מבטחים

האירוע השנתי לציון עשור לפורום CFO

באירוע השנתי לציון עשור לפורום, שהתקיים במלון הילטון ת"א, בהשתתפות כ-500 איש מהצמרת הכלכלית, כמו גם ראשי הממשל, השתתפו שר האוצר - רוני בר און, שר התיירות - יצחק אהרונוביץ, שרגא ברוש - נשיא התאחדות התעשיינים, ראובן שיף - נשיא לשכת רו"ח, גדעון סיטרמן – מנכ"ל משרד התחבורה, יהודה נסרדישי - מנהל רשות המיסים, אלי אופר - המדען הראשי ודוד קליין – נגיד בנק ישראל לשעבר ועוד
6/01/2008
הגדל

 

למצגות

תמונות אירוע שנתי 2007


אירוע ערב

"זה היה לפני עשר שנים. ה-17 לספטמבר 1997 במלון רדיסון מוריה שבזכרון יעקב. היינו אז שישים חברים בפורום שזה עתה נולד", אמר רפי דניאלי, משנה למנכ"ל ו-CFO צים, שהנחה את האירוע, עוד הוסיף דניאלי: "הייחודיות של הפורום בנוף הישראלי הוא בהיותו מאגד את כלל החברות במשק: תעשיה מסחר ושירותים, היי-טק ו- Low-Tech, חברות ממשלתיות, ציבוריות ופרטיות ישראליות וזרות. כולם. עוצמתו של הפורום – היא עוצמתם של החברים בו. האינטרס אותו מייצג הפורום הוא האינטרס של החברות המובילות במשק הישראלי. החזון של הפורום הוא פריחתה הכלכלית של מדינת ישראל".

הערב נפתח בהרצאתו של פרופ' ג'רמי סיגל שהגיע במיוחד לדבר באירוע השנתי של הפורום, פרופ' סיגל הינו אחד המרצים הפיננסיים המבוקשים בעולם. ג'רמי סיגל הינו פרופסור לפיננסים באוניברסיטת וורטון, בעל דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת מסצ'וסטס ופוסט דוקטורט מאוניברסיטת הרוורד. סיגל הינו אורח קבוע בטלוויזיה בתוכניות הכלכליות של CNN, "כשהוא מדבר וול-סטריט מקשיבה". נביא הרווחים "The prophetof profit", יועץ פיננסי לתאגידי הענק האמריקאים כמו גם לחברות רב לאומיות, זהו האיש שוורן באפט מקשיב לעצותיו. פרופ' ג'רמי סיגל, הידוע בכינויו "הקוסם מוורטון" שהגיע במיוחד לדבר באירוע השנתי של הפורום, הקדיש את מצגת הערב לדיון בהשלכות הכלכליות הנובעות מהשינויים הדמוגרפיים במדינות המפותחות וכניסתו של דור ה-"בייבי בום" לגיל הפנסיה בהרצאותיו בכנס השנתי של הפורום. לעיון למצגת

נגה קינן, יו"ר פורום CFO, דיברה על המבנים המשולבים, בין הסקטור העסקי, האזרחי והממשל. "זוהי הדרך היחידה לתהליך קבלת ההחלטות בממשל", אמרה קינן והוסיפה "משרדי הממשלה וגופי השלטון חייבים לשנות את הדרך שבה היו מקבלים החלטות בעבר. בכל מקום שנמשך המודל הפטרוניסטי של המדינה הדואגת לאזרחיה – טמון כשלון מובנה. הממשלות אינן זוכות ללגיטימציה ציבורית (בכל העולם המערבי!), מומחי הידע עובדים בסקטור הפרטי, טווח השלטון הקצר מאוד – כל אלה ייפתרו בתהליכים נכונים של שיתוף אזרחי".לעיון במאמר

שר האוצר רוני בר-און בירך את עופר עיני וקובי הבר – מקבלי אותות ההוקרה, והדגיש  "כשקובי הבר ועופר עיני באים ביחד ומקבלים אות הוקרה, זה ביטוי פנטסטי, נהדר, לתהליך המבורך של העמקת שיתוף הפעולה בין הסקטור העסקי לארגון העובדים הגדול במדינה. החוט המשותף בניהם היא המטרה לשפר את כלכלת ישראל. בעבר", הדגיש בר און "המשרד בו אני יושב היום היה מוקף באלימות ואמוציות. היום זוהי ההוכחה שאפשר גם אחרת."  את ביצועי המשק הישראלי לשנת 2007 הגדיר בר-און כטובים מאוד. הצמיחה תגיע ל5% והגרעון יהיה ככל הנראה 0. קיימת ירידה בשיעור האבטלה עד 6.9%, ובעיקר יש עליה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. "כל זה הביא אותנו להעלאת דירוג האשראי של מדינת ישראל, לראשונה מזה 13 שנה. אני מבטיח שהאוצר ימשיך לעשות כל שביכולתו כדי להמשיך במדיניות כלכלית תומכת צמיחה" סיכם בר-און.

