מלם טים

דנה אלכסנדרוביץ: "ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה"

18/04/2018
דנה אלכסנדרוביץ: "ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה" (הגדל)

היא החלה את דרכה ב-P&G וכיום נהנית מתפקידה כסמנכ"לית הכספים והתפעול של מיקרוסופט ישראל ● דנה אלכסנדרוביץ מספקת הצצה ליכולות הטכנולוגיות המשדרגות את תפקידה, מאפשרות לה להתייעל, לשפר פרודוקטיביות ולקחת חלק בצמיחה של החברה

 

 

עו"ד מיכל קורן

 

"התחלתי את דרכי ככלכלנית בעולם הכספים, כשהצטרפתי ישר מהאוניברסיטה לפרוקטר אנד גמבל כמתמחה. הגעתי ללא נסיון ופרוקטר אנד גמבל היתה בית הספר הכי טוב שיכול להיות למנהל כספים", מספרת דנה אלכסנדרוביץ, סמנכ"לית הכספים של מיקרוסופט ישראל, "מילאתי שם תפקידים שונים בארגון הישראלי ובשנת 2008 עברתי למטה החברה בשווייץ, שם הייתי אחראית לניהול הכספים של חטיבת מוצר במרכז ומזרח אירופה, המזרח התיכון ואפריקה. משם עברתי לתפקיד נוסף, בו הייתי חלק מצוות שאחראי על עיצוב ותכנון עתידי של שרשרת הייצור והאספקה של קו מוצרי GILLETTE באירופה. ב-2010 חזרתי לישראל והתמניתי לסמנכ"לית הכספים של החברה בארץ.

"ב-2016 הגיעה הצעה להצטרף למיקרוסופט ישראל ומאז אני מכהנת כסמנכ"לית הכספים והתפעול של החברה וכחברת הנהלה, כמו כן, אני חלק מהנהלת הכספים האזורית במזרח התיכון ואפריקה", ממשיכה אלכסנדרוביץ. "אני חייבת להודות שאני שמחה מאד על הבחירה הזו. העבודה במיקרוסופט פתחה בפני עולמות חדשים שלא הכרתי - את הטכנולוגיות הכי מתקדמות שיש היום בשוק. החיבור של אלה לעולם הכספים הוא מרתק. אנחנו מתנסים בכלים ובטכנולוגיה ברמה היומיומית ומסתמכים עליהם כדי להתייעל ולשפר את הפרודוקטיביות שלנו. כיף להיות חלק מחברה שנמצאת בצמיחה, כזו שיש לה השפעה גדולה על שיפור חיי המשתמשים גם בארגונים וגם כאנשים פרטיים. המהלכים שמיקרוסופט מובילה היום ישפיעו על חיי היום יום של כל אחד ואחד מאיתנו שנים קדימה ורואים את זה בתוצאות החברה".

איך ניראה תפקיד ה- CFO בתחילת הקריירה שלך וכיצד הוא ניראה כעת?

"מי שמאמץ את הקדמה והשינוי ויודע לסמוך עליהם כפי שאנחנו, לדוגמה, סומכים על אפליקציית הניווט בנהיגה, העולם שלו שונה לגמרי. כיום ל-CFO יש הרבה יותר פנאי להתרכז בהוספת ערך לעסק מכיוון שהטכנולוגיה פינתה לנו זמן. העבודה היום פחות ידנית ומאפשרת יותר הסתכלות קדימה וניתוחי פוטנציאל. יש אפשרות לערוך תחזיות שנסמכות על בינה מלאכותית למשל, לסמוך על יכולות ה- Machine Learning ולבנות על הדיוק שמאפשר הכלי בו משתמשים; יש כלים ודוחות עם אמה אחידה לארגון, לא צריך לבזבז זמן על מספרים שונים ממקורות שונים, יש One source of data (במיקרוסופט הוא מכונה KPI Lake - מ.ק.), זה מאפשר בעיני להסב את תשומת הלב לחשיבה שהיא יותר תומכת החלטות. קל יותר לספר את הסיפור בעזרת ויזואליזציה של הנתונים, שמאפשרת לאנשים הבנה אינטואיטיבית ומהירה יותר. הזמן שנחסך מאפשר כיום ל-CFO, כאמור, לעסוק הרבה יותר מבעבר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא באופן חלוקתה".

