בססח

יוחאי שוחט: "התרגשתי לשבת בכיסאו של סבי כמנכ"ל 80 שנה אחריו"

2/05/2018
יוחאי שוחט: "התרגשתי לשבת בכיסאו של סבי כמנכ"ל 80 שנה אחריו" (הגדל)

יוחאי שוחט CFO מקורות, מדבר על האתגרים בתפקיד - התנהלות כספית אחראית תחת אילוצים ייחודיים וכבדים של רגולציה; הסכם קיבוצי מאתגר במיוחד; והצורך לתת מענה לצרכים של משק המים, בתקופת בצורת מתמשכת והחשש משינוי אקלימי קבוע

 
 
 
עו"ד מיכל קורן
 
 

בסוף שיחתנו אמרתי ליוחאי שוחט CFO מקורות  - "רגע, שכחתי את סגירת המעגל המשפחתית." "נכון", הוא אמר, " כשהייתי בין תפקידים תמיד הסתכלתי גם על מקורות. התפקיד הראשון המקצועי שלי אחרי התואר הראשון (כלכלה ומנע"ס, וכן תואר שני במנע"ס מהאונ' העברית - מ.ק.), היה באגף תקציבים כרפרנט משק המים, אח"כ גם הייתי רכז ואפילו דירקטור מטעם המדינה במקורות. סבא שלי, לוי אשכול, הקים את מקורות לפני 81 שנים והיה מנכ"לה הראשון כ-14 שנים. בשבילי מקורות היא לא עוד מקום עבודה. הקירות במשרדי מלאים בתמונות של סבי במנהרות המוביל הארצי. זה נותן מוטיבציה ותחושת שייכות. ב2017 התמזל מזלי לקבל את מינוי המנכ"ל בפועל, בדיוק בשנת ה-80 לחברה; תחושה מרגשת לשבת בכיסאו של סבא 80 שנה אחריו. הזדמן לי גם לעשות תיקון מול אחד ממייסדי מקורות - שמחה בלאס ז"ל. כשבאתי לחברה התפלאתי שאין מתקן גדול של מקורות על שמו. הוא מופיע בכל תמונה של המייסדים עם סבא שלי ועם פנחס ספיר. זו הייתה הזדמנות כשאני בכיסא המנכ"ל לכבד את מורשתו - ובאירוע ה-80 למקורות הענקנו לבנו תעודת 'אות מקורות', הניתנת פעם בעשור".

ובחזרה להתחלה - שוחט התחיל כ"נער אוצר" באגף תקציבים בו הועסק במשך כשש שנים. משם עבר לקבוצת פישמן למגוון תפקידים וסיים כמנכ"ל רשת הרהיטים וכלי הבית ID דיזיין. לאחר מכן, שימש כראש אגף כלכלה ומאוחר יותר כלכלה וכספים בפרטנר תקשורת. אחרי פרטנר כיהן כ- CFO וכמנכ"ל משותף של קבוצת מגנוליה תכשיטי כסף. לא מכבר חגג שלוש שנים במקורות, אליה הגיע כסמנכ"ל כספים ורגולציה. במהלך כמעט כל 2017 שימש כמנכ"ל בפועל, עד לכניסתו לתפקיד של המנכ"ל החדש אלי כהן ולאחרונה חזר לתפקידו הקודם.

ו"חוץ מזה", הוא מוסיף, "ולא פחות חשוב יש לי הסמכה שאני נהנה להשתמש בה בשביל הכיף - כמורה דרך ישראלי. זה שומר על האיזון בחיים".

מהם תחומי האחריות שלך במקורות?

"אני מנהל חמש יחידות - חשבות, כלכלה, צרכנים ונכסים (גבייה וניהול נדל"ן), גזברות (וביטוח) וניהול סיכונים, ציות ובקרות פיננסיות. האחריות היא לדיווח הכספי, התקציב והבקרה, ליווי כל יחידות הארגון בצד הכלכלי, גיוסי ההון, ניהול החוב הגדול (7 מיליארד שקל), ניהול התזרים השוטף והגבייה (4-5 מיליארד שקל בשנה), אחריות להשבחת הנדל"ן והחל מ-2018 ניהול הסיכונים והציות.

