מלם טים

ערך היסוד של תפקיד ה-CFO - מנהיגות ואומץ עסקי

20/04/2022
ערך היסוד של תפקיד ה-CFO - מנהיגות ואומץ עסקי (הגדל)

חן פרנקו CFO פלוריסטם ודניאל ארדרייך CFO סודהסטרים יחד, בחרו לחלוק את ערך היסוד של תפקיד ה-CFO - מנהיגות ואומץ עסקי, במהלך ערב הגאלה השנתי של פורום CFO.

 

מנהיגות ה-CFO בארגון נבחנת פעמים רבות בשעת משבר או כשנקרית בפנינו הזדמנות עסקית או פיננסית. במצבים אלו תתבטא מנהיגותנו ביכולתנו להוביל את הארגון להחלטות מהירות המתאימות למצב וביצוען במהירות, יעילות ונחישות. כדי להשיג זאת, נצטרך לרתום את עמיתינו, עובדינו, בעלי עניין אחרים ולפעמים גם את ההנהלה והדירקטוריון. כדי להצליח עלינו לשדר ביטחון ואופטימיות גם כשקשה, להדביק בהם את כל הסובבים אותנו ולזכור שמי שמצליח הוא לא "אני" אלא "אנחנו".
אנו בסודהסטרים עברנו משברים עסקיים ופיננסים כמו גם הזדמנויות צמיחה משמעותיות.
חווינו משבר חוב שאיים להעביר את החברה לשליטה של גופים פיננסים ועל המשך קיומה, והצלחנו לסכל אותו על ידי גיוס הון וחוב חדשים לטווח ארוך שהחליפו את החוב הישן. הרגע שבו התחייבנו לפרוע את החוב לפני שהיה מימון ממקורות אחרים, הוא הרגע שבו נדרשנו לאומץ ומנהיגות.

בזמנים אחרים הצלחנו להכין את החברה לעמידה בדרישות לקיום עסקת הרכישה על ידי פפסיקו, שכללו התחייבות להעברת נתונים ובדיקת נאותות תוך כשבועיים, באופן עצמאי על ידי צוותי החברה. למשימה זו נדרשה הירתמות של צוות הכספים, הכרה בדחיפות המשימה, עבודת צוות והרבה בטחון בהצלחה ואופטימיות.
המפתח להצלחה מבחינתנו הוא תמיד זיהוי מהיר של האתגר וגיוס ורתימת הצוותים לפעולה יעילה ומהירה. הכל נעשה מתוך אמונה שהמאמץ יצליח – אמונה שהתגשמה.

 

כמו בסודהסטרים, גם בפלוריסטם מצאנו עצמנו מתמודדים עם משברים פיננסיים ועסקיים אותם הטבנו להפוך להזדמנויות אדירות .
מעבר לתלות הרבה בשוק ההון להבאת משאבים למימון צרכי החברה, רק לפני שנה, הודענו על הפסקת ניסוי הדגל שלנו לאחר קריאת נתוני ביניים מתוף הבנה שהסיכוי לעמוד במובהקות הסטטיסטית הדרושה נמוכה למדי. זו היתה ההחלטה הכי קשה, אבל הכי קלה עבורנו ודרשה אומץ אמיתי לעצור ולחשב מסלול מחדש. עצרנו לבחון את הנכסים המשמעותיים שלנו ובחרנו להוביל שינוי אסטרטגי בחברה – מחברה שמפתחת תרופות על בסיס טכנולוגיה, לחברה שמציעה פלטפורמה טכנולוגית לגידול וריבוי תאים לתעשיות שונות. נשמע דומה? אז זהו , שממש לא..


ואיך זה להוביל שינוי? באומץ ובנחישות. הרגשנו באויר שאנחנו ממש בונים חברה מחדש, עם נכסים גדולים ומשמעותיים, ואנחנו פשוט מחליפים את החלום שלנו, בחלום אחר, עצום , משמעותי אבל שונה ממה שהיה לנו.
עברה רק שנה והאסטרטגיה החדשה כבר רוקמת עור וגידים, הסנונית הראשונה היא שתוף הפעולה פורץ הדרך שלנו עם תנובה לפיתוח ייצור ושווק מזון מתורבת. ואעצור כדי להודות לשותפי למהלך – יעקב חן CFO תנובה. זה דרש מאיתנו יצירתיות, דבקות ופוקוס בהשגת המטרות שלנו. עסקנו רבות ברתימה של הבורד, המשקיעים והעובדים כדי לממש את החזון החדש שלנו ופשוט לגרום לזה לקרות.

 

במבט לאחור וגם קדימה, תפקיד ה-CFO  מושתת על אומץ ומנהיגות עסקית, אנחנו הכח המניע של השינויים, של ההתמודדות מהמשבר, של פיצוח ויישום ההזדמנויות והבאה לצמיחה ושגשוג.

 

רבות היכולות ומגוונים הם הערכים שמנחים אותנו, יחד הם מרכיבים את עוצמתנו והצלחת החברות בהן אנו מכהנים.

עבור לתוכן העמוד