PWC

האירוע השנתי של פורום CFO בפו"מ

באירוע השנתי של פורום CFO לשנת 2009, שהתקיים בימים ראשון ושני 5-6 באפריל בהיכל צה"ל במכללה הבין זרועית לפיקוד ומטה בגלילות, מתוך הוקרה לפרוייקט "אמץ לוחם". בהשתתפות כ-350 איש מהצמרת הכלכלית, השתתפו האלוף דן הראל - סגן הרמטכ"ל, אביגדור קהלני - יו"ר האגודה למען החייל בישראל, ראובן שיף - נשיא לשכת רו"ח, אלי אופר - המדען הראשי ועוד.
19/04/2009
הגדל

באירוע השנתי של פורום CFO לשנת 2009, שהתקיים בהיכל צה"ל במכללה הבין זרועית לפיקוד ומטה בגלילות, מתוך הוקרה לפרוייקט "אמץ לוחם". בהשתתפות כ-350 איש מהצמרת הכלכלית, השתתפו האלוף דן הראל - סגן הרמטכ"ל, אביגדור קהלני - יו"ר האגודה למען החייל בישראל, ראובן שיף - נשיא לשכת רו"ח, אלי אופר - המדען הראשי ועוד.

לתמונות האירוע

פרסומים בעיתונות

לאירוע בוקר

תודות

אירוע ערב

את האירוע פתח מנחה הערב, אבי הוכמן מנכ"ל חברת דואר ישראל, ואמר כי: "יש אומרים כי יד ימינו של כל מנכ"ל הוא ה- CFO. כדי לעשות מהפכות, לשנות סדרי עדיפויות ולהפנות תקציבים לפיתוח והשקעה בתשתיות וטכנולוגיה חייב המנכ"ל CFO חזק, המכיר היטב את נתוני החברה ונכון לסייע בדרך להפיכת כל חברה לחברה עסקית משגשגת. מנכ"ל עם עבר כ-CFOיודע ומכיר את הקשיים ואת הדרכים למצוא את התקציב המתאים כדי לזנק קדימה.

דווקא בתקופה זו, יש ערך רב בפעילותו של פורום ה-CFO. עוצמתו של הפורום – היא עוצמתם של החברים בו. הייחודיות של פורום ה-CFOבנוף הישראלי הוא בהיותו מאגד את כלל החברות במשק: תעשיה מסחר ושירותים, היי-טק ו- Low-Tech, חברות ממשלתיות, ציבוריות ופרטיות ישראליות וזרות. כולם. החזון של הפורום  הוא פריחתה הכלכלית של מדינת ישראל".

נגה קינן, יו"ר פורום CFO דיברה על ציפיותיה מהממשלה החדשה, וסיפרה כי "כשהייתי ילדה קטנה, אהבתי לפתוח מחברת חדשה. הדפים הנקיים, הריקים, אפשרו יצירת הצלחה. אופציה למצויינות. תקוה להיפך פתאום לתלמידה הטובה בכיתה. ברגעים אלה, התעלמתי מכך, שהרגלים ישנים, כמו לא להכין שעורי בית, כמו לכתוב ברישול, כמו סימנים אדומים של מורה כעוסה – סביר להניח שידבקו בה במחברת החדשה ויכתימו גם אותה. אך התקוה תמיד ניצחה. והנה, שוב אני מוצאת את עצמי, מלאת תקוה לרגל כינונה של ממשלה חדשה. שתיהפך ממשלה זו להיות האור ההולך לפני המחנה, ומוציא אותנו ממשבר כלכלי עולמי להצלחה, מכשלים ופערים בחינוך ובהשכלה למצויינות, מהלקאה עצמית-לאומית לגאווה בהישגים ובעשיה. וכמו אז, בבית הספר, אני מתעלמת מכך שהרגלים ישנים יכול שידבקו בה ויכתימו את הממשלה החדשה. את התקוה".

קינן הוסיפה ואמרה כי: "הפתרון היחידי האפשרי להאצה כלכלית הוא בשילוב נכון של הסקטור העסקי והממשלה. לקשור בכבל גרירה את המכונית האיטית של המנגנונים הממשלתיים למכונית המהירה של הסקטור העסקי. הכל אפשרי לה לממשלה חדשה. ואנחנו כולנו – עומדים לרשותה. מצהירים בזאת על רצוננו בהצלחתה. מוכנים לתרום ולעשות הכל למען מצויינות לאומית חדשה".

