידתיות. עונשי מקסימום מיועדים רק למקרים חמורים."

19/10/2010

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' זוהר גושן, ובכירי הרשות נפגשו עם ועדת ההיגוי של פורום CFO, המאגד את סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק. בפגישה נכחו מטעם פורום CFO, בין היתר, נגה קינן, יו"ר הפורום, רגינה אונגר CFO שרם פודים גרופ ויו"ר ועדת דיווחים בפורום, אייל סולגניק CFO  אי. די. בי., דן זיסקינד, גונן ביבר CFO כלל תעשיות והשקעות, ושחר פלורנץ CFO קבוצת שטרואס.

פרופ' גושן התייחס במהלך הפגישה להעברתו הצפויה של חוק אכיפה מנהלית ואמר כי: "אכיפה מנהלית הינה כורח מכיוון שבמצב הנוכחי אנו מתמודדים עם בחירה בין המסלול הפלילי ללא כלום. אנו מקווים שלאכיפה המנהלית יהיו שני אפקטים: ראשית, הורדת הלחץ מההליך הפלילי, באופן שבו יישמר ההליך הפלילי רק למקרים הקשים. שנית, הכנסת חלק מהנושאים שכיום יש לגביהם תת-אכיפה להליך המנהלי."

גושן התייחס גם לחששות בקרב מנהלי הכספים מהקנסות הגבוהים שתוכל הרשות להטיל במסגרת הליכי האכיפה המנהלית, אשר מגיעים עד מיליון ₪ ליחיד ו-5 מיליון ₪ לתאגיד: "לגבי גובה הקנסות, כמו בכל חוק – גם כאן מדובר בעונשי מקסימום אשר נועדו רק למקרים הכי חמורים. אנו יודעים שרוב האנשים רוצים להרוויח את לחמם ביושר. כל הרעיון בבסיס האכיפה המנהלית הוא שהיא מאפשרת שיקול דעת, בניגוד להטלת עיצומים כספיים. החששות בעיני מוגזמים. אין לנו אינטרס להרתעת יתר. לא הלכנו לשנתיים וחצי של חקיקה בכדי לתפוס אנשים על חריגה מתקנות. נפעיל את ההרתעה רק במקרים קיצוניים של חריגה מהנורמה."

אייל סולגניק CFO אי. די. בי. הציע במהלך המפגש כי רשות ניירות ערך תיתן ברכתה לתהליך אותו החל פורום CFO לקביעת סט ברור של תקני התנהלות למנהלי כספים,באופן שיפחית את סיכון החשיפה של חברות ומנהלי כספים שימלאו אותו מפני האכיפה המנהלית.

"נושא נוסף שהועלה במפגש ע"י דן זיסקינד היה לאפשר (וולונטרית) בישראל , כנהוג בארה"ב, פרסום של דו"ח תקופתי מקוצר, הן רבעוני והן שנתי, לפני פרסום הדו"ח המלא, כפי שנדרש כיום, וזאת מבלי לשנות את היקף והלו"ז של הדו"ח התקופתי המלא. דיווח זה כולל נרטיב קצר,  דו"ח רווח והפסד, מאזן ותזרים מזומנים.  פרסום במתכונת זו, מצד אחד, יתן לציבור את עיקר המידע מוקדם יותר,מכיוון שכתיבת הדו"ח המפורט מעכב את הפרסום, ומצד שני יצמצם את הסיכון מדליפת ושימוש במידע פנים."

בסיכום המפגש אמרה נגה קינן, יו"ר פורום CFO: "אנו תומכים בסביבה רגולוטרית בריאה. יש למנהלי הכספים ולרשות ני"ע  אינטרסים משותפים וחשוב לזכור שאנו באותו צד של המתרס. ה-CFOs ממלאים תפקיד חשוב ביותר בשמירת השקיפות ואיכות הדיווח בחברות. כולנו שואפים לסביבה ברורה ונורמטיבית עד כמה שאפשר. בכל מקרה, אנו מאוד מעריכים את האוזן הקשבת של הרשות כלפי מנהלי הכספים".

לכתבה בגלובס

לכתבה בכלכליסט

 

עבור לתוכן העמוד