מהו האתגר הגדול ביותר כ-CFO של ארגון?

"האתגר בעיני הוא להוציא Insights מכמות הדאטה העצומה שיש על שולחן ה-CFO ולדעת להסביר את הסיפור בצורה ויזואלית פשוטה. יש המון מקורות למידע ואפשר לטבוע בהם. היום יש טכנולוגיה מדהימה שעושה את זה, והאתגר הוא לדעת במה מהתובנות להתרכז. לי, באופן אישי, חשובה ההסתכלות קדימה ולא רק ניתוח העבר. כל הזמן לבחון את פוטנציאל הצמיחה ולשאול את עצמנו מה צריך כדי לממש אותו תוך כדי למידה מטעויות".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"התכונה הכי חשובה בעיני היא היכולת לבנות צוות חזק שיודע לשתף פעולה ברמה חוצת ארגון. בנוסף, חשובה ההסתכלות על האינדיבידואלים. זה מאפשר להתרכז במיצוי הפוטנציאל האישי על ידי טיפוח מקצועי ומתן אופק קריירה. אני מאוד מתחברת לעקרונות ההובלה במיקרוסופט, שלפיהם מנהיג יודע ליצור בהירות ולייצר אנרגיה לשם הצלחה עסקית".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבורCFO ?

"ליהנות! זה התפקיד הכי טוב בעולם. ההנאה שלי היא בלמידה וההתפתחות. בכל רגע נתון יש לי פרויקטים מחוץ להגדרה הקלאסית של היום יום שלי ואלה הדברים שהכי לומדים מהם".

מה את צופה כפרויקט הגדול הבא של הארגון?

"למעשה אנחנו בעיצומו של הפרויקט הגדול הבא - הקמת הקמפוס החדש של מיקרוסופט שהחברה בונה באזור התעשייה הדרומי של הרצליה. מיקרוסופט ישראל ומיקרוסופט מחקר ופיתוח יעברו לקמפוס החדש במהלך שנת 2020. הקמפוס, בשטח של כ-43,000 מ"ר, נבנה בהשקעה של מאות מיליוני שקלים וצפוי לאכלס אלפי עובדים. כלל הפעילות העסקית ופעילויות הפיתוח שכיום מבוצעות ברעננה ובהרצליה, ירוכזו במבנה החדש והוא יכלול מרכז חדשנות שידגים את טכנולוגיות החברה למבקרים. בעיניי מדובר בהשקעה משמעותית של מיקרוסופט העולמית בישראל והבעת אמון של החברה בטאלנט הישראלי, סימן למחוייבות ארוכת טווח ואסטרטגית לשוק המקומי. הקמפוס יאפשר למיקרוסופט להיות נגישה לאקו סיסטם המקומי, למפתחים, לשותפים המקומיים וללקוחות ויוקמו בו מרכז למפגשי לקוחות, Garage ומעבדות מתקדמות למפתחים.

"הבניין מתוכנן ונבנה בימים אלו והיבטים תפעוליים נרחבים בו יופעלו על הענן של מיקרוסופט, Azure. התכנון והבנייה נעשים באמצעות טכניקות BIM (Building information modeling - מ.ק.) ושילוב תלת מימד אדריכלי עם מודולים של מציאות רבודה - HoloLens של מיקרוסופט, לראשונה בפרויקט בישראל.

"זה פרויקט שאני גאה בו כי תכנון הבניין שם דגש על Inclusiveness (הכללה) והנגשה נוחה וטכנולוגית לאנשים עם מוגבלויות שונות, שיתבטאו בחוויית אורח והעבודה במקום".

 

עבור לתוכן העמוד