PWC

הדרך הנכונה למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות הנה באמצעות ניכוי במקור לכלל המשק

כך פורום CFO בנייר העמדה שנשלח לבועז סופר, סמנכ"ל בכיר לתכנון וכלכלה ברשות המיסים.
אילן קליגר, יו"ר ועדת המשנה למע"מ ומסים עקיפים של CFO, סבור כי על המדינה לספק פתרונות לעלות הגבוהה הזו: "אנחנו סבורים כי העלויות הן גבוהות מאוד כיוון שהפתרון מצריך פיתוח מיוחד של מערכות תקשורת. אנחנו מעוניינים בכך שהמדינה תספק מודל תקשורת, וכל נישום יוכל לקבל מערכת כזו חינם".
נגה קינן : "הפתרון המוצע על ידי רשות המסים מזיק מאחר שהוא גורר עלויות כבדות לחברות גדולות, בינוניות וקטנות. מבדיקה שערך הפורום עולה כי עלות ההתאמה המחשובית תעמוד על כעשרת אלפים עד 15 אלף דולר לכל עסק במשק".
לכתבה המלאה כפי שפורסמה בכלכליסט
7/09/2008

מאת: הדר קנה, כתבת "כלכליסט"

פורום מנהלי כספים ראשיים (CFO) מתנגד ליוזמת רשות המסים לחייב את כל העסקים במשק להוציא חשבוניות ממוחשבות שיהיו מקושרות ישירות למחשב של רשות המסים, כדי להילחם בתופעת החשבוניות הפיקטיביות.
לדברי רשות המסים, אובדן ההכנסות הנגרם למדינה בשל תופעת החשבוניות הפיקטיביות מסתכם בכ־6 מיליארד שקל בשנה. צוות שהוקם ברשות המסים כדי להילחם בתופעה, בראשות סמנכ"ל הכלכלה של הרשות בעז סופר, המליץ לאסור על כל העצמאים והעסקים להוציא חשבוניות ידניות, הניתנות לזיוף בקלות. במקום זאת יהיו כל החשבוניות במשק חשבוניות ממוחשבות, שייצאו מהמחשב של מס הכנסה.


שהמדינה תספק פתרון

אולם יושבת ראש פורום CFO נגה קינן טוענת כי הפתרון יקר מדי: "הפתרון המוצע על ידי רשות המסים מזיק מאחר שהוא גורר עלויות כבדות לחברות גדולות, בינוניות וקטנות. מבדיקה שערך הפורום עולה כי עלות ההתאמה המחשובית תעמוד על כעשרת אלפים עד 15 אלף דולר לכל עסק במשק".
אילן קליגר, יו"ר ועדת המשנה למע"מ ומסים עקיפים של CFO, סבור כי על המדינה לספק פתרונות לעלות הגבוהה הזו: "אנחנו סבורים כי העלויות הן גבוהות מאוד כיוון שהפתרון מצריך פיתוח מיוחד של מערכות תקשורת. אנחנו מעוניינים בכך שהמדינה תספק מודל תקשורת, וכל נישום יוכל לקבל מערכת כזו חינם".
התנגדות הפורום נובעת גם מסיבה נוספת, שאותה הם מגדירים "התערבות נרחבת בכיסם של האזרחים על ידי 'האח הגדול'". לטענת הפורום, מחשוב החשבוניות ייצור פיקוח מלא על כל פעילות המשק, ומידע זה עלול לדלוף החוצה. לדבריהם, מרגע שמחשוב החשבוניות ייצא לפועל ניתן יהיה לפרוץ למאגרים הממוחשבים, כך שהפורץ יוכל לדעת מיהם הלקוחות והספקים של כל חברה, מה היא קונה וכיוצא בזה - אינפורמציה שזליגתה יכולה להסב נזקים כבדים לחברות.
במכתב שכתבו קליגר וקינן לבעז סופר, עם העתקים למנהל רשות המסים יהודה נסרדישי ולמנכ"ל משרד האוצר ירום אריאב, הם הציעו דרכים אחרות להתמודדות עם התופעה. "אנו קוראים לרשות המסים לבחון אפשרות להגדלת אמצעי הענישה. ייתכן כי חמש שנות מאסר או כפל מס אינם אמצעי חריף דיו כדי לשמש הרתעה", כתבו השניים.
לחלופין ממליצים הכותבים כי "הדרך הנכונה יותר למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות הנה באמצעות ניכוי במקור לכלל המשק (ניכוי בשיעור אפס הוא גם ניכוי מבחינת הדו"ח). לקוחות 'טובים' יוכלו לקבל פטור מניכוי, והאחרים יוכלו לקזז בדו"ח החודשי הקרוב או זה שאחריו את סכומי הניכוי".
לדברי גורמים בתחום, ישנם שלושה סוגים נפוצים של חשבוניות פיקטיביות, המסיבות כאמור נזק כבד לקופת המדינה: חשבונית שלא עומדת מאחוריה כל עסקה ממשית; חשבונית מנופחת, שסכומה גבוה משווייה האמיתי של העסקה; וחשבונית מזויפת, הנושאת פרטי ספק שאינו צד בעסקה.

מרשות המסים נמסר ל"כלכליסט" בתגובה: "הוועדה למחשוב החשבוניות טרם השלימה מלאכתה ולפיכך עדיין לא הגישה את מסקנותיה. הוועדה קיימה ישיבה בהשתתפות גופים שונים, שבמהלכה הוצגו הערותיהם והשגותיהם. מתוקף תפקידה שוקלת הוועדה לגופו של עניין את כל ההצעות וההערות המוגשות לה, בכתב ובעל פה".

לנייר העמדה  לנייר העמדה
לכתבה ב"כלכליסט"  לכתבה ב"כלכליסט"
עבור לתוכן העמוד