קינן אף בירכה את חבר ועדת השופטים, פרופ' יעקב נאמן, שר המשפטים החדש ואיחלה לו הצלחה יתרה בתפקידו החדש.

האלוף דן הראל, סגן הרמטכ"ל אמר כי איראן מנהלת מזה שנים מאמץ שנועד לאפשר לה יכולת גרעינית כבר בתחילת העשור הקרוב. "מרוץ החימוש הגרעיני של טהרן נמשך, למרות הניסיונות הבינלאומיים לעצור אותה, ותוך שהיא משתמשת בהונאה על מנת להגיע להישגים בתחום זה". 

האלוף הראל הוסיף כי מההערכות השנתיות של צה"ל עולה שאיראן מהווה את פוטנציאל האיום הראשון במעלה עבור המדינה. עוד אמר כי "ישראל הצהירה בעבר שהיא מעדיפה למצוא פתרון מדיני לסוגיית הגרעין האיראני, אולם עליה להיות ערוכה לכל מגוון אפשרויות התגובה. קיים חשש אמיתי ממטריה גרעינית שתספק איראן לאויבי ישראל".

לדברי האלוף הראל, האיומים העומדים מול ישראל במעגלים השונים התגברו בתקופה האחרונה, והמכנה המשותף היא איראן, המחברת את הציר הרדיקלי. "החשש הוא לא רק מפצצה גרעינית אלא גם ממטריה גרעינית שתספק איראן לארגוני הטרור".

אביגדור קהלני, יו"ר האגודה למען החייל בישראל בירך את הפורום על תמיכתו בפרויקט החשוב "אמץ לוחם" והדגיש את חשיבות אימוץ הגדודים על ידי החברות גם בזמן משבר.

אות ההוקרה לאיכות ומצוינות ביצירת סביבה עסקית תומכת צמיחה מוענק זו השנה השביעית. מטרתו של האות הינה לציין את האיכותי ולהופכו למודל חיקוי לסקטור הציבורי כולו.

מנימוקי חבר השופטים:

אות הוקרה לשנת 2008 הוענק למנשה שגיב CFO תעשיה אוירית, על תרומתו המשמעותית להתפתחותה מחברה ממשלתית, לחברה בעלת התנהלות עסקית יעילה ומוטת הישגים, המהווה מתחרה משמעותית בשוק העולמי. מאז התמנה לתפקיד בשנת 2005, לאחר 19 שנה שמילא תפקידים שונים בחברה, מהווה מנשה שגיב אחד מעמודי התווך של הצלחת החברה, כאשר לפני כשנתיים, הוביל בהצלחה הנפקת אג"ח בבורסת תל אביב, תוך הכנת תשקיף מורכב מסיבות צנזורה ביטחונית. עם סיום ההנפקה, הנחיל מנשה שגיב תפישת עולם כלכלית-עסקית חדשה בתעשיה האוירית. לאחר ההנפקה, צוטט שגיב כמי שאומר: "חברה, אנחנו כבר לא יכולים לעשות מה שאנחנו רוצים – אנחנו חברה ציבורית". מנשה שגיב הוכיח לאורך כל תקופת כהונתו כ-CFOמנהיגות שהתבטאה בקביעת יעדים אתגריים ועמידה בהם. יחד עם צוות עובדיו, הביא שגיב לשינויים מהותיים ביותר בחברה: מחברה סגורה ומסוגרת – לחברה שיצאה עם תשקיף וגייסה מיליארד₪, מחברה בהסדר בנקים – לחברה כמעט ללא חוב ועתירת מזומנים, מחברה בלא דו"חות כספיים במשך שנתיים – לחברה עם דו"חות רבעוניים ושנתיים המתפרסמים בתוך 48 יום מתום כל רבעון, מחברה עם התנהלות "ממשלתית" – לחברה המטפלת בנכסיה הפיננסיים בצורה מקצועית המביאה להישגים המתבטאים בהתמודדות מרשימה בתקופת היחלשות הדולר ותנודות קשות בשווקים הפיננסיים. על תרומתו של מנשה שגיב לתעשיה אוירית, על מנהיגותו המקצועית המאתגרת, על תרומתו לשינוי ההתנהלות הארגונית של החברה, התפתחותה והפיכתה למובילת שוק, מוענק למנשה שגיב אות הוקרה של הפורום לשנת 2008.

