PWC

איילת דרורי: "הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי"

1/07/2018
איילת דרורי: "הספורט הישראלי נושא עיניו לטוטו והאחריות במידה רבה עליי" (הגדל)

איילת דרורי, סמנכ"לית הכספים של הטוטו, מספרת על האתגרים בניהול מחזור של כ-3 מיליארד שקל בשנה מהימורי ספורט, על הלחץ והעבודה בתקופת המונדיאל וכיצד הישראלים אוהבים להמר

 
 
 
עו"ד מיכל קורן
 
 
 

עולם הכספים וההימורים לא שופע בדמויות נשיות בכירות, אולם דווקא בטוטו המצב הפוך. איך הגעת לתפקיד?, אני שואלת את איילת דרורי, סמנכ"לית הכספים של הארגון. 

"למדתי כלכלה, מנהל עסקים וחשבונאות במכללה למנהל, הוסמכתי במשרד רו"ח ליאון אורליצקי שם עבדתי כ-12 שנים כמנהלת מחלקת ביקורת. הייתי אמונה על מספר חברות גדולות וציבוריות, לאחר מכן כיהנתי כחשבת המועצה להסדר ההימורים בספורט במשך שנתיים ובהמשך קודמתי לתפקיד סמנכ"ל הכספים של הטוטו לפני כ-6 שנים", היא מספרת.

"לפני עבודתי בטוטו לא הכרתי את עולם ההימורים והספורט כלל - העבודה בטוטו 'מכריחה אותך' לחיות את העולם המופלא הזה - תוך היכרות עם ענפי הספורט השונים. כך הבנתי כמה הספורט יכול לקדם שינוי חברתי ולכן גם לקחתי על עצמי להיות דירקטורית ב'אתנה' - המועצה לקידום ספורט נשים בישראל.

"מהסתכלות חיצונית, הטוטו נתפס כארגון גברי מעצם הקשר לספורט - אך אני שמחה להגיד כי בארגון זה יותר ממחצית ההנהלה הבכירה מאויישת על ידי נשים - ארבע מתוך שבעה סמנכ"לים הן נשים וכולן מבינות בספורט ובכסף שמתגלגל סביבו", אומרת דרורי, "נתון טוב יותר מחברות מקבילות באירופה ובעולם. הארגון תורם לקידום נשים למשרות בכירות".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"ראשית, האחריות על ניהול כספי המועצה (הכנסות של כ-3 מיליארד שקל בשנה) והכנת דוחות כספיים, לרבות ניהול רכש, ניהול בתי השקעות (יתרות של כמיליארד שקל), תשלום משכורות, ניהול וליווי מכרזים, התחשבנות מול 1500 הזכיינים (בעלי תחנות) וכן מדיניות פרסים - תשלום לזוכים בהיקף של 2 מיליארד שקל בשנה, התחשבנות, ניהול הגעת הפרסים לזוכים תוך עמידה בכל דרישות הרגולציה של תשלומים ולשביעות רצונם של הזוכים שמקבלים את הפרסים במועד, דבר שמחזק את המיתוג שלנו בעיני לקוחותינו.

"התחום השני כולל אחריות על הגשמת מטרת הטוטו לקידום הספורט בישראל - חלוקת רווחי הטוטו בהיקף של כ-600 מיליון שקל לאיגודים, אגודות בספורט הישראלי, הקמת מתקני ספורט, פרויקטים ייחודים שהטוטו מקדם כגון ספורט נשים, דוגמת 'אתנה' שאנחנו מממנים עם משרד התרבות והספורט ועוד. הטוטו הוא גוף סטטוטורי ולכאורה הוא מונופול - אולם הגישה בכלל בארגון ושלי כסמנכ"ל כספים בפרט היא להתייחס לטוטו כגוף עסקי לכל דבר ועניין. הדבר מתבטא ביעדים מדידים ושיקולים עסקיים, כל זאת לצד אחריות ציבורית כלפי עולם הספורט וכלפי הלקוחות. גם ל-CFO שבתחילת הדרך אדגיש כי יש להיות תמיד מעודכנים מקצועית ולא להסתמך רק על ידע של אחרים. כאמור, סמנכ"ל הכספים בארגון חייב להתחבר לא רק למספרים, אלא לחזון ולעיסוק של החברה או הארגון בהם אתה עובד.

הטוטו הוא ארגון מורכב המשלב בתוכו תכונות של ארגון קמעונאי, המחויב לתשלום זכיות מהיר, לרבים ומגוונים תוך נתינת שירות לבעלי תחנות רבים הפרושים בכל הארץ. כיצד מנהלים כספית גוף בעל מורכבות גדולה שכזו?

"הטוטו הוא ארגון ייחודי המנהל רשת קמעונאית ארצית הכוללת 1500 תחנות, הפועלות במתכונת של זכיינים בפריסה ארצית. ניהול זה כולל מערכת שלמה של התחשבנות דו שבועית מול הזכיינים בו זמנית עם ניהול ההימורים ותשלומי הפרסים בשוטף, לצד ניהול אתר אינטרנט המהווה כ- 16% מהפעילות - הדורש ניהול מערכת כספית נפרדת של תשלומים, הפקדות, ניהול כרטיסי אשראי וכו'.