נגה קינן איחלה לשר כי נבחרת החלומות החדשה של האוצר, הכוללת מנהל אגף תקציבים, חשכ"ל ומנהל רשות החברות הממשלתיות – חדשים כולם - תוביל את המשק הישראלי לשיאים חדשים.

קובי הבר, הממונה על התקציבים לשעבר, אמר באירוע השנתי של פורום CFO כי בכוונתו לפעול למניעת ההשתמטות בתקופת הצינון שלו. זאת, בנוסף למטרה להגדיל את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ל 63% בממוצע, על ידי בחינת אפשרויות התעסוקה לגברים במגזר החרדי. והוסיף " הבעיה של מדינת ישראל היא לא בר רפאלי אלא מגזרים אחרים". הבר, שסיים אתמול את כהונתו לאחר 14 שנים במשרד האוצר, אמר כי "באוצר זה כמו מירוץ שליחים. עכשיו מישהו אחר לקח את המקל. אני מקווה כי הוא ימשיך לקדם את הרפורמות לשיפור הצמיחה במשק". 

 נימוקי השופטים למקבלי האותות:

אות הוקרה של הפורום הוענק לטל רז CFO סלקום על תרומתו המשמעותית להבראתה והחזרתה של סלקום לפסי צמיחה, התפתחות והובלת השוק, ועל היותו שותף מוביל בהגדרת האסטרטגיה והמדיניות לצד המנכ"ל והדירקטוריון. הישג משמעותי שעמד במרכז תרומתו של טל רז לסלקום, הוא הפיכת החברה מפרטית לציבורית באמצעות הנפקה מוצלחת בבורסה של ניו-יורק NYSE. מניית החברה עלתה בכ-50% מאז ההנפקה, ובניכוי דיבידנדים- למעלה מ-70%. זהו הישג מרשים בכל קנה מידה ועדות לאחת ההנפקות המוצלחות של השנה ב-Wall Street.

אות הוקרה של הפורום הוענק גם לאבי פלדמן CFO קבוצת מכשירי תנועה על תרומתו המשמעותית להתפתחות קבוצת מכשירי תנועה ע"י הובלת רה-ארגון הקבוצה ופיצולה לשלושה תחומי פעילות ממוקדים. בחינה אסטרטגית מעמיקה הביאה את קבוצת מכשירי תנועה לביצוע מהלך כפול – מצד אחד פיצול פעילות הקבוצה לשלושה תחומים נפרדים: מסחר ושירותים, תעשיה ונדל"ן, ומצד שני במקביל, צירוף משקיע אסטרטגילחברה. הניתוח האסטרטגי, הסקת מסקנות וישומן, הובלו ע"י אבי במשך כמה שנים ונסתיימו השנה. פעילות מורכבת זו, כללה רה-ארגון כלפי המערכת הבנקאית, שינוי מבנה ההון, בניית מהלך היעיל מבחינת המיסוי והקמת מערכת חשבונאית מתאימה. כל זאת,תוך המשך תמיכה לפעילות היומיומית של הקבוצה.

אות הוקרה לתרומה לאיכות ומצויינות ביצירת סביבה עסקית תומכת צמיחה הוענק לקובי הבר , הבר זכה באות עקב פעילותו לשיפור הצמיחה במשק בשנים האחרונות. "בשביל לנהל מדיניות כלכלית צריך שלושה דברים עיקריים: "להגדיר "כוכבי צפון" מדויקים, להתקדם תמיד לכיוון אליו רוצים להגיע, והידברות משותפת עם כל הגורמים הרלוונטים במשק" אמר הבר בדברי תודתו על קבלת האות. עוד אמר הבר "אני מאוד מקווה שחברי באוצר לא ישברו בכל הנוגע לשביתת המרצים. יש כאן חבורה שלא אכפת לה מכלום פרט לתוספת השכר לה עצמה".

