קרמבולה

מועצת פורום CFO קיימה מפגש עם הנהלת בנק הפועלים בהשתתפות יו"ר הבנק יאיר סרוסי ומנכ"ל הבנק ציון קינן

מועצת פורום CFO קיימה את המפגש השנתי שלה עם הנהלת בנק פועלים. ה-CFOs שמעו במפגש סקירות מפי מנהלי הבנק הבכירים ומפרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של הבנק. הבנק ופורום CFO הם שותפים אסטרטגיים מאז הקמתו של הפורום ב-1997.
24/05/2010
הגדל

 

עיקרי הדברים מהמפגש:

 

יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים:

"במערכת עולמית עם השפעות מורכבות, המטרה שלנו היא להעביר גם ידע. יש לנו התמחויות בסקטורים שונים. זהו תהליך דו-צדדי. היתרון שלנו בישראל היא היכולת להבין מהר מה קורה. אנחנו בבנק מקבלים תמונת מצב טובה של הנעשה במשק. אנחנו רואים את ההשתקפות בחברות. צריך גם לדעת לשמור מרחק. הדרך לשמור מרחק היא באמצעות ריחוק והסתכלות אסטרטגית.

 

"בבנק הפעולים אנחנו רוצים לחזק את מבנה ההון. רמות הצמיחה בעולם הן יחסית נמוכות. השאלה היא מהן ההזדמנויות קדימה. מהם הלקחים מהמשבר כדי שנע להימנע מהן, ונושא ניהול הסיכונים.

 

"פורום CFO נראה היום בכל דיון. נושא הרגולציה שבחלקו הן השלכות של דברים שמגיעים מחו"ל, ופעולות עצמאיות של רגולציה, שמעסיקות ומבזבזות אנרגיה. הCFOs מביאים לשולחן הרבה מאוד ידע. הצלחתם לייצר פורום של מקצוענות ברמה הכי גבוהה. זה לא קיים הרבה.

 

"אנחנו מאוד שמחים על הדיאלוג. אנחנו רוצים לדעת בחיישנים שלכם איך אתם רואים את הדברים. להחליף מידע ודכות, והצוות שלנו לרשותכם."

 

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים:

"ברצוני לברך את הפורום. אתם מותג. פורום מוביל מנהיג ומעצב דעת קהל. האם אנחנו הולכים למשבר נוסף? המשבר באירופה הוא סימן. ישנן שאלות של עד כמה זה ישפיע. אחד הדברים המרכזיים שעומדים לנגד עיננו זה ההתייחסות. אחד הדברים שעומדים לנגד עיננו זה לא לשפוך את התינוק עם המים. להיות עם הלקוח גם בימי שמש וגם בימי גשם מעוננים.

 

יש לנו את החטיבה העסקית הטובה ביותר. לא בהכרח אנחנו נעתרים לכל הבקשות, אבל יש לנו רמת מקצוענות והובלה גבוהה.

 

פרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים אמר במפגש כי להערכתו אין בועה כיום בשוק הנדל"ן בישראל. ליידרמן צופה כי מחירי הדירות יעלו ב-6% עד 8% בשנה הקרובה. לדבריו "יש הרבה סיבות מבניות לעליית מחירי הדירות לרכישה למרות הפער שנוצר בין מחירי הדירות למדד מחירי השכירות."

 

ליידרמן התייחס גם למשבר בשבועות האחרונים בגוש היורו ואמר כי: "המשבר הפיננסי פגע באופן קשה במיוחד בגוש היורו בשל היחס הגבוה במיוחד בין התוצר לבין החוב והגירעון שם. בגוש היורו יש גם בעיה מבנית בכך שהיורו בנוי כאיחוד מטבע אך לא כאיחוד כלכלי או פוליטי. הסיכון העיקרי שאנו עומדים בפניו הוא של "יפניזיציה" של אירופה: שאירופה תיכנס למשבר כמו שיפן נכנסה אליו ב-1989, ועד היום לא התאוששה ממנו. מה שגרם אז למשבר היה שילוב של חוסר אמון של הצרכנים והמשק עם יחס חוב תוצר גבוה מאוד, ויש לנו מצב דומה באירופה כיום. ביפן התוצאה הייתה צמיחה אפסית למשך שנים, ריביות נמוכות מאוד ותקופות של דפלציה. זהו התרחיש השלילי, אך התרחיש הסביר יותר הוא שנחזור לצמיחה, אם כי חיוורת."

 

עבור לתוכן העמוד