"האתגר הגדול ביותר שלי הוא הצורך התמידי בהגדלת הכנסות, הנובע מהמחויבות לקידום הספורט ומהתנהלותנו כגוף עסקי ומצד שני, החובה שלנו להתנהל באחריות ובהתאם לכללי משחקים ולכללי הרגולציה".

בשנים האחרונות אנו עדים לגידול של פי שניים במחזור הכספי של הארגון. כיצד מתמודדים ואיך בדיוק מנהלים קפיצה כזאת בצורה נכונה?

"זה נכון, מכיוון שגידול במחזור לא הגדיל את כמות כוח האדם בארגון, נערכנו על ידי יצירת פיתוחים טכנולוגיים בתחום תשלומי הזכיות וניהול הזכיינים, תוך התייעלות ועבודה מאומצת של כלל מחלקת כספים. זו גם ההזדמנות לפרגן לעובדים הלוקחים חלק גדול בהצלחה הזאת, באגף כספים רזה ויעיל המונה 14 עובדים בסך הכל".

לפי איזה כללים המועצה מדווחת?

"המועצה מדווחת לפי כללי דיווח כספי של מלכ"רים - גילוי דעת 69. מעבר לכך, המועצה היא גוף הנוהג בשקיפות מוחלטת ומפרסם את הדוחות הכספיים שלו בערוצי התקשורת, בחופש המידע וברשומות. בשנים האחרונות חוק המועצה עבר מספר שינויים שדרשו מאיתנו התאמות באופן העבודה והדיווחים מול הרגולטור, רשות המיסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ועוד. דבר זה הוא חלק בלתי נפרד מעבודתנו כגוף סטטוטורי שרווחיו מוקדשים לטובת החברה בישראל. כסמנכ"לית כספים עליי לעמוד בכל הדרישות הללו בצורה הטובה ביותר".

בעיצומו של המונדיאל פעילות הטוטו הופכת לאינטנסיבית יותר, גם בדיגיטל וגם בתחנות. איך עובדים עם תזרים כספי משמעותי יותר בתקופה זו?

"תקופת המונדיאל היא תקופת השיא של הטוטו - רמת ההכנסות והיקף זכיות שבדרך כלל מתאימה לרבעון שלם, מתרכזים לתקופת זמן של פחות מחודש. זה אומר עבודה סביב השעון כמעט - בהפקדות, בבדיקות אשראי, בביקורת כספים, בפרסים המשולמים עם עדכונים ברמת השעה. למעשה הטוטו עובר ל'מוד מונדיאל' - להפיק את המירב מאירוע של פעם בארבע שנים. צריך להבין - הישראלים אוהבים להמר ברגע האחרון, כך שרוב הכסף שעובר בהימור מגיע בין השעה לפני תחילת המשחק ועד שריקת הפתיחה - היקף טרנזקציות של מיליוני שקלים בדקות ספורות".

לטוטו ישנם ספקים בינלאומיים רבים. ספרי על האתגרים והיתרונות בהתמודדות מולם?

"הטוטו צריך תמיד ללמוד ולהתעדכן בדברים חדשים - עולם ההימורים הוא עולם דינמי ובינלאומי המשתנה תדיר ואם לא נעמוד בחזית הפיתוחים - נישאר מאחור. לכן אנו משקיעים רבות בפיתוחים טכנולוגיים, כדי להמשיך ולעמוד בחזית החדשנות. לצורך זה המועצה התקשרה במכרז בינלאומי מול חברה אנגלית - דבר המצריך התנהלות ותשלומים מול ארגון בינלאומי נוסף על כל המשתמע מכך. בנוסף, הטוטו חבר גם בשני ארגונים בינלאומיים, המאגדים בתוכם ארגונים כמונו בכל רחבי העולם: European Lotteries ו-World Lotteries Association, הם המהווים עבורנו בנצ'מרק בינלאומי, וגם מקור ידע נרחב, בעיקר בכל הקשור למשחקים באחריות. הטוטו היה בין הארגונים הראשונים בעולם שקיבל את ההסמכה שלהם לנושא משחקים באחריות. אגב, גם שני הארגונים הללו מתמודדים עם בעיית המיעוט של נשים בתפקידים בכירים, ואני חייבת לציין שבשנים האחרונות מתחילים לראות את השינוי".

איך התחושה להיות מנהלת המנווטת כספים בסדרי גודו עצומים, לשאת אחריות כזו על כתפייך?

"האחריות היא גדולה ונדרשת מקצועיות ומיומנות, המתבטאת הן כלפי פנים הארגון והן כלפי חוץ - שהרי עולם הספורט נושא את עיניו אלינו בכל הקשור למימון. כשיש הצלחה ספורטיבית גדולה, או כשהטוטו גורם לילדים ולילדות לעסוק בספורט, זה גורם לי לתחושה נפלאה וגאווה ומעל הכל להבנה שהאחריות בסופו של יום משתלמת ויש תוצאות בשטח".

מה הפרויקט הגדול הבא אחרי המונדיאל?

"לקבל הימורים תוך כדי משחק - זה קיים ונהוג בכל העולם. הדבר יצריך מהטוטו הערכות ומענה מהיר, אך אנו רואים בכך אתגר מקצועי שיש לעמוד בו".

עבור לתוכן העמוד