אות הוקרה הוענק לד"ר אייל סולגניק, CFO ומשנה למנכ"ל אי.די.בי., על תרומתו המשמעותית למיקוד תשומת הלב הניהולית בערכים של אחריות ושקיפות תאגידית. בימים אלו חווה העולם הפיננסי סערות קשות המשנות את פני הכלכלה כולה. גופים עסקיים מובילים קורסים ונעלמים מהנוף העסקי, מוסדות פיננסיים ענקיים מולאמים על ידי ממשלותיהם, חברות ומנהלים בכירים מואשמים בדיווחי כזב, מצגי שווא והולכת המשקיעים שולל. אובדן האמון והתערערות היסודות הבסיסיים עליהם מושתתת הכלכלה העולמית, מהווים איום אמיתי לשרידות המערכת הפיננסית ודרדור הכלכלה העולמית לתהומות עמוקים. על כתפיו של ה-CFO מוטלת משימה מרכזית וחשובה - השבת אמון המשקיעים בפירמה ושמירת הקיימות (השרידות) העסקית של הארגון. ד"ר אייל סולגניק, הביא עימו מכהונתו הקודמת, כמנהל מחלקת תאיגידים ברשות ני"ע, תפיסת עולם הרואה במשימה זו יעוד מרכזי. עם מינויוכ-CFO אי.די.בי. בשנת 2006, פיתח סולגניק תהליכי דיווח, בקרה, שקיפות פנימית וחיצונית, ותהליכים בתחום הממשל התאגידי אשר מקנים לקבוצת אי.די.בי. ולעומדים בראשה, מוניטין רב, יתרון תחרותי מובהק ויכולת עמידה איתנה בסערות הכלכליות. את כל משימותיו בקבוצה, בתחומי המימון וליווי העסקאות הרבות אותן מבצעת אי.די.בי., מבצע אייל סולגניק בכפוף לערכים אלו של קיימות. על תרומתו של אייל סולגניק לאי.די.בי., לשיפור תהליכי הממשל התאגידי, השקיפות והבקרה, על שמירת איתנות הקבוצה בימי סערה, על המעורבות הציבורית בשיפור פני התאגיד הישראלי, שקיפותו ומקצועיותו בתחום החשבונאות והדיווח הפיננסי, ועל הנחלת הערכים והמקצועיות לתלמידיו ומנהלי כספים עתידיים שבדרך, על כל אלו מוענק לד"ר אייל סולגניק אות ההוקרה של הפורום לשנת 2008.

אות הוקרה לאיכות ומצוינות בסקטור הציבורי הוענק לפעולות צבא הגנה לישראל בפיקודו של רא"ל גבי אשכנזי על תרומתו למדינה ולמשק בישראל. צבא חזק ועורף חזק שלובים יחד ומעצימים זה את זה. על קרקע כזו יכולה לשגשג כלכלה.צבא הגנה לישראל, השומר על בטחון המדינה, פועל ללא לאות ובהצלחה יוצאת דופן, להשגת יעדים חיוניים אלה, המהווים את נשמת אפה של המדינה כולה והכלכלה בכלל זה. התמודדדות עם אירועי מלחמת לבנון השנייה, הפקת לקחים בעקבותיה – ויישומם, כללו פעילות רכש וציוד מחדש של כל הימ"חים, משטר אימונים נרחב לחטיבות השונות במתווה מלחמה כוללת ולוחמת גרילה כאחד, הכשרת מפקדים ובניית תוכנית להתעצמות זרוע היבשה – כל אלו נעשו בעקבות תחקירי עומק ולקחים שנלמדו. בסוף 2008 וינואר 2009 יצא צה"ל למבצע "עופרת יצוקה" נגד החמאס בעזה. במהלך המבצע נהרגו 10 חיילים ו-3 אזרחים בלבד. במבצע זה הוכח, כי צה"ל הפיק לקחים ממלחמת לבנון השנייה - הן בנושא הפעילות ההתקפית והן בנושא התגוננות העורף. בפועלו יוצא הדופן, משכיל צה"ל למצוא איזון נדיר בין הישגיו המקצועיים הבולטים, ובין שמירת דמותו הערכית וכל זאת תוך כיבוד ראוי של עקרון שלטון החוק. הבטחת ערכיותו ומוסריותו של צבא הגנה לישראל, הינה אבן יסוד נוספת וחשובה בחוסנה של החברה בישראל וכפועל יוצא מכך באיתנותה הכלכלית. בשל כל אלו, מוענק לצבא הגנה לישראל, בפיקודו של רא"ל גבי אשכנזי אות הוקרה לאיכות ולמצוינות.

