גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

שרון זכות CFO תדביק זכה במלגת הלימודים ע"ש אורן שטיינברג

מלגת הלימודים ע"ש אורן שטיינברג הוענקה הערב בכנס קריירה של CFOs במשרדי חברת IBM בפתח תקווה. אודי לוריא: "שרון זכות נבחר ע"י ועדת השופטים בגין האמביציה, בגין מחוייבותו לפאן האסטרטגי של ניהול הכספים ומעורבותו בכל התהליכים הקיימים בחברה בה הוא מכהן".
2/06/2008

כנס קריירה של CFOs נפתח בהרצאה על ה-CFO בעידן האחריות האישית הגוברת.
בפאנל הפתיחה של הכנס הציגו את עמדתם ד"ר אייל סולגניק משנה למנכ"ל ו-CFO אי.די.בי., עו"ד דוד חודק, שותף מנהל במשרד GKH וד"ר משה ברקת, מנהל מחלקת תאגידים ברשות לני"ע.
בפאנל, שחשף את הסכנות המקצועיות הטמונות בתפקיד ה-CFO צוין כי ל-CFO יש בממוצע 10-15 איומים מקצועיים אליהם הוא נחשף ביום. איומים מן הסוג הפלילי הם הסכנה הגדולה ביותר, זאת משום שקיים קושי רב לצאת מהם. יחד עם זאת, ניתן להתגונן מפניהם בניגוד לאיומים מהסוג האזרחי. כמעט בכל תחום מעיסוקיו של ה-CFO, טמונה סכנה. על כן מחויב ה-CFO לגלות אחריות אישית ולהגן על עצמו ועל החברה.
פוליסת ביטוח ל-CFO הן לא עניין טריוויאלי ועשויות לסייע ל-CFO להתגונן בפני האיום האזרחי. יש לבחון סוגיות רבות בנושא הביטוח הזה, מאחר וישנן מספר סיטואציות המשאירות את ה-CFO ללא כיסוי, וכמו כן, קיימת מעט מאוד חקיקה בנושא.
נושא נוסף שהועלה בהקשר לאחריות ה-CFO הוא וועדת גושן. בנושא זה התגלו חילוקי דעות בין המומחים בפאנל בשאלה האם ועדת גושן מרחיבה או מצמצמת את אחריות ה-CFO. נשמעה טענה כי הועדה מצמצמת את אחריות ה-CFO מאחר והיא מתחלקת עם גורמים נוספים. מנגד הועדה מחמירה בתקנות אישור הדו"חות הכספיים ומגבירה את חובת הגילוי. חודק: "התגובות בציבור לוועדת גושן הן כי יש לבצע הבחנה בין היקף הדרישות מחברות גדולות לחברות קטנות ובינוניות. אין מקום לחייב נושאי משרה לחתום על הצהרה בשעה שהדירקטוריון מאשר וחותם על הדו"ח התקופתי הכולל בתוכו את הדוחות." חודק הציע כי בחברה בה המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים אינם חברי דירקטוריון יהיו גם הם שותפים להחלטת אישור הדו"חות המתקבלת ע"י הדירקטוריון. חברות חדשות יתקשו לאתר דירקטורים ולעמוד במעמסת העלויות.
עוד צוין בפאנל חשיבותו של התיעוד. CFOs רבים לא מתעדים מתוך חשש, אך למעשה, מטרת התיעוד היא להגן על ה-CFOבמקרה של בעיה. סביר להניח כי אם CFO התכוון לבצע מהלך בלתי תקין, התיעוד ימנע ממנו זאת. התיעוד הוא ההגנה הטובה ביותר ממרעים אישיים.
מסקנות הפאנל היו כי על פורום CFO ליצור תקני ניהול. זאת, על מנת שיהוו כיסוי במקרה של רשלנות מקצועית. כללים אלו יסיעו ל-CFO להגן על עצמו ועל החברה. יש לגבש סט מהלכים שביצוע יוציא ידי חובה את ה-CFO. (לדוגמה: התייעצות בתום לב, תיעוד, סקירה של ה-Best Practice בנושא ועוד...)
לאחר הפאנל הוענקה מלגת הלימודים ע"ש אורן שטינברג לשרון זכות CFO תדביק. אורן שטיינברג מונה לתפקיד CFO של חברת טכנומטיקס בגיל 32 ומילא את תפקידו במשך 4 שנים. בחודש מאי 2005 נפטר אורן בשנתו בגיל 36 והותיר אחריו את אישתו שרית, את בנותיו הקטנות דניאלה ועמליה ואת הוריו ואחיו. במהלך הטקס אמר אודי לוריא, מנחה הטקס, משנה למנכ"ל ו-CFO פז חברת הנפט כי "בתחום המקצועי - הוביל שרון תהליכים של הקמת מערכות כספים ואדמיניסטרציה, ובניית מערך האובליגו הבנקאי של החברה. שרון הוביל הנפקת אג"ח למימון חוץ בנקאי של תדביק. אך מעל לכל – שרון זכות נבחר ע"י ועדת השופטים בגין האמביציה, בגין מחוייבותו לפאן האסטרטגי של ניהול הכספים ומעורבותו בכל התהליכים הקיימים בחברה בה הוא מכהן".
שרון זכות נבחר לאחר עבודת ממשוכת של וועדת שופטים שכללה את אודי לוריא, משנה למנכ"ל ו-CFO פז חברת הנפט, יובל ינאי CFO חברת גיוון אימגינג, גונן ביבר CFO אי.די.בי, הוגו גולדמן CFO ריטליקס, עופר שגב CFO נס טכנולוגיות ורון פאינרו CFO אפריקה ישראל השקעות.

מצגת של עופר שגב - CFO וקריירה  מצגת של עופר שגב - CFO וקריירה
מצגת של עו"ד דוד חודק - ה-CFO בעידן האחריות האישית הגוברת  מצגת של עו"ד דוד חודק - ה-CFO בעידן האחריות האישית הגוברת
מצגת של ד"ר שלמה דברת - חינוך והיי טק - הכלכלה והחברה הישראלית לאן?  מצגת של ד"ר שלמה דברת - חינוך והיי טק - הכלכלה והחברה הישראלית לאן?
מצגת של ענת אשד גלזר זוכת השנה שעברה  מצגת של ענת אשד גלזר זוכת השנה שעברה
כתבה שפורסמה בעיתון כלכליסט  כתבה שפורסמה בעיתון כלכליסט
עבור לתוכן העמוד