קרמבולה

טלי אורביטו: "היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות"

7/02/2018
טלי אורביטו: "היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות" (הגדל)

לאחר שלוש שנים בתפקיד, חולקת טלי אורביטו, סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל, את אתגרים שניצבו בפניה בתהליך ההבראה בארגון שהיה על סף חדלות פירעון ואת התקוות הספורטיביות להמשך הדרך ■ "אני מקווה שהנבחרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה"

עו"ד מיכל קורן

"אני עוסקת בתחום הפיננסים כבר מעל ל-25 שנים, לאחר לימודי לתואר ראשון בחשבונאות, כלכלה וסוציולוגיה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון", מספרת סמנכ"לית הכספים של ההתאחדות לכדורגל על הרקע המקצועי שלה", התחלתי את דרכי המקצועית כמבקרת באגפי המיסוי במשרד מבקר המדינה, שם רכשתי כלים שסייעו לי להבין את הדרישות מגוף מבוקר. לאחר כשלוש שנים פרשתי מהמשרד הממשלתי לטובת המגזר הפרטי. בתפקידי הראשון כיהנתי כחשבת בחברת הבת של חברת VF אפארל העולמית, שם התנסיתי לראשונה בניהול כספים בחברה הנסחרת בחו"ל. לאחר מכן מוניתי לחשבת קבוצה בחברת בגיר במשך כ-4 שנים ובהמשך הצטרפתי לקבוצת גטר, שם הובלתי את תחום הכספים במשך - 4.5 שנים. כיום, ומזה 3 שנים, אני משמשת כ-CFOבהתאחדות לכדורגל".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"בתפקידי הנוכחי אני אחראית בראש ובראשונה על ארגון הכספים של ההתאחדות - בנקים, גבייה, הנהלת חשבונות, מיסוי ולמעשה כל המרכיבים הכספיים האפשריים. בנוסף, אני אחראית גם על מחלקת כ"א, אגף הרכש ומחלקת ה-IT. באחריותי, להבטיח את הניהול התקין של ההתאחדות ולוודא ניצול נכון של המשאבים בארגון. במסגרת תחומים אלה, אני עובדת מול משרדי הממשלה וגופים בחו"ל. בכל אחת מהחברות בהן עבדתי קידמתי פיתוח של מערכות מידע המסייעות למנהלים בארגון לשלוט במידע ולבקר באופן מיטבי את התקציב וההוצאות שבאחריותם. במהלך השנים הבנתי את היתרונות הגדולים של מערכות IT בארגונים. דבר נוסף שסייע לי במקום העבודה הנוכחי, שהוא פרי ניסיון שנצבר לאורך הדרך המקצועית, זאת היכולת להתמודד עם משברים והדרכים הנכונות והיצירתיות לצלוח אותם".

מהם האתגרים הייחודיים בתפקיד ה-CFO?

"בניית מערך כספים מקצועי ומהימן יחד עם צוות עובדים אכפתי ודומיננטי, שיכול להוביל את האסטרטגיה הפיננסית באמצעות תהליכי עבודה ברורים. בניית מערכות מחשוב תומכות וזמינות למנהלים השונים בארגון, תוך הקמת ממשק הדוק בין מערכות המידע ומערכות הכספים - זהו כלי מצוין לבקרה ולזרימת האינפורמציה לדוחות הכספיים. כמו כן, קיים האתגר של ניהול מערך כספי והתמודדות עם שחיקה במקורות המימון לנוכח אי ודאות".

כ-CFO בהתאחדות לכדורגל, מה עמד לפנייך?

"בתקופה בה מוניתי לתפקיד ניצבה ההתאחדות לכדורגל מול שני אתגרים ענקיים - תדמית בעייתית וקשיים פיננסיים - שסיכנו את עצם קיומה. עם גרעון של כ-80 מיליון שקל עמדה ההתאחדות לכדורגל על סף חדלות פירעון, מצב שעלולות להיות לו השפעות הרסניות ואנושות לא רק על הארגון עצמו אלא על הענף בכללותו. סיטואציה אמיתית ומיידית של להיות או לחדול.

"הדבר הראשון בחשיבותו היה לבסס שיתוף פעולה כן ומפרה עם הדמויות המרכזיות בארגון: היו"ר עופר עיני, המנכ"ל רתם קמר והגזבר דודי גיל . היה ברור לכולנו ששיתוף הפעולה, סיעור המוחות ההדדי והיצירתיות יהיו הכלים באמצעותם נצליח לצאת מהמשבר המאיים הזה.

"בטווח הקצר, התמודדנו עם לחצים לא פשוטים מהבנקים והתמקדנו בפתרון הבעיות הפיננסיות ובמציאת מקורות מימון. במקביל, הובלנו מהלך התייעלות שמטרתו הכנת תקציב מהודק ומדויק בהתאם לדרישות החשב המלווה שמונה להתאחדות והבאת החברה לרווחיות, כל זאת על מנת לצמצם את הגרעון המצטבר.

"לטובת שיפור התדמית וכדי להבטיח איתנות פיננסית, אימצנו את כל כללי ההתנהלות הרשמיים והלא רשמיים הנדרשים והמצופים מחברה ציבורית. הוטמעו סטנדרטים מעולם החברות הציבוריות של שקיפות, מקצוענות ודינמיות. המטרה היתה לבצע טרנספורמציה תודעתית וניהולית מגוף שאינו מורגל בהתנהלות שחלה עליו מעצם חוק חופש המידע לגוף שחייב, צריך ורוצה לשתף את הציבור במידע עם שקיפות מלאה של הנתונים.

"תחילה, היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות, מבלי לייפות את המציאות. בשלב שני גובש צוות מוביל ומוסדו נהלי עבודה נכונים וראויים. מעבר לכך, האתגר המשמעותי ביותר היה לבסס מחדש את אמון הציבור בהתאחדות, ביניהם חברי ההנהלה, חברי הוועדות השונות, הספקים, קבוצות הכדורגל והציבור הרחב.

"ההתאחדות לכדורגל היא גוף