קרמבולה

יישומים עסקיים בבלוקציין: Trust כמימד תחרות חדש

נחמה בן מאיר"הענקים שהשתלטו עלינו, ובעולם הדיגיטלי קשה למגר את היכולת שלהם לעשות עלינו מניפולציות, למשל בתוצאות החיפוש, ובתיעדוף. האמון חשוב לכולנו כצרכנים, והיום קשה לשלוט עליו, אך ויש בו גם הזדמנות חשובה לנו כ-CFO,"

נחמה בן מאיר, CFO Orbs, הציגה כיצד ניתן להשתמש בבלוקצ'יין כדי לבנות מערכת של אמון מול הלקוחות.


רותם לוי

"כאסטרטגים בחברה, עלינו ליצור אמון כלפי הלקוחות. כשאנחנו משתמשים במידע בחברה כדי לייצר אמון אנחנו צריכים לסמוך על המידע והאנליזות שניתנים לנו לקבלת ההחלטות, בעזרת בלוקצ'יין נוכל כולנו להתקדם ולבזבז פחות זמן על כל הבדיקות שאנחנו עושים. שינוי במידת האמון של הלקוחות מייצרת הזדמנויות עסקיות. למשל – מקדונלדס ערכה מהפכת שקיפות המזון, שעלתה להם הרבה כסף, אך הזניקה את הביצועים והמניה שלהם. לכל האתרים האמריקאים יש אפשרות החזרה, ככל שהזמן הניתן רב יותר כך האמון גדל. אנדרואיד החליטה להיות בקוד פתוח, כך כבשה את השוק כי יצרנים לא חייבים להיות כבולים לספק מסוים. כל הוויתורים האלה למעשה יוצרים אמון, וזוכים ברווח רב יותר מהסיכון."

"אמון הוא הסיפור של בלוקצ'יין. בלוקצ'יין זה דאטא בייס שלא מנוהל במקום אחד, אלא באופן פתוח ומבוזר – שכל אחד בכל רגע נתון מחזיק רישום של התנועות על הבלוקצ'יין ואי אפשר לשנות אף פיסת מידע בו. כשנרשמת פיסת מידע, היא מופצת לכולם. קשה מאד לבצע מניפולציה בנתונים (צריך יותר מ-51% שינוי, אך המשתתפים לא קשורים ולא מכירים זה את זה). מפני שהדאטא בייס מבוזר לחלוטין, מנוטרל כוח של מגורמים חזקים כמו חברות ענק או ממשלות. כמו כן, הכללים מוסכמים על ידי כולם וכתובים ברשת  בשקיפות מלאה (Smart Contracts)."

"אנחנו באורבס, כותבים פרוטוקול תשתית לבלוקצ'יין. מבחינתנו, הבלוקצ'יין היא מהפכה. אורבס היא קבוצה של 50 איש סה"כ, חצי מהם מו"פ, שעזבו משרות שונות כדי לקדם נושא שלדעתם יוביל מהפכה. Orbs גייסה יותר מ-100 מיליון דולר בהנפקה פרטית של מטבע דיגיטלי. שימושים אפשריים בבלוקצ'יין: מכרזים, הפקדת צ'קים באופן שיקל על הסליקה ויקצר זמנים באופן שיוריד עמלות ויחסוך טעויות, לייצר מוניטיזציה לתוכן כדי לשמור על זכויות יוצרים ולחשב תמלוגים בעקבות פרסומים במקומות שונים ברשת (נניח שפרסום כתבה מ-YNET בפייסבוק יוכל לאפשר תמלוגים ל-YNET), אישור לניכוי מס במקור מחו"ל על ידי הצלבת נתונים בבלוקצ'יין, מעקב אחרי תרומות ל-NGOs, ומעקב אחרי תפקוד הרשת של חברות ענק כדי לגלות כשלים בדרך. במילים אחרות, בכל מקום שבו נוגעים בצד ג' וקשה להחליט איך לעבוד יחד – הוא מקום מעולה לבלוקצ'יין."

"במכרזים למשל יש סכנה להתערבות גורמים זרים ושוחד. בקולומביה, עזרנו בבניית פלטפורמה לניסוי שמכרז של חברות ההסעדה לבתי ספר. ההצעה נכתבה על בלוקצ'יין, המעטפות מוצפנות ונפתחות בו זמנית. העולם הזה בחיתוליו, אך אנו מדברים על האפשרות הזו גם עם הרשויות בישראל."

"סיוע לפליטים סוריים בירדן למשל, נעשה כולו על בלוקצ'יין. הדאטא בייס מאפשר מעקב אחרי התרומות, לזהות את האנשים ואת התרומות שכבר הגיעו אליהם ולמי עדיין חסר. באורבס, אנו מקדמים פרויקטים חברתיים על הבלוקצ'יין. כך למשל יזמנו פרויקט עם משהב"ט והאמריקאים, שיאפשר להעסיק עובדים מעזה בעבודות מחשוב פשוטות, ולשלם להם באמצעות TOKENS על הבלוקצ'יין."

"דוגמא נוספת לשימוש בבלוקצ'יין היא וולמארט, ששמה חלק משרשרת האספקה של המנגו שלה על הבלוקצ'יין. כך אפשר לדעת בדיוק מה עבר המנגו בדרך לחנות ולזהות במדויק נקודות כשל בדרך לדוגמא במקרה של זיהום המזון. הבלוקצ'יין מאפשר חיבור של המון ספקים ואפשר גם לחבר רשתות מזון אחרות יש עוד הרבה יישומים עסקיים אפשריים."

"ל-IBM יש היום בלוקצ'יין שהיא מציעה אבל זה לא מבוזר לגמרי. אם מספר שחקנים יצטרפו לאימות הנתונים עבור חלק מהיישומים זה יהיה לאמין מספיק."

"חוקי הפרטיות החדשים מתכתבים עם הבלוקצ'יין בכך שישנה הסכמה מראש של מי שמשתתף, הצפנת נתונים ועוד. לא כל הבעיות פתורות, אבל אנחנו חושבים שבלוקצ'יין תהיה מהפכה בדרך לניהול מידע בעולם."

 

עבור לתוכן העמוד