"בדחיפה של המנכ"ל החדש אלי כהן, שמגיע מהמערכת הבנקאית, שבה ניהול הסיכונים מפותח מאוד, אנו משדרגים את המערך הזה אצלנו. מנהלת המערך היא קצינת הציות של כל תוכניות האכיפה. בין השאר, ישנן תוכניות אכיפה בתחומים הבאים - מניעת הונאות, שוחד ושחיתות, הטרדות מיניות, הגבלים עסקיים, הגנת סביבה ובטיחות. בנוסף, היא מנהלת את הסיכונים התאגידיים. מדי שלוש שנים אנו מבצעים סקר סיכונים תאגידי. לכל סיכון מוצמד חבר הנהלה שמוגדר כמנהל הסיכון. במערכת GRC* ייעודית ב-SAP אנחנו מעדכנים את התגובות והפעולות להפחתת כל סיכון וסיכון. המערכת שולחת לאחראי (סמנכ"ל או מנהל בכיר אחר בארגון - מ.ק.) תגובות, או התראות למתן התייחסות. ועדת הסיכונים העליונה מתכנסת כל רבעון ובוחנת כמצרף את הסיכונים העיקריים. אנחנו מוודאים לקראת הישיבה שכל הסמנכ"לים מעדכנים את הסטטוס ותמונת הסיכון הכוללת.

"ועדת הכספים של הדירקטוריון היא גם ועדת המשנה לניהול סיכונים והיא מקיימת דיון רבעוני על חלק מהסיכונים הגבוהים, ומקבלת עדכונים על תחקירים ועל סטטוס תוכנית העבודה של מערך ניהול הסיכונים. הארגון מתרגל לאט לאט לדבר בשפה של איתור הסיכונים, התמודדות עימם ודרכי הפחתתם, כחלק מתוכנית העבודה. האתגר הגדול הוא החינוך וההטמעה הכלל ארגונית.

"המערך הזה מטפל היום גם בתקנות SOX (המייצרות בקרות נאותות בתחום הדיווח הכספי - מ.ק.), בניהול הסיכונים הפיננסיים ובקרות פיננסיות מדגמיות על תהליכים שונים - החל מחשבוניות שוטפות ועד פרויקטים גדולים. אנחנו גם מגייסים מנהל סיכונים תפעוליים (אספקת מים, הנדסה וכו') ומנהל לסיכוני הפיתוח - כי אנחנו משקיעים כמיליארד שקל בשנה בכ-400 פרויקטים במקביל - בריכות, קווים תחנות וכו'. זו באמת מהפכה מורגשת. כשיש מנהלת רצינית שמרימה נושא באופן מקצועי ונחוש - יש לזה אימפקט".

מהו האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO?

"האתגר הגדול במקורות, בשונה מתפקידי הקודמים, הוא בהתנהלות כספית אחראית תחת אילוצים ייחודיים ומאתגרים של רגולציה - ובראשם התלות הגדולה בהחלטות של הפקידות הממשלתית הקובעת את תעריף המים. למעשה, החברה לא קובעת את מחיר המוצר שלה. יש מאבק יומיומי בלתי פוסק להכרה בהוצאות הנורמטיביות מול המדינה, שלה אינטרס מובהק לא להעלות תעריפים לצרכנים, ורצון להגביל את כוחנו כמונופול.

"האילוץ השני הוא הסכם קיבוצי מהמאתגרים שיש להנהלות בישראל, המעניק כוח אדיר לארגון העובדים ,הסכם שלא מאפשר כמעט גמישות להנהלה למינויים, גיוסים ופיטורים. הכול צריך להיעשות באופן פריטטי עם ארגון העובדים. יש לנהל תחת המגבלות האלה את החברה כולה וכמובן את הכספים.