ועדת השופטים לאות ההוקרה לאיכות ומצויינות, החליטה על הענקת אות הוקרה לשופטת ורדה אלשייך. השופטת לא קיבלה את אות ההוקרה, עקב הנחיית ועדת האתיקה של השופטים. אולם נימוקי חבר השופטים הוקראו מעל הבימה: "ניתן בזה אות הוקרה לכבוד השופטת ורדה אלשיך, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב על פעילותה ותרומתה לשיפור הסביבה העסקית בישראל. החל משנת 1995 מנהלת השופטת אלשיך את מחלקת הפירוקים הכינוסים ופשיטת הרגל בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, המטפלת, ביעילות ראויה לשבח וללא כל פיגור, בכ-2,000 תיקים חדשים הנפתחים מידי שנה. בימים אלה של משבר כלכלי עולמי קשה הפוקד גם את ישראל, קיימת חשיבות הולכת וגדלה לתהליכים המשפטיים כמו למשל הקפאת הליכים והסדרי נושים שבמסגרתן חברות מנסות לייצב ולעיתים לשקם את עצמן. השופטת אלשיך מופקדת על הייצוב והשיקום של אותן חברות הנזקקות למטרייה משפטית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב שאליו מופנות מרבית העתירות בתחום כלכלי חשוב זה. התנהלותה השקולה, היצירתית, הנמרצת, היעילה והחכמה של השופטת אלשיך בכל הנוגע לחברות הנקלעות למשבר תוך התייחסות מיידית לסוגיות הקשות והמורכבות המובאות להכרעתה תורמות למשק ולכלכלה בישראל בעתות רגילות ובמיוחד בעתות משבר. בשל פעולות אלו ותרומתה המכרעת לשיקום חברות והסדרי נושים המסייעים לצמיחה במשק ולמניעת אבטלה ובמיוחד על ניהולה היעיל והאפקטיבי".

אירוע בוקר

את מפגש הבוקר, שהתקיים בהיכל צה"ל במכללה הבין זרועית לפיקוד ומטה בגלילות, מתוך הוקרה לפרוייקט "אמץ לוחם", פתח יוסי טנא CFO אורמת: " אנו נמצאים בתקופה מסעירה ומעניינת. פעולותינו טרם המשבר משפיעות על החברות כיום. שנה זו עומדת להיות שנת המימון ושם המשחק הוא מזומן".

הזוכה באות ההוקרה של הפורום לשנת 2008, מנשה שגיב CFO התעשייה האוירית, סקר את הפעולות אשר הפכו את תע"א מגוף ממשלתי מיושן לחברה מובילה המהווה מתחרה איכותית בשוק העולמי: "אנו ביצענו את הנפקת האג"ח מתוך רצון להגדיל מזומנים לצורך פרויקטים עתידיים וכן להפסיק את התלות בבנקים. לקוחות אשר נותנים לנו מקדמות, מעוניינים בערבויות, על כן יש לנו צורך במסגרות אשראי גדולות. ההנפקה בבורסה הייתה פיתרון מצוין שגם אפשר לנו להגדיל את התחרות בין נותני האשראי.  ההנפקה גרמה גם לשינוי ארגוני שבא לידי ביטוי במחויבות לדווח בדו"חות הכספיים, כך שהמודעות העסקית בחברה עלתה: הטמענו תהליכי בקרה ודיווח, והורדנו את האחריות הניהולית עד רמת הפרויקט.

יתרות מזומנים גבוהות מאפשרות לצאת מהמשבר ולהישאר ברווח. אני מאמין שניהול מזומנים הוא מקצועי מורכב ומאתגר. יש לנהל את המזומנים שבקופה ובחכמה. צריך מצד אחד לשמור אותו אך מצד שני לא לגרום לו להיעלם ולכן הקמנו חדר עסקאות בחברה. אנו שמים את הכסף בתיקי השקעות אשר נמצאים בשלושה-ארבעה בתי השקעות, וכמו כן, אנו מנהלים את ההשקעות לעצמנו בחדר העסקאות שהקמנו בתע"א.

לתע"א פלח שוק של כ- 40% בשוק האזרחי. הפגיעה בעקבות המשבר הורגשה בעיקר בשוק מטוסי המנהלים. על מנת להתמודד עם מצב השוק הקיים, בנינו מודל ניהול סיכונים וחשיפות, מודל ייצור מטוסי מנהלים בכפוף לביקושים בפועל הלוקח בחשבון תרחישים מסוימים על משך המשבר ועוצמתו. אנו עוקבים אחר המודל הזה חודש בחודשו".  למצגת המלאה...

