בססח

זוכת אות ההוקרה לשנת 2020 - מירב דודק

15/06/2021
זוכת אות ההוקרה לשנת 2020 - מירב דודק (הגדל)

ראיון לרגל קבלת אות ההוקרה לשנת 2020, אשר הוענק למירב דודק בתפקידה כמשנה למנכ"ל ו-ORBIT CFO

 

ראיינה: מיכל קורן, מנכ"לית משותפת, פורום CFO

קרדיט לצלם: ניב קנטור

בתמונה, מימין לשמאל:
דני אשחר מנכ"ל ORBIT, רונן פייר CFO סולראדג', מירב דודק משנה למנכ"ל ו-ORBIT CFO, ויצחק מעיין CFO Nano-X Imaging

 

 

מה האתגרים הייחודיים שליוו אותך בכהונתך כמשנה למנכ"ל ו-CFO ORBIT?
אורביט חברה מדהימה וכל אתגר מלווה במשהו חיובי כי היא אוסף של אנשים מקסימים ומקצועיים. חברה שידעה עליות ומורדות במשך 70 שנה. כשנכנסתי לתפקיד החברה היתה במצוקה פיננסית עם הפסדים משמעותיים שנה אחרי שנה, חובות גדולים לבנקים ולבעלי האג"ח, לא עמדה באמות המידה הפיננסיות, ללא מזומנים בקופה, ולמעשה היתה בסיכון. בנוסף היתה תקופה של תחלופת מנכ"לים גבוהה שהמשיכה גם לאחר מכן.
כשאני נכנסת לחברה בקשיים ובוחנת את הנתונים, יש שלוש שאלות שאני שואלת   מה גרם לחברה להגיע לזה? מהן המטרות קדימה? מה צריך לשפר כדי להשיג אותן? על בסיס התשובות לשאלות הללו, הכנתי עם המנכ"ל תכנית סדורה מה הולכים לעשות, איך ומתי.  המנכ"ל התמקד בשיווק ומכירות והגדלה משמעותית של צבר ההזמנות ואני התמקדתי ביצירת אלטרנטיבות מימון ותכנית הבראה.  בתפקידי כמשנה למנכ"ל הייתי מעורבת ודומיננטית בכל התחומים בחברה – מהכספים ועד האופרציה, התחום המשפטי, הפיתוח העסקי, הסכמים אסטרטגיים ועבדנו יחד בשיתוף פעולה מלא.
בנינו תכנית אסטרטגית להבראת החברה שכללה גם תכנית התייעלות וגם גיוס הון חיצוני. התהליך כלל שטר נאמנות חדש עם בעלי האג"ח, הסכם עם הבנקים, הנפקת זכויות עד למכירת השליטה בחברה והשלמת השקעה פרטית משמעותית מקרן פימי, הקרן הגדולה בארץ.
מה אפשר את הדרך?  בזכות האמון שנבנה עם בעלי המניות ובעלי השליטה, עם שוק ההון ובעלי החוב שלנו – ניתן לנו אורך נשימה ואמונה שנצליח לעשות את השינוי.
במקביל למהלכים הפיננסיים, בנינו ועיצבנו אסטרטגיה תוך זיהוי שווקים צומחים ומיקוד הפעילות במנופי הצמיחה – שמלווים את החברה גם היום. החברה צומחת משנה לשנה בצורה משמעותית, מכירות החברה גדלו ב-75% משנת 2016 ועד 2020 ונחתמו הסכמים אסטרטגיים חשובים בהם הייתי מעורבת ושותפה באופן מלא.
יחד עם כל חברי ההנהלה של אורביט, והעובדים המקצועיים הפכנו את החברה לרווחית וצומחת, כשאפילו את שנת הקורונה החברה סיימה ברווחיות שיא.
בנוסף, החברה פרעה את כל חובותיה בלי להשתמש בכספי ההשקעה אלא רק ממזומנים מפעילות שוטפת.
זכינו ביו"ר דירקטוריון מנוסה מאוד ובבעלי מניות מצוינים. קרן פימי הביאה יכולות ניהוליות וניסיון מקצועי שאין שני להם.
במהות שלי אני שואפת למצוינות והגישה שלי היא Can Do. הבאנו חדשנות, פיתחנו מוצרים פורצי דרך עם החברות הגדולות בעולם. שמנו את הלקוח במרכז. כך זכינו בחוזים אסטרטגיים משמעותיים המייצרים הכנסות לטווח ארוך עם בואינג, לוקהיד מרטין וחיל האוויר האמריקאי.
זו היתה שנה מאוד אינטנסיבית בה בוצעו תהליכי הגיוס, תהליכי ההבראה וגיבוש האסטרטגיה.
בכל התהליכים הייתי דומיננטית והייתי יד ימינו של המנכ"ל אבל גם שותפה אמיתית של המחלקות השונות בחברה והחוויה שכשעובדים איתי היא שעם האנרגיות שלי והחשיבה החיובית אפשר לנצח.
 זה לא היה מתאפשר ללא המשפחה שלי. הרבה מההצלחה נזקפת לבעלי שהוא הבעל הכי מפרגן בעולם, לילדי המקסימים ולהורי ומשפחתי המחבקים שתמכו בי לאורך כל הדרך.
בנוסף, היתה לי מחלקת כספים מדהימה וזה הדבר העיקרי בחברה שאפשר לי לצמוח. המחלקות שניהלתי הן עם כח האדם המקצועי ביותר. צוות מנוסה ועצמאי שאפשר לי לפרוח ולהתפרש על עולמות אחרים בחברה. ולראייה החליף אותי בתפקידי מי שהיה מנהל הכספים שלי – רועי וירט.

