בססח

ראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO - אלעד אבן חן CFO Plus500

9/01/2019
ראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO - אלעד אבן חן CFO Plus500 (הגדל)

1.      מה הם האתגרים הייחודיים עבורך בכהונתך כ-CFO PLUS500?

Plus500 הינה חברה טכנולוגית הפועלת בתחום הפיננסי ומשרתת לקוחות בלמעלה מ-50 מדינות בעולם ממשרדיה באירופה, אסיה ואוסטרליה. משכך האתגרים בתפקיד הינם יומיומיים, הן מהזוית הפיננסית והן מהזווית הרגולטורית, המשתנה ממדינה למדינה. הפן הרגולטורי משחק תפקיד משמעותי במיוחד בפעילות של Plus500 וחלק מהאתגרים הייחודיים כוללים התמודדות שוטפת עם שינויים רגולטוריים וביצוע ההתאמות הנדרשות כדי לוודא שהחברה פועלת בציות מלא.

כשהצטרפתי לחברה בשנת 2011 הייתי אמון, בין היתר, על ניהול ההנפקה בבורסה המשנית של לונדון. דובר בתהליך לא פשוט המלווה בקשיים ומכשולים רבים עבור חברה ישראלית בשוק האנגלי. בין היתר נדרשנו למצב את Plus500 כחברה המובילה בתחומה ולהגביר את אמון המשקיעים שלא ששו להשקיע בחברות ישראליות. לימים, כאשר הנפקנו את החברה בשנת 2013, הבנו כי על אף שהתהליך היה לא פשוט, הערך המוסף הטמון בהיותנו חברה ציבורית, בעלת שווי שוק של למעלה משני מיליארד דולר, הינו מהותי מהזוית העסקית ותורם רבות לרמת האמינות והשקיפות של החברה בקרב לקוחות ומשקיעים. 

לאחר ההנפקה המוצלחת נפרסה בפני שורת אתגרים הנוגעים, לניהול תחזיות השוק בצורה מהימנה תוך מידול התוצאות הפיננסיות והאופרטיביות של הקבוצה ולשיח השוטף מול המשקיעים הבינלאומיים, תוך בניית אנליזות שישמשו פלטפורמה לאנליסטים השונים המכסים את החברה.

השנה אפשר להגיד שנסגר מעגל קטן, לאחר מעבר מוצלח של Plus500 לבורסה הראשית בלונדון וכניסה למדד ה-FTSE250 - כחברה הישראלית היחידה הכלולה בו. גם כאן דובר בתהליך סבוך, בין היתר לאור שינויים רגולטוריים שונים ברחבי העולם אשר חייבו אותי בלימוד מעמיק של כללי הרגולציה המקומית והבנה כיצד אלו עלולים להשפיע על הביצועים העתידיים של החברה.

2.      מה הם המהלכים המשמעותיים שהובלת בחברה ומה הייתה תרומתך להצלחתם? מה בתכנית לשנה הבאה?

כאמור, ההנפקה הראשונית בבורסה המשנית בלונדון בשנת 2013 והמעבר שבוצע לאחרונה לבורסה הראשית היו ללא ספק מהמהלכים המשמעותיים שהובלתי בחברה בשנים האחרונות. מהלכים אלו כללו ניהול כלל ההיבטים – החל מרמת התשקיפים, וכלה בדוחות הכספיים והמשפטיים, וכמובן בניית אמון ומערכת יחסים שוטפת עם קרנות בינלאומיות וגופים מוסדיים כגון BlackRock, Invesco וכו'.

בנוסף, כ-CFO של הקבוצה אני אחראי על תחום הפיתוח העסקי וההתרחבות לשווקים גיאוגרפיים חדשים, כשכניסה פיזית לשוק חדש דורשת הוצאת רישיון רגולטורי מטעם הרשות לניירות ערך המקומית או גוף מקביל, והתאמה לדרישות הייחודיות של כל מדינה. ניהלתי את התהליכים להשגת הרישיונות הפיננסיים לפעילות במדינות שונות, לרבות אוסטרליה, קפריסין, דרום אפריקה וסינגפור, תוך אחריות כוללת על השגת הרישיונות והקמת האופרציה המקומית. הדבר כולל גיוס וניהול צוותים מקומיים והטמעת נהלים ותהליכים פיננסיים, תוך יצירת "שפה אחידה" בכל סניפי החברה ברחבי העולם.

בתוכנית לשנה הבאה מתוכננים תהליכים להשגת רישיונות פיננסיים במדינות נוספות בעולם כחלק מתכנית ההתרחבות האסטרטגית. על אף שעד היום הצמיחה הפנומנאלית של Plus500 היתה אורגנית לחלוטין, ייתכן ונבחן אפשרויות רכישה של חברות בתחום, ככל שאלה יסייעו לנו להרחיב את הפעילות לשווקים חדשים או לתרום למעטפת הטכנולוגית הכה ייחודית המפותחת אצלנו.

 

3.      ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

לפני כעשור התחלתי את דרכי המקצועית ב-KPMG, במחלקת הביקורת בתחום הנדל״ן ומספר שנים לאחר מכן עזבתי לטובת חברת Plus500.

בתחילת דרכי בחברה, הייתי אחראי על הפיתוח העסקי מהזווית הפיננסית והמשפטית, וכמו כן על היבטי ניהול הסיכונים של החברה. לימים, כאשר הפכנו לחברה ציבורית מוניתי במקביל גם למזכיר החברה וראש קשרי המשקיעים ובהמשך לפייננס דירקטור.

לפני כשלוש שנים, קודמתי לתפקיד CFO הקבוצה. לאחר שלאורך השנים מילאתי תפקידים בעלי מנעד רחב, הרגשתי שזהו קידום טבעי בעבורי ושאני מגיע לפוזיציה הזאת עם הבנה עמוקה ורחבה יותר הקריטית לביצוע תפקיד ה-CFO בחברה.

4.      מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

מנקודת ראותי, CFO של חברה גלובלית צריך לדעת לטפח צוות איכותי ומקצועי שיוכל להצעיד את החברה קדימה באופן עצמאי. משכך, ההמלצה שלי היא לבנות צוות המורכב מיחידים בעלי יכולות מגוונות היודעים לאתגר את עצמם ואת עמיתיהם ברמה המקצועית ולהוביל תהליכים בעצמם . כ-CFO חשוב לתת אוזן קשבת לביקורת מקצועית ולאפשר שיח פתוח שיוביל בסופו של יום למוצר סופי איכותי ומקצועי יותר. 

אני מאמין כי CFO צריך להבין את כלל המעטפת העסקית והאופרטיבית של החברה ולארק את ההיבט החשבונאי-פיננסי וזאת משום שמרבית האלמנטים הפיננסיים הולכים יד ביד עם ההתפתחות העסקית הרחבה של החברה. כך, תרומת ה-CFO תהיה משמעותית יותר בהקשר של מיזוגים ורכישות, כניסה לשווקים חדשים, החלטות אופרטיביות שונות וכו', אשר מעצם טבען דורשות התמודדות עם מצבי אי וודאות וחשיבה מחוץ לקופסה. 

5.      אם בגיל עשרים היו שואלים אותך מה תעשה כשתהיה גדול - מה היית עונה?

קודם כל אציין שאני בסה"כ בן 33 אז שנות העשרים זכורות לי די טוב, אבל אם היו אומרים לי שבגיל 26 אהיה אחראי על הנפקה בלונדון של חברה בשווי של כמיליארד שקל ומספר שנים לאחר מכן אהיה ה-CFO הצעיר ביותר מבין החברות הנסחרות כיום ב-FTSE250, של חברה העתידה לייצר השנה EBITDA של כחצי מיליארד דולר, אין ספק שהייתי אומר שזאת תוכנית לא רעה לשנים הקרובות.

עבור לתוכן העמוד