אייל קליין, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, אמר כי "כאשר אנו באים לדון בשאלה האם המשבר מאחורינו, יש להתייחס למורכבות שבעניין ולבחון על איזה משבר מדובר. מדובר במספר משברים שרצים במקביל, כאשר לא כולם התחילו ביחד ולא כולם יסתיימו ביחד. גם הכלכלנים המומחים ביותר, בוחנים מגמות בבואם לנסות ולחזות את סיום המשבר, על מישוריו השונים.

מדדי המניות חזרו 10 שנים לאחור, אך  יש סימנים חיוביים ומדד ה-VIX(תנודתיות(מראה יציבות רבה יותר בשוק המניות לאחרונה.

בשוק האג"ח הקונצרני היה מבול של הנפקות במהלך הרבעון הראשון של שנת 2009. עדיין לפירמות טובות יש נזילות ולכן יש היענות להנפקה כזאת. עלות הגיוס היא בדומה לעלויות בשנת 2003". למצגת המלאה...

תא"ל מהרן פרוזנפר, היועץ הכלכלי לרמטכ"ל, אמר כי: "ניהול תקציב הביטחון מנוהל בשלושה מטבעות: שקלים, דולר סיוע, דולר מזומן. העודף בתקציב הביטחון בסוף כל שנה הוא פיקטיבי שכן מדובר על כספי הסיוע האמריקאי והשנה שם נגמרת בזמן אחר. בסוף כל שנה מנוצל 100% מתקציב הביטחון. למרות הגודל ותכנון של התקציב, יש בעיה עם דברים שאינם קשורים לביטחון. מערכת הביטחון היא אינה פירמה פרטית ועל כן יש לנצל את כל מלוא התקציב.

מערכת הביטחון לאורך כל השנים עוברת תהליכי התייעלות ובמיוחד בשלוש שנים האחרונות, מהלכי ההתייעלות נשענות על המסגרת התוכנית הרב שנתית של צה"ל. התקציב הוא תקציב מבוזר. יש חברה חיצונית הבודקת את התקציב לכל אורכו ורובו ובחודש הקרוב תוצג תוכנית עבודה בעיקר בנושאים תומכי לחימה. כל זה אמור להביא לחיסכון של 30 מיליון ₪ בשנים הקרובות".

ד"ר אייל סולגניק CFO ומשנה למנכ"ל אי.די.בי אשר זכה באות ההוקרה של הפורום לשנת 2008, דיבר על התנהלות חשבונאית כספית במהלך משבר. ואמר כי: "הרבה מאוד אנשים אוהבים להסתמך על אחרים. מפל אינפורמציה הוא מודל לפיו האחד מסתמך על מילת האחר. איך בונים מפל אינפורמציה? בעולם הדיווח הכספי רואים איך אנשים בונים את זה אך יש בכך גם שימוש לרעה. כך לדוגמא אם פלוני העיר כי חברה אלמונית לא נראית לו טוב, דבר זה יכול להביא להורדת דירוג זהו דבר זה מסוכן ויש לשים לב לכשל זה" עוד הסביר סולגניק על נושא פרדוקס ההתייעצות החשבונאי ואמר כי: "בשאלה חשבונאית מובהקת הנשאלת פאנל של מומחים חשבונאיים, התשובות שיתקבלו שונות. רוב האנשים מחליטים באופן לא עקבי. לא תמיד פשוט לקבל החלטות. הדירקטורים צריכים לדעת מה הנסיבות שהשפיעו על החלטות מסוימות. אומדנים חשבונאיים קריטיים זה דבר מהותי בתקופת משבר." סולגניק הוסיף ואמר כי: "הדירקטוריון מהווה שחקן חשוב ומרכזי בעת משבר ויכול לסייע לחברה בפתרונות לאתגרים בפניהם היא ניצבת".

סולגניק סיכם ואמר כי: "היום יותר ויותר קשה לכולנו להבין עד תום את המספרים שבתוך הדו"חות, שכן מדובר במספרים אגרגטיביים. ולכן יש לקרוא את הדוחות עם אסטרטגיה. צריך לבוא עם ציפייה, איך מצפים שיראו המספרים. ברגע שמונחת ציפייה על השולחן אם היא לא מתאמתת רואים שיש משהו שלא מתיישב עם ההיגיון הפנימי".

אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות, אמר במפגש כי "את המערכת הבנקאית מטריד האם תהליך התכווצות האשראי במשק לא יגרום להתמוטטות קשה ונוראה בכלכלה הריאלית". "אנחנו מגיעים לשלב בו מה שמטריד את המערכת הפיננסית זו המערכת הריאלית. את המשבר הפיננסי חווינו לפני חצי שנה ועוד לא סיימנו אותו. אבל מה שעומד בפנינו בעיקר הוא משבר אפשרי בתחומים הריאלים"

יונס הוסיף כי "המשבר הפיננסי בשוק החוץ-בנקאי הוא סיכון מרכזי על הפירמות ועל יכולת הצמיחה של המשק והמערכת הבנקאית, זה נושא תשתיתי". לדבריו, הממשלה לא צריכה לתת לבנקים ערבויות לגיוס הון, אלא לדאוג לשוק המשני. משרד האוצר הציע באחרונה להעמיד לבנקים ערבות מדינה לגיוס הון בסך 6 מיליארד שקל, וצוות מאה הימים שלהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו שקל להכפיל את הסכום.

יונס הדגיש, כי הממשלה "לא צריכה ללכת לפי הלכי רוח פופולריים בשאלה במי לתמוך, ולא לדון בשאלה מיהו אוליגרך ומיהו טייקון. היא צריכה לשאול את עצמה מי מסוגל לקחת חברות ולהוביל אותן לצד השני של המשבר, ויש לעשות הסדרים כדי להחזיר אותו חצי שוק מימון לפעולה. חידוש פעילות שוק המניות תאפשר לחברות לגייס כסף. כך ירד חלק מסיכון הפירמות, ואנו צריכים להחזיר את שוק הפירמות לפעולה".

"המשבר החמיר אצלנו בגלל כשלים שהיו לפניו וכשלים בטיפול בו כשכבר היה לפתחנו. יכולנו לפעול לצמצום השפעתו, אולם היום אנחנו בנקודה מאוד כואבת של משבר ריאלי. ייבאנו קשיים שלא היינו צריכים לייבא. ארצות הברית ואירופה עשויות להתאושש ולהשאיר אותנו מאחור, אם לא נעשה כלום. כולם יודעים היו בעבר תקופות בה ארצות הברית שיגשגה ואנחנו היינו מאחור. אנחנו צריכים לנהוג על פי מאפייני המשק שלנו והם יחודיים לנו. המשבר פגע בנו פחות, ואנחנו יכולים להיחלץ מהר יותר כי אנחנו כלכלה קטנה", סיכם יונס.

תודות

ברצוננו להודות מקרב לב לשותפים האסטרטגיים של הפורום, מי שתומכים בפעילות הפורום לאורך השנה כולה, ולעמיתינו - נותני החסויות לערב זה.

תודות לורדה דרוקר, מנהלת "אמץ לוחם", תודות לצוות פורום ה-CFO, לברכה יאסי, מאירה סנדרס, אור לוקאי ונורית פינקלשטיין. תודה לרס"ב אהרון ז'אן רס"ר המכללות, ללהקת נגני הסקסופון של חיל החינוך וללהקת טררם.

תודות מיוחדות לוועדת השופטים לאות:
ליו"ר ועדת השופטים: דן זיסקינד ולחברי הועדה: אבי בן אסאייג משנה למנכ"ל קבוצת שטראוס,   אבי הוכמן מנכ"ל חברת דואר ישראל, אבי פלדמן CFO מכשירי תנועה, אלי אשרף, דורון בירגר מנכ"ל אלרון, טל רז CFO סלקום, עו"ד פרופ' יעקב נאמן, יצחק אידלמן, יצחק חברון CFO דניה סיבוס, רון אילון מנכ"ל yes, עו"ד רם כספי, רפי דניאלי מנכ"ל צים

פרסומים בעיתונות

כלכליסט הוזמנתם  כלכליסט הוזמנתם
דן הראל גל"צ  דן הראל גל"צ
דן הראל NRG  דן הראל NRG
מנשה שגיב news1  מנשה שגיב news1
מנשה שגיב דה מרקר  מנשה שגיב דה מרקר
אלי יונס ביזפורטל  אלי יונס ביזפורטל
אלי יונס גלובס  אלי יונס גלובס
אלי יונס דה מרקר מודפס  אלי יונס דה מרקר מודפס
אלי יונס דה מרקר אתר  אלי יונס דה מרקר אתר
אלי יונס כלכליסט  אלי יונס כלכליסט
כלכליסט דיווידנדים אירוע  כלכליסט דיווידנדים אירוע
כלכליסט אירוע פורום   כלכליסט אירוע פורום
עבור לתוכן העמוד