 

מה בתכנית להמשך?
לאורביט יש כיום מנכ"ל מצוין עם אוריינטציה שיווקית מעולה וחשיבה ארוכת טווח. ולכן, המשך הצמיחה המשמעותית ע"י מיקוד בחוזים גדולים אסטרטגיים שייצרו זרם הכנסות עתידי לאורך שנים. המשך מיקוד במנועי הצמיחה של החברה בשוק התעופתי  ובתחום הימי הצבאי.
תמיד לשאוף לחדשנות ועבודה משותפת עם החברות הטובות בעולם, חברות שממשיכות לתת לנו את חותמת המצויינות.
טיפול וטיפוח האנשים – אורביט שמה דגש גדול על טיפוח והכשרת כח אדם במובנים המקצועיים והאישיים ומאפשרת גדילת עובדים. קשה לעזוב את אורביט – בעיקר כי אורביט זה בית מקצועי שטוב ומפרה להיות בה.

 

ספרי על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.
זכיתי להיות בחברות מדהימות, עם מנכ"לים שהיו מנטורים ועובדים וקולגות שהפכו לחברים לחיים. אני מאד מעריכה את האנשים שעבדתי איתם ומה שהם נתנו לחיים שלי.
התחלתי ב-EY ולאחר ההתמחות עברתי להיות עוזרת מנהלת כספים אירופה וישראל בצ'יפאקס, לאחר מספר שבועות הפכתי לכהן כמנהלת הכספים. הייתי שם עשור עד תפקידי כמ"מ סמנכ"ל הכספים העולמי כשנמכרנו לחברה נסדקאית.
אח"כ עברתי לתחום ה-Medical Devise – לאייסקיור מדיקל, שם כיהנתי כחמש שנים כ-CFO עם מנכ"ל מדהים. החברה הביאה בשורה עם מוצר פורץ דרך לטיפול בסרטן השד. יש אנרגיות מטורפות כשמאמינים במוצר ומבינים שמביאים בשורה. עשיתי הרבה פיתוח עסקי בין היתר הסכם גדול ביפן, הסכמים בסין ובארה"ב. כ-CFO עשיתי כמובן את כל גיוסי הכספים, גם כאלה שדרשו חשיבה מחוץ לקופסא. רואים את התוצאות היום – זה מה שבנינו אז. מכרנו את השליטה בחברה לקרן סינית שממשיך להשקיע בה גם היום. משם הגעתי לאורביט.

 

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?
העצה שנתתי לרועי מחליפי באורביט – לאסוף סביבך אנשים מעולים, לטפח וללמד את הצוות ואז השמים הם הגבול. גם עבור ה-CFO וגם עבור החברה, כי ה-CFO יכולה להשיא ערך מוסף אמיתי באסטרטגיה, בניהול ובביזנס, וגם להשאיר חותם על כל החברה ולאורך זמן. CFO היא המנוע של העסק ורואה את המאקרו. חשוב להמשיך בנחישות ובחתירה למטרה. בנוסף, בנה יחסי אמון עם המנכ"ל כי במקרה הזה אחד + אחד שווה לפחות 3.

 

אם בגיל עשרים היו שואלים אותך מה תעשי כשתהיי גדולה - מה היית עונה?
בדיוק מה שאני עושה היום. לשלב בין אימהות לקריירה בכירה בעולם העסקים.
ויש לך עולם שלם של פעילות בקהילה
כשאת מעניקה לקהילה, זה ממלא אותך יותר ממה שאפשר לקבל בכל דרך אחרת. כשאני מגיעה למכינות ומרצה, מה שאני מקבלת מהנוער הוא הרבה מעבר לכל עבודה. יש לי סדר יום מטורף עד השעות הקטנות ועדיין אני תמיד משאירה זמן בכל שבוע להרצאה – לנוער בסיכון / במחשבה טובה / ביוניסטרים / במכינות לנוער. היום אני יכולה לעשות הרבה בזום אבל חלק מההרצאות מעדיפים פנים אל פנים.  כך או כך, תחושת הסיפוק והאושר במה שאני עושה היא כוח מניע.

עבור לתוכן העמוד