מבטחים

ערך היסוד של תפקיד ה-CFO כמנהל עסקים, האקס פקטור להצלחה של הארגון

20/04/2022
ערך היסוד של תפקיד ה-CFO כמנהל עסקים, האקס פקטור להצלחה של הארגון (הגדל)

טל רז CFO ומנכ"ל אנרגיה וזכיינות, אפקון החזקות וניב שוחט CFO Apster יחד, בחרו לחלוק את ערך היסוד של תפקיד ה-CFO כמנהל עסקים, האקס פקטור להצלחה של הארגון, במהלך ערב הגאלה השנתי של פורום CFO.

 

ה-CFO כשותף עסקי וחבר הנהלה, נושא על כתפיו אחריות רבה לייצוג החברה ולספר את סיפורה דרך המספרים. "כל החברות הרווחיות – מרוויחות בערך באותה הדרך. כל חברה מפסידה – מפסידה בדרך שלה." – בהשאלה מלב טולסטוי, מתוך הספר "אנה קארנינה". כל תקופה נושאת בחובה את האתגרים שלה. לרוב האתגרים משותפים לכולנו, דרך ההתמודדות שלנו עם האתגרים היא שונה. כשנשאלנו מה הם הערכים שבבסיס תפקיד ה-CFO, בחרתי להציע זאת: "לפתור כל הזמן בעיות שעומדות בפנינו כעת, ולהסתכל קדימה אל בעיות, פתרונות ואתגרים אחרים."

בתפקיד ה-CFO אשר לרוב נדרש לתת תשובות "לפתור כל הזמן", ולרוב דרך התמודדות היא דרך שאילת השאלות הנכונות והמאתגרות את הצד השני שעומד מולך, על אף שלעיתים אתה יודע את התשובה מראש, ואז אתה משאיר את הפתח להתמודדות שונה ודרך אחרת של עמיתיך ועובדיך עם האתגר שעומד מולם. תחומים הולכים וגדלים של פיקוח תפקודי הם עדות נוספת לאחריות המתפתחת של ה-CFO. מחקרים עדכניים של מקינזי מצביעים על כך שסמנכ"לי הכספים לוקחים תפקיד ואחריות נוספות בקשרי משקיעים, מעורבות בדירקטוריון, אחריות משפטית, תפעול, רכש ומשאבי אנוש.

 

אנו מסתכלים על ארבעה אתגרים מרכזיים שעמם מתמודדים CFOs כיום, מחוץ למשימות האחריות של ספרי לימוד:
* קבלת והחזקת אנשים שיעזרו לקדם את הייעוד והחזון של החברה
* התרחבות וצמיחה בינלאומית
* הונאה ואבטחת סייבר
* התמודדות עם טכנולוגיה ואינטגרציה מדור קודם

 

אז מיהו האקס פקטור של הארגון?  הCFO. "על ארבעה בנים דיברה התורה" ועל ארבעה נדבכים מבוססת הצלחת ה-CFO:
האחד – היותו של ה-CFO שותף מוביל בהגדרת האסטרטגיה, לצד המנכ"ל והדירקטורים.
מה זה אומר? ה-CFO הוא השותף של הבעלים, המנכ"ל וההנהלה בגיבוש, יישום וביצוע של האסטרטגיה. כדי להביא תוצאות עסקיות מעולות ולוודא שכלל מחזיקי העניין של החברה מרוצים חשוב כי יהיה CFO חד, מקצועי ומחויב שמכיר את השוק, המגמות, החברה והסיכונים. ניהול מושכל של CFO הוא מאסט כדי להצליח.
השני – תרומתו של ה-CFO כמחולל הכנסות וכמחולל רווח
מה זה אומר? כדי לייצר הכנסות ורווחיות, אם בעסקאות מיזוג ורכישה, אם באסטרטגיות המימון, אם בתכנוני מס ואם בזליגת הכנסות חייבים את ה-CFO. הרצון לגדול ולייצר תוצאות כספיות חיוביות דורשת צמיחה בפרמטרים פיננסיים מוחלטים. וזה נכון לכל סוגי האירועים כשברור שבכל אחד מהם ישנו סיכון שיכול להפוך לסיכוי וזה קריטי שה-CFO "המבוגר האחראי" שרואה את התמונה הרחבה יהיה הלידר כדי להצליח להגיע לתוצאה הרצויה.
השלישי – תפיסת עולם כלכלית המחייבת בדיקת כדאיות לכל מהלך, ובניית מערך בקרה הבודק במסננת דקה את ביצועו ומערך דיווח מדויק בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
רק מדידה, בקרה, חשיבה לטווח ארוך וגידור סיכונים בצורה חכמה ומקצועית תוך בדיקת רלוונטיות בכל שלב תאפשר צמיחה, הצלחה ותוצאות שמשרתות את הביזנס.
הרביעי – קצת על ה-CFO כשגריר, כמוביל והלבן שבעיניים.
הדירקטורים, המשקיעים, האנליסטים, הבנקאים, העובדים והמנהלים – נסמכים בראש ובראשונה על ה-CFO (ולאו דווקא על המנכ"ל), על אמינותו, על השקיפות שהוא מייצג ועל תמיכתו במהלכי המנכ"ל וההנהלה.


ה-CFO הוא האינאייבלר (המאפשר) שנותן לכל בעל עניין את מה שהוא צריך כדי לאפשר לחברה להשיא ערך משמעותי.
רבות היכולות ומגוונים הם הערכים שמנחים אותנו, יחד הם מרכיבים את עוצמתנו והצלחת החברות בהן אנו מכהנים.

 

ברצוננו להודות למייסדת הפורום, לצוות ולעמיתיי. מצאתי בפורום בית ללימוד והתייעצות משותפת בנושאים ואתגרים ניהוליים ומקצועיים ואף מצאתי מספר מנטורים. לכן הוא מוסיף ערך מקצועי, ניהולי ואישי רב.

עבור לתוכן העמוד