"האילוץ השלישי הוא צרכים העתידיים של משק המים. אנחנו זרוע מבצעת של הממשלה, שאומרת שהיא לא תממן מתקציב המדינה את בניית מפעלי המים - ובהם התחנות, הקידוחים, הבריכות והקווים, אלא המנגנון הוא שתעריף המים אמור לכסות את ההשקעות. זה הסיכון הגדול ביותר - כי אנחנו נתונים להחלטות הפקידים, שלשמחתי לרוב פועלים באופן הגיוני. כך למשל, לפני שנה הורידו את התשואה להון ל-5.5% במקום 6.5% - ובכך למעשה הורידו את הרווחיות באחת בכ-30 מיליון שקל בשנה. זה מאתגר מאד ברמת המינוף הנוכחית ומול צרכי הפיתוח האדירים. אם למשל בשל הבצורת המתמשכת נוצר צורך לחדש 500 קידוחים, זה פרויקט של 5 מיליארד שקל, על פני 10 שנים, כלומר 500 מיליון שקל השקעות נוספות בשנה. זה דורש לגייס יותר משוק ההון, במחיר של הגדלת מינוף, כשהחברה תחת רגולציה היקפית (האוצר ואגף תקציבים, החשכ"ל, רשות המים, רשות החברות - מ.ק) שלא ברור אם ומתי תשתנה להבא. החוב הגיע כבר לגודל משמעותי ואנחנו לא רוצים להגיע חלילה למצב ,שבו יהיה חשש מיכולת לפרוע אותו, כמו שקרה לחברת החשמל בזמנו. השמירה על הדירוג של AAA תומכת בסופו של דבר ביכולת לבצע את תוכניות הפיתוח ולהימנע מעלייה משמעותית של תעריף המים".

מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"התפקיד המרכזי של מנהל הוא לוודא שמי שעובד אצלו הם המוכשרים לתפקיד. אני רוצה להיות מסוגל להיעלם לחודש בחגים בלי שהחברה תהיה תלויה בי. גם כשהייתי מנכ"ל בחברות אחרות נהגתי כך. במקורות יש עובדים מצוינים והמים זורמים. הדבר המרכזי הוא לשבץ את האנשים הנכונים בתפקיד, לא להתפשר, ולאפשר להם לעבוד - להעצים, להאציל, לתת גיבוי".

אז איך עושים את זה כשיש ארגון העובדים כל כך חזק?

"הוותק של האנשים בתפקיד גם מכשיר אותם טוב אליו. יש מנהלי יחידות ישרים ואמינים, מוכשרים ומנוסים והתמזל מזלי לעבוד מולם, למרות שלא אני בחרתי אותם והם היו שם לפני שבאתי. אני סומך עליהם במאה אחוז.

"הדבר השני, וזה נכון לא רק למנהלים, הוא להיות בן אדם. אנשים מושפעים בעיקר מדוגמה אישית. צריך פשוט לעשות. זה מדבק. מי שמתנהג כאדם לאנשים סביבו, יתוגמל באותה התנהגות כלפיו ובין העובדים".

מה הפרויקט הגדול הבא של החברה?

"מקורות בצומת בתקופה הנוכחית. אנו בעיצומה של הכנת תוכנית אסטרטגית חמש שנתית בהובלת המנכ"ל החדש, אלי כהן ובשיתוף חלק מהרגולטורים שלנו (בצוות ההיגוי נציגים של אגפי משרד האוצר ומשרד האנרגיה - ק.ד.). בין שאר הדברים, הצוות עוסק בשאלת היכולת של משק המים ומקורות כשחקן המרכזי בו, להתמודד עם הגידול הנדרש בהשקעות בשל התמשכות הבצורת ההידרולוגית (של מקורת המים - מ.ק.) - אקלימית.

"בנוסף, נבחן הצורך בהגדרה מחדש, לאור השינויים במשק המים ושל תפקידה של מקורות בו והצורך בהתאמה פנים ארגונית גם לשינויים שמתרחשים בתחום ההתפלה, שמספקת כיום את רוב המים לשתייה - שינוי דרמטי מבחינתנו, גם איום הסייבר שלא היה נפוץ לפני כמה שנים ומחייב הסתכלות והיערכות אחרת ומצד שני יש הזדמנויות חדשות לחברה, כמו אנרגיה מתחדשת ועוד".

*governance, risk management and compliance - ממשל תאגידי, ניהול סיכונים וציות

עבור לתוכן העמוד