בססח

סיכוני חקירות אמריקאיות נגד חברות ישראליות

סיכוני חקירות אמריקאיות נגד חברות ישראליות (הגדל)

זהירות – חשיפה!

על סיכוני חקירות אמריקאיות נגד חברות ישראליות

מספיק שעסקה מבוצעת בדולר אמריקאי אחד או מספיק עובד אמריקאי יחיד, בכדי להכפיף חברה ישראלית תחת החוק האמריקאי * כאשר משוחחים עם רגולטור אמריקאי בטלפון, כל אמירה "יכולה וגם תשמש נגדך" * כל זאת, כאשר הרשויות הישראליות והאמריקאיות מנהלות שיתוף פעולה ישיר ואדוק

 

שוחחנו עם עו"ד רוברט חנוך – שותף בפירמת עוה"ד הבינלאומית Kobre&Kim, אודות החשיפה לסיכוני חקירות של רשויות שונות בארה"ב ובכללן, ה- IRS,SEC ומשרד המשפטים האמריקאי. בשיחתנו, נתנו דגש מיוחד לסוגיית ההתמודדות עם סיכוני חשיפה מעין אלו.

 

רוברט, Kobre & Kim הינה בין פירמות עוה"ד האמריקאיות היחידות (אם לא היחידה) שיש לה משרד פעיל בישראל ובתל אביב. ספר לנו על פעילותכם כאן.

אנחנו צוות של שמונה עורכי דין המייצגים לקוחות ישראליים בהליכי ליטיגציה ובחקירות חוצי גבולות. איננו עורכי דין ישראלים ואיננו עוסקים בפרקטיקה המקומית. לכן, אנחנו מוצאים את עצמנו כמשלימים למשרדי עורכי הדין הישראליים, כולל לאלו הנחשבים לגדולים ולמובילים בארץ. במקרים רבים, אנחנו מסייעים למשרדי עוה"ד הישראליים בבעיות הקשורות לאכיפה האמריקאית בפרט ולמערכת האמריקאית בכללותה.

 

המיקוד שלנו הוא הגנה מהליכי אכיפה של הממשל האמריקאי. כך למשל, אם יש גורם ישראלי שאחת הסוכנויות בארה"ב (IRS,SEC, משרד המשפטים וכו'), חוקרות או מתעתדות לחקור, אנו מסייעים בהגנה, בהתדיינות המשפטית או בחקירה, ומסייעים לגורם לתקשר עם הרשות הממשלתית הרלוונטית. התרבויות האמריקאיות והישראליות שונות והפער הינו עצום. פער זה מחייב מודעות, במובן זה שחשוב שחברות ישראליות יגיבו בדרך הנכונה לאכיפת החוק האמריקאית.

אחת הדוגמאות המעניינות היא תפקידנו כבודקים המיוחדים של בנק הפועלים עבור משרד המשפטים האמריקאי במסגרת החקירה המתנהלת נגדם ושכולכם קראתם אודותיה באמצעי התקשורת.

בהיבט נוסף של הגנה מפני מהלכי אכיפה של הממשל האמריקאי, ייצגנו עשרות ישראלים (יחידים, להבדיל מחברות) בתפקידים שונים - דירקטורים, נושאי משרה ומנהלים במוסדות פיננסיים גדולים הנחקרים בחשד להתחמקות ממס, הלבנת הון ועוד.

אני אישית, התובע האמריקאי לשעבר היחיד שפועל בישראל, ולכן אני בעמדה ייחודית לסייע ללקוחות ישראליים במאמצים מסוג זה.

כמו כן, אנו מתמחים בהשבת נכסים – ביכולתנו להפעיל מערך חובק עולם להתחקות אחר כספים והשבתם. מקרים של השבת נכסים שהצלחנו בהם פורסמו בכל העולם, לרבות ב-וול סטריט ג'ורנל ובפורבס. בזכות הנוכחות הבינלאומית והמומחיות הגלובלית בתחום זה, אנו המשרד היחיד שיכול לספק מגוון רחב של שירותי איתור והשבת נכסים גלובליים, לרבות ללקוחות בישראל.

 

מה חברות ישראליות צריכות לזכור בעת ניהול עסקים בחו"ל ובעיקר בארה"ב?