אות נוסף לאיכות ומצויינות ביצירת סביבה עסקית תומכת צמיחה הוענק לעופר עיני, יו"ר ההסתדרות החדשה, על גילוי האחריות של ההסתדרות במהלך המשברים במשק בשנתיים האחרונות והניסיון למנוע שביתות במשק בכל מחיר. "ההסתדרות הייתה ואני מקווה שהיום פחות, גוף שקל לשנוא. גם אני פעם נתקעתי בחו"ל בגלל שביתה ולכן אני מקווה שנצליח לפתור את כל הבעיות ללא שביתות". אמר עיני והוסיף  "אנחנו מנסים בכל הכוח לבנות מודל להפסקת השביתות במשק. יכול להיות שעם עמיר פרץ אין סיכוי שזה היה קורה אבל שרגא ברוש ואני החלטנו להקים ועדה משותפת ולנסות ולבחון מה יכול להביא את השיפור במשק הישראלי. נפגשנו מספר פעמים עם פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, ואני מקווה מאוד שנצליח להביא לשיפור".

אירוע בוקר

בכנס הבוקר שהתקיים ביום שלמחרת השתתפו כ-200 CFO, בכנס הוצג והוסבר על ידי הזוכים באות ההוקרה על פעילותם שבעקבותיה זכו באות והשתתפו מרצים אורחים נוספים.

שר הבינוי והשיכון, שפתח את הבוקר, הדגיש כי הבעיה העקרית היא משך כהונתם הקצר של השרים. "לכן, החלטתי שלא להמציא את הגלגל מחדש, ואני רואה את תפקידי בביצוע יעיל ונכון של הרפורמות אותן גיבשו לפני" השר בוים, פירט את פעילות משרדו ויעדיו, וזכה להוקרתה של נגה קינן, שהנחתה את הבוקר, על האומץ הציבורי הנדרש משר – לומר ולעשות במקום לחפש רפורמות חדשות שיקראו על שמו.

פרופ' ג'רמי סיגל, אמר בהרצאת הבוקר כי הוא מעריך שהמשק האמריקני יעבור השנה לקצב צמיחה של 3% בעיקר בשל המשך תהליך הורדת הריבית. עם זאת הוא סבור כי משבר האשראי עדיין רחוק מסיום. ולגבי הדולר: "אני מאמין שכיום הדולר קרוב מאוד לתחתית והוא צפוי לתקן השנה לפחות ב-5%", עוד הוסיף כי "בניגוד לרבים אחר אני לא רואה באופק את המיתון בארה"ב. במחצית הראשונה צפוי אמנם קצב הצמיחה להיות מתון יחסיתבשיעור של 2%-1%, אך במחצית השנייה המשק יעבור לקצב צמיחה של 3%, כך שבסיכום שנתי תסתכם הצמיחה השנתית בשיעור של 2.5%",

שר האוצר וראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, הציג בפני חברי הפורום את משנתו כיצד ניתן וצריך להעלות את רמת החינוך בישראל, מתוך למידה כיצד עשו זאת מדינות אחרות. "תוספת תקציבית איננה הבטחה לרמת החינוך", אמר נתניהו, וזאת למרות שהדגיש כי הוא רואה בחיוב את תוספת השכר למורים – אך זה איננו חזות הכל. יש ראשית לכל לברור את המורים המתקבלים למערכת החינוך, להקנות למנהלים את הכלים לניהול בתי הספר ולהשקיע בחינוך האקדמי. אלו שלושת העיקרים אותם הציג נתניהו, תוך שהוא מדגיש כי רמת החינוך היא הכלי הראשון בחשיבותו להצלחתה הכלכלית של ישראל.

ד"ר רון עדיאל, סמנכ"ל ביטוי מסחרי AIG, דיבר על ביטוחי דירקטורים נושאי משרה לאור התפתחות התביעות העתידיות.  למצגת.

 
טל רז CFO
 סלקום ואבי פלדמן CFO קבוצת מכשירי תנועה, עופר עיני וקובי הבר הציגו את פעלם המוצלח בשנה החולפת שבגללה זכו לקבל אותות הוקרה. 

למצגת ג'רמי סיגל

למצגת טל רז.

למצגת אבי פלדמן

למצגת קובי הבר.

 

למצגת רון עדיאלתודות הפורום לנותני החסות לכנס זה:

           

       

 

עבור לתוכן העמוד