מלם טים

רבע מזמנם של ה-CFOs יוקדש לפיתוח עסקי

2/04/2019
רבע מזמנם של ה-CFOs יוקדש לפיתוח עסקי (הגדל)

רבע מזמנם של ה-CFOs יוקדש לפיתוח עסקי

* פחות זמן יוקדש לנושאי הליבה כמו חשבות, דוחות, כלכלה ותחזיות, תקציב ובקרה. * פירמות רו"ח עימם מתייעצים יותר: EY 32%, PWC 20% * משרדי עו"ד המובילים גולדפרב זליגמן 9%, הרצוג פוקס נאמן, גרוס ופירון 5% כ"א * גלובס הוא העיתון המועדף, בדפוס ובאינטרנט * לינקדאין היא הרשת החברתית המועדפת * באגף הכספים יועסקו לצד רו"ח, כלכלנים ואנשי מימון גם מומחי דאטה

נגה קינן, יו"ר פורום CFO

אלו הם חלק מהממצאים העולים מסקר עומק אינטנסיבי שביצע פורום CFO במטרה לבדוק את תכולת התפקיד של ה-CFO העתידי, ומה צריכות החברות וסמנכ"לי הכספים שלהן לעשות, בכדי לענות לאתגרי העתיד.

מהפכת האינטליגנציה המלאכותית, יצרה, יוצרת ותיצור, שינויים טקטוניים בסביבה העסקית, המחייבים את החברות להיות ערוכות לשינוי. מזה שנים שאנו מדברים על הקצב ההולך וגדל של השינויים הסביבתיים, העסקיים והניהוליים. הקצב הגובר העלה את הצורך במערכות תומכות, שהתפתחותן המואצת הפכה בתורה להיות טכנולוגיה משבשת בזכות עצמה. מהפכת ה-IT שכוללת יכולות BI חדשניות משנה את העולם הניהולי כולו תוך התמקדות באגף הפיננסי כצרכן מרכזי ויזם משמעותי להחדרת מערכות אלו בארגון.

תפקיד ה-CFO, יותר מכל תפקיד אחר בהנהלת החברות, מאופיין בהשתנות מתמדת.  התפקיד מתאים את עצמו ומתכוונן לצרכים המשתנים של הכלכלה העולמית, המשק הישראלי והחברה הספציפית. כיום, שוב משתנה בעוצמה הסביבה העסקית, ומשתנות איתה ההגדרות וסוחפות עימן את כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים. כבר כיום נמצא ה-CFO תחת הדיכוטומיה בין היותו סוכן החדשנות והיצירתיות בארגון לבין נציב השמרנות והזהירות, בין מקדם התהליכים לבולם הזעזועים, בין המחוייבות לבעלי העניין והנאמנות לחברה.

עוצמתם של ה-CFOs גדלה מאוד לאורך השנים. בין אם ה-CFO מחזיק בתואר הרשמי של משנה למנכ"ל ובין אם לאו, תמיד הוא היה, ועדיין, ולעולם יהיה - ראשון בין שווים. מוטת השליטה של ה-CFO כבר מזמן איננה מסתפקת בתחומים הפיננסיים בלבד. חלק גדול מהזמן מוקדש לתהליכים האסטרטגיים בארגון, פיתוח עסקי, מיזוגים ורכישות, ניהול מערכות תומכות כמו IT, HR, רכש ואחרים. CFOs רבים עסוקים בהכנסת מערכות אוטומציה לתהליכים שקודם בוצעו ידנית, והופכים את אגף הכספים לחכם, יעיל, זמין וגמיש יותר מאי פעם.

תפקיד ה-CFO של שנת 2030, יהיה שונה דרמטית מתפקידו כיום.

מהסקר עולה כי ה-CFOs העתידיים יקדישו פחות מזמנם לחשבות, דוחות, כלכלה ותחזיות, תקציב ובקרה. ה-CFOs העתידיים יקדישו הרבה יותר מזמנם לאסטרטגיה ופיתוח עסקי. מ-17% מזמנם של ה-CFOs המוקדש כיום לאסטרטגיה ופיתוח עסקי, יצמח נתח זה לכ-24%. רבע מזמנם של ה-CFO יוקדש לכך.

הגדלת חלקם של האסטרטגיה והפיתוח העסקי בתפקידו של ה-CFO, כרוכה במקרים רבים בתוספת תואר משנה למנכ"ל. לכמעט חמישית מהמשיבים – יש תואר כפול של משנה למנכ"ל ו-CFO.

הרוב המוחלט של ה-CFOs משתתפים בכל ישיבות הדירקטוריון (97.5%). זהו חלק אינטגרלי מתפקיד ה-CFO. ל-CFO שאינו מוזמן לקחת חלק בכל הישיבות - זו עלולה להיות מנורת אזהרה.

עוד עלה כי, כ-70% מהמשיבים שותפים להובלת כל התהליכים בארגון. 60% כשותפי המנכ"ל בהובלת תהליכים, ו-10% מובילים את התהליכים, בלי המנכ"ל, יחד עם הסמנכ"לים הרלוונטים. רק ב-30% מהמקרים ה-CFO לא היה מעורב בכל התהליכים הארגוניים, אלא רק בחלקם.

הסקר בחן עם מי נועצים ה-CFOs, ומצא כי הם נוטים להתייעץ הרבה אחד עם השני, עם עו"ד ורו"ח עימם הם בקשר. מבין משרדי עו"ד, המובילים הם גולדפרב זליגמן (9%), הרצוג פוקס נאמן, גרוס ופירון (5% כ"א). מבין פירמון רו"ח עם הם נועצים, המובילים הם EY (32%), PWC (20%), KPMG (16%) ו-DELOITT (14%).

גלובס היא המדיה המועדפת על ה-CFOs, הן באינטרנט והן במודפס, לינקדאין היא הרשת החברתית המועדפת.

לסקר השיבו 65 CFOs המהווים מדגם מייצג של החברות המובילות במשק מכלל ענפי המשק, ובכלל זה היי-טק, שירותים, תעשיה ומסחר, פרטיות וציבוריות, ממשלתיות וזרות.

עבור לתוכן העמוד