חשוב מאוד שה-CFOs יבינו שלארה"ב תחום שיפוט על "זרוע ארוכה". כלומר, כל הפרה או הפרה אפשרית של הכללים בשווקים הפיננסיים האמריקאים, נכללות בסמכויות אכיפת החוק שלהם. כל קשר לארה"ב (גם הקשר המינורי ביותר), מאפשר לרשויות האמריקאיות לאכוף את החוק, גם על חברות ישראליות. מספיק שעסקה מבוצעת בדולר אמריקאי אחד או מספיק שהחברה מעסיקה עובד אחד בארה"ב, בכדי להכפיף את חברה ישראלית, בשלמותה, לחוק האמריקאי.

 

האם חברות ישראליות עלולות לקבל זימונים לחקירה מסוכנויות ממשלתיות, כגון: משרד המשפטים,

ה-IRS או ה-SEC?

כן. זה קורה כל הזמן ובאגרסיביות. הייתי מעריך שישנם 50-100 מקרים כאלה בשנה. לרשויות החוק האמריקאיות יש את הסמכות לזמן לחקירה. כל שהם צריכים לשם כך הוא בסה"כ חשד המצדיק שאלת שאלות.

בנוסף, הרגולטורים האמריקאים לא יענו על שאלות לגבי איך על חברה לנהוג, כמו שרגולטורים עושים בישראל (פרה-רולינג – מ.ק.). ישראלים ואירופאים לא מבינים שאסור לשוחח עם רגולטור
אמריקאי בטלפון בלי להתייעץ תחילה עם עורך דין שזו מומחיותו, כי כל אמירה "יכולה וגם
תשמש נגדך – can and will be used against you").

יתר על כן, השלטונות הישראליים והאמריקנים משתפים פעולה. כלומר, מידע עובר במהירות מממשלה אחת לאחרת, ורק בנסיבות מוגבלות הרשויות הישראליות לא יסייעו בצעדי חקירה לעמיתיהן האמריקאים.

 

באילו דרכים ניתן להסתייע בחוק האמריקאי כדי לנקוט בצעדים משפטיים בישראל ובעולם?

אם חברה ישראלית קיבלה פסק דין מבית משפט בארה"ב, אנחנו יכולים לעזור לאכוף אותו ברחבי העולם. לדוגמה, אנחנו מסייעים לאתר ולהשיב נכסים offshore עבור הלקוח הישראלי.

 

כיצד יכולות חברות בישראל להסתייע במערכת המשפט האמריקאית כדי להגן על נכסיהן?

"דוגמא אחת היא בקשה לפי סעיף 1782, שניתן להגיש בשם נושה ישראלי בבתי המשפט בארה"ב. הבקשה מאפשרת לקבל גילוי (מידע או מסמכים) מצד שלישי בארה"ב - ללא הגשת תביעה. בנסיבות מסוימות ניתן להשתמש בה גם לאיסוף ראיות, לרבות מידע על נכסים או על שליטת החייב בנכסים, בתמיכה בהליך אכיפה זר, גם אם אין פעולה לאכיפת פסק הדין בארצות הברית.

בנוסף, אם לחברה ישראלית יש פסק דין או בוררות ישראליים, ניתן לבקש "להכיר" בפסק הדין ולהפוך אותו לבר-אכיפה באמצעות בתי משפט בארה"ב.

 

ספר לנו על קרן הליטיגציה שהקמתם יחד עם Bentham IMF ושמיועדת לחברות ישראליות בלבד

קרן הליטיגציה היא יוזמה שהתחלנו בשנה שעברה בשיתוף קרן הליטיגציה Bentham IMF, הנחשבת לאחת המובילות בעולם וזאת, לאחר שראינו שוב ושוב חברות טכנולוגיה ישראליות שנפלו קורבן לגניבת IP ע"י חברות זרות גדולות.

הקרן מספקת מימון של 30 מיליון דולר, ללא סיכון פיננסי, לחברות טכנולוגיה ישראליות להגשת תביעה משפטית נגד יריבים גדולים ובעלי כיס עמוק באמצעות מערכת המשפט בארה"ב. לעתים קרובות, לחברות ישראליות אין את המשאבים בכדי לתבוע חברות זרות גדולות על גניבת הטכנולוגיה שלהן, והן מוותרות. קרן הליטיגציה שלנו מציעה קו אשראי שיכול לממן ליטיגציה כזו, בסיכון פיננסי אפס לחברה.

 

עריכה: צח בורוביץ

עבור לתוכן העמוד