קרמבולה

אייל טרגרמן: ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות"

24/07/2018
אייל טרגרמן: ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" (הגדל)

אייל טרגרמן CFO טמפו משקאות, סבור כי על העבודה האנושית להתמקד בחשיבה ויצירתיות והיתר - שיטופל בעזרת טכנולוגיה ומיכון עליהם הוא שם דגש

 
 
 
עו"ד מיכל קורן
 
 
 

אפשר לטעות ולחשוב שאייל טרגרמן הוא מהנדס. יש לו תשוקה למיכון והוא חדור מוטיבציה לקדם את תחום הכספים ולהפוך אותו לחכם ויעיל. אבל בעצם, טרגרמן הוא בכלל רו"ח. הוא למד תואר ראשון ושני במכללה למנהל והתמחה בביקורת חשבונאות בליובושיץ קסירר. במהלך ההתמחות הוא ליווה את התיק של יקבי ברקן ובאופן טבעי המשיך מהמשרד לחברה ושימש בה מנהל כספים.

"התקופה שלי ביקבי ברקן היתה מאתגרת. נדרשנו לתהליכי הבראה שכללו סגירת האתר הישן באזור תעשיה ברקן, ניהלתי מו"מ מול הבנקים בשנים הקשות של החברה לצורך המשך הפעילות העסקית והמעבר לאתר החדש בקיבוץ חולדה. לאחר שטמפו רכשה את השליטה ביקבי ברקן בשנת 2005, קודמתי לתפקיד CFO של טמפו משקאות ואני משמש בתפקיד זה עד היום.

"טמפו עברה תהפוכות", ממשיך טרגרמן , "הצטרפותי אליה הייתה לאחר שנה של הפסד נקי בסך 40 מיליון שקל. מאז החברה עברה מהפך וכיום אנחנו ברווחיות תפעולית של 10%, מחזור של 1.3 מיליארד שקל ורווח נקי של מעל 90 מיליון שקל. בשנים האלה נעשו מהלכי התייעלות תפעולית משמעותיים שחסכו בהוצאות ייצור, מכירה ושיווק, הסדרת תהליכים כלל ארגוניים והחלפת הון אנושי. במקביל לכל אלה חל גידול במחזורים דרך הכנסת מותגים חדשים ופעילויות חדשות שנקנו דוגמת יקבי ברקן. טמפו של היום היא חברה אחרת לגמרי מזו שהגעתי אליה - דינמית ומאתגרת.

על עבודתו באגף הכספים הוא מספר כי "אנו בתהליך מתמשך של שילוב טכנולוגיה ותוכנה לצד חשיבה יצירתית מתקדמת. למשל - חשבוניות, תעודות משלוח וצ'קים נסרקים למערכות החברה ומשויכים לרישומים הרלבנטיים. לדוגמה, הטמענו מערכת שסורקת חשבונית ספק, המחשב בודק את החשבונית מול ההזמנה במערכת (כמות ומחיר - מ.ק.) ואם הכל תקין מול ההזמנה - נרשמת פקודת יומן אוטומטית. זו מהפכה טכנולוגית שמחליפה העבודה האנושית. כך גם לגבי מזומנים - ההפקדה על ידי נהגים ומוכרנים נעשית ישירות למכשירי ברינקס עם זיכוי מיידי בחשבוננו בבנק, ללא מעורבות ידנית. בנוסף, אנו עומדים לפרוס עמדות לקליטת צ'קים, כך שלמעשה ממשק ההתחשבנות יתייתר.

"האוטומציה ושילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים תמיד נמצאים בראש סדר העדיפויות שלי כמנהל", אומר טרגרמן, "האוטומציה של המזומן והצ'קים - היה בראש שלי מהיום שהגעתי לחברה, זה משהו שלא ויתרתי עליו עד שהגיע לשלמות. במחלקת הכספים ההתייעלות והיכולת לתת ערך מוסף היא בדיוק במקום הזה. בעצם מחלקת הכספים שלי היא 'הסיוט של ה-IT', אנחנו צרכן תשומת לב ושעות עבודה מבחינתם. זה תחום שמאד קל להישבר בו בדרך - קשה מאד להתקדם, יש תקלות - אבל זה מהלך משמעותי ותורם.

בנוסף, גם הקמת המרלו"ג והמבשלה בטמפו, הם חלק מתפיסת ההתייעלות של החברה, לפיה מכונות מחליפות את האנשים שעבדו במבשלה ובלוגיסטיקה".

אם מצד אחד הוא נדמה כאיש הנדסה, מהצד השני טרגרמן גם מעורב במכירות החברה. לדבריו, "בנוסף לעולם הכספים והכלכלה מכירות היצוא של החברה הן תחת אחריותי, בהובלת מנהלת יצוא שבניהולי. זה תחום שהחברה שמה לעצמה דגש להתרחב אליו. טמפו משקאות מייצאת בעיקר לשוק הכשר וגם לשוק הלא כשר במדינות כמו צ'ילה, טייוואן, יפן ועוד. בעזרתה של מנהלת היצוא החדשה שלנו, המטרה היא להניע גלגלים ולשעוט קדימה - להגדיל את מכירות הייצוא בעיקר לשווקים הלא כשרים, דרך מוצרי הבירה האיכותיים בנוסף למוצרים ייחודיים כמו בירה שחורה. המוצר הישראלי נתפס בקרב אזרחי מדינות רבות, בעיקר במזרח אך לא רק, כמוצר איכותי - גם בגלל תהליכי הכשרות (שמבטיחים איכות ובקרת ייצור גבוהות - מ.ק.) וגם בגלל שהישראלים נתפסים כחכמים ובעלי טכנולוגיות מיוחדת. אפקט ה'סטארט אפ ניישן' עובד גם על מוצרי צריכה.

מהן בעיניך התכונות החשובות למנהל בכיר בארגון גדול?

"עבודת צוות עם מקביליי בהנהלה. הנהלה שלא עובדת יחד תתקע את כל הארגון והוא לא יזוז. בנוסף, דרושה עבודת צוות עם העובדים באגף הכספים - גיבוש כקבוצה כשאני אחראי רק לתת כיוון, מטרה ופתרונות במידת הצורך. כשזה עובד, אי אפשר לעצור את הארגון - יש עוד ועוד תאוצה, כי המומנטום ממשיך כלפי מטה לעובדים של המנהלים שלי, ולצדדים עם המקבילים שלהם בלוגיסטיקה ובמכירות. הביחד שמוקרן מההנהלה מגיע לכלל הארגון. לצד אלה חשובות נחישות, מקצועיות ואנושיות - בסוף היום מדובר באנשים ובהובלתם".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO ?

" אל תוותר עד שתשיג את מה שאתה מאמין בו "

ולאן מכאן?

"ברמת החברה יש השקעות גדולות שנמצאות בעיצומן - במפעל, בתשתיות, ביכולות הייצור והאחסון. כמובן שכל זה נעשה בתמיכת הכספים - התקציב, בחינת כדאיות השקעה וכו'. ברמת אגף הכספים - עוד מיכון והתייעלות".

עבור לתוכן העמוד