גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

מועצת הפורום נפגשה עם הממונה על התקציבים באוצר רם בלינקוב לדיון בעקבות המשבר הכלכלי

הדיון התקיים באירוח יואב נחשון CFO קוקה קולה. במסגרת המפגש נהנו ה-CFOs מסיור במרכז הלוגיסטי של החברה בגן שורק
4/01/2009

בלינקוב התייחס במסגרת הדיון למספר נושאים העומדים על סדר היום:
"אי אישור  הכנסת את התקציב היא החלטה אומללה שתהיה לה השפעה קשה מאוד בחודשים הקרובים. המצב הפוליטי מביא אותנו לכך שלכל המוקדם באמצע מאי יהיה לנו תקציב מאושר. ראש ממשלה חדש/ה יתקשה מאוד להטביע את חותמו על התקציב בתוך זמן כל כך קצר. אולי הפיתרון הוא לאשר תקציב לשנתיים באופן חריג". כך בלינקוב בשבוע שעבר בדיון סגור עם מועצת פורום CFO, בעקבות המשבר הכלכלי.
בלינקוב התייחס לרשת הביטחון ואמר כי קריסת הבנקים בארה"ב גרמה להרבה מאוד לחצים פוליטיים על משרד האוצר להתערב. "הלחצים האלה הובילו אותנו לרשת ביטחון למרות שהייתה לא נחוצה. אם מסתכלים על שוק החיסכון הפנסיוני, לאורך זמן יש תשואות חיוביות, ומבחינת היקפי המשיכה מהקופות, לא ניכרת פאניקה בקרב הציבור. גורמים פוליטיים לקחו כדוגמה את ינואר כדי ללחוץ על תכנית רשת הביטחון. ממוצע ההפסדים של החיסכון הפנסיוני בישראל הוא כ-11%-. לשם השוואה, ממוצע ההפסדים במדינות ה-OECDעומד על 22%-. למרות זאת, אף מדינה בעולם לא התערבה בחיסכון הפנסיוני".

עוד הוסיף בלינקוב כי "הטרגדיה האמיתית היא שמראש אף אחד לא לקח את כספי המבוגרים וחייבו לעשות השקעות סולידיות ככל שהחוסך יותר מבוגר. אנחנו הולכים לכיוון הזה, תוך מספר חודשים נשלים את המהלך הרגולאטורי לכך".
בלינקוב הציג בפני סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק את תכנית האוצר להתמודדות עם המשבר הכלכלי ואמר כי "שנת 2009 מתחילה בירידה קיצונית בגביית מיסים ובהכנסות. חודש דצמבר האחרון היה שיא שלילי של הרבה מאוד שנים בגביית המיסים", עוד הוסיף כי "ייתכן כי הפגיעה במשק עוד תעמיק. הדבר הכי גרוע במשבר הזה הוא שאין באמת מישהו שמצליח לחזות את סופו".

איציק ציון CFO חברת ECI התייחס לתחרותיות ישראל מול העולם ואמר כי אנו רואים שבתחרותיות שווקים ישראלים נפגעים. התוצאה היא ירידה חדה ביצוא שכן אנו רואים חברות זרות שמדינותיהן מבטחות ביטוח שער ארוך טווח. לדברי בלינקוב, האוצר לא יבטיח ביטוח שער לחברות. זאת משום שהמטבע האירופאי במצב גרוע מזה של השקל הישראלי. "השקל הישראלי חזק בגלל שפתחנו את השוק וזרמו לכאן הרבה דולרים שהומרו לשקלים, בהם מיושמת מדיניות ההתאמה. האוצר מטפל ברווחיות הייצוא. אין פתרונות מלאכותיים. אנו נפתח חסמים ונגדיל תחרותיות במשק".

לסיום התייחס בלינקוב למבצע עופרת יצוקה: "אנחנו לא יודעים להגיד היום כמה עולה המבצע, ובכוונה גם לא מתעסקים בזה. אני יכול רק לומר כי מס הרכוש במלחמת לבנון היה כ-3.5 מיליארד ₪. אז היינו בתקופה של צמיחה במשק. היום אין צמיחה, כנראה שהרבעון האחרון נגמר אף בצמיחה שלילית".

 

עבור לתוכן העמוד