גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

חדשות מחשמלות


דודו ביטון, CFO דוראד אנרגיה, מספר על שינויים משמעותיים במשק האנרגיה בשנים האחרונות. שינויי מחירים, מציאת מאגרי הגז, ושינויים במדיניות הממשלתית גרמו לשינויים באופן ייצור הגז והשפעה ישירה על המכרזים.
רותם לוי

 

"במשק האנרגיה יש שני שווקים מרכזיים – גז וחשמל, הקשר שבין גז וחשמל סימביוטי לחלוטין. הגז הוא מקור אנרגיה טבעי ונקי יותר מפחם וסולר. יש לו גם יתרון כלכלי, זול כמעט פי עשר מאשר סולר או פחם. לגז גם יתרון נצילות."

"בתחילת העשור, חברת ים תטיס סיפקה 1 BCM לייצור חשמל, אח"כ נכנסו גם EMG כספקים. בשנת 2012 היה משבר בשוק האנרגיה, ומחיר החשמל עלה. יוקר החשמל השתנה שוב עם כניסת מאגר תמר בשנת 2013, אשר מהווה הספק המרכזי מאז 2013 עם כמעט 12 BCM (כמעט מיצוי היכולת המשקית של גז). היצע הגז גדל באופן משמעותי מאז גילוי מאגר לוויתן וכריש-תנין. אבל נוצרה בעיה ב-2014, כי היחידים שמצאו גז הם דלק, נובל ואבנר. העדר תחרות מביא אותנו למונופול גז כמעט מוחלט – כאשר מאגרי כריש, תנין, תמר ולוויתן שייכים ליצחק תשובה ולנובל אנרג'י."

"משרד האנרגיה החל לקדם שימוש מוגבר בגז על ידי כיבוי מוחלט של הפחם. קיים רצון ליצור תחרות והרגולטור קבע שקבוצת דלק תמכור את כל אחזקותיה בכריש, תנין ובתמר, תוך מספר שנים מועט."

אז האם נוצרה תחרות?

"חברת החשמל (חח"י) ערכה מכרז להספק של כ- 30% גז טבעי מסך כל התצרוכת. מאגרי כריש ותנין כבר מכרו את רוב הגז שלהם, ולכן לא השתתפו במכרז. במכרז התמדדו מאגר לוויתן ומאגר תמר, הצעות המחיר היו זהות ליחידת גז- 4$. מחיר זה היה נמוך משמעותית מהחוזים שחח"י מחזיקה מול תמר, שהיום עומד על כ- 6.2$. יצרנים הפרטיים מחזיקים בחוזים של 4.7$ ליחידת גז. דבר זה קרה משום שהמדינה החליטה שההצמדות של חח"י הם מדד אמריקאי +1%, והפרטיים נצמדו לרכיב הייצור, מה שגרם להפרשים במחיר."

מהפכות נוספות במשק הגז והחשמל

"תמהיל הדלקים המשקי הוא מהפכה. בשנת 2018 חח"י משתמשת ב-60% גז וצופה להגיע למעל 70% עד 2025. אחוז הצריכה הנותר של גז טבעי הוא ע"י היצרנים הפרטיים. כושר הייצור צפוי עוד לחזק את היצרנים הפרטיים – בגלל הפרטת תחנות הכח של חברת חשמל שאמורות לצאת למכרז. המכרז האחרון של אלון תבור היה במחיר גבוהה משמעותית ממה שהם צפו. צמיחת הביקוש לחשמל בישראל היא 2-3%. ההספק המתקן של היצרנים הפרטיים צפוי להגיע ל-40%."

"המהפכה הנוספת היא באנרגיות המתחדשות, הסתמכות על אנרגיית השמש לייצור חשמל. במכרז האחרון המחיר שזכה, היה נמוך מאשר לייצר חשמל קונבציונלי. הבעיה עם הסתמכות על מקום אנרגייה זה היא שלפעמים אין שמש בגלל עננים ודרוש גיבוי למערך החשמל הזה."

"מעבר לייצור מקומי היא "מיני" מהפכה. מפעלים בונים בתוך אתרי הייצור תחנות קטנות לצריכה עצמית וחוסך עלות הולכה שהיא מאד משמעותית – 10-15% מהתעריף. אבל אלה לא כמויות גדולות. 150-300 מגה וואט בהקצאה ארצית."
דוראד אנרגיה

"בתחנה שלנו, יש 12 טורבינות גז טבעי ועוד 2 קיטור. התחנה עובדת במחזור משולב, שמשמעו שמהגזים החמים שנפלטים מהטורבינות מייצרים את הקיטור וכך מפיקים עוד 250 מגה וואט חשמל. סה"כ התחנה היא 800 וואט. אנחנו מהווים כ- 8% משוק החשמל בישראל. ההולכה היא באמצעות הרשת הארצית של חח"י. הרגולציה החלה עלינו היא באופן פרטני לכל תחנה שקמה – אנחנו פועלים על פי זמינות משתנה. המימון שלנו – כל הבנקים וכל המוסדיים היו בפרוייקט וחלקם כבר מכרו. החוב שלנו עומד על כ- 3 מיליארד ₪. בין הלקוחות שלנו: משהב"ט, מקורות, כל רשתות בתי המלון, התעשיה – שטראוס, אסם, תעשיות בטחוניות בנקים ועוד."

 

עבור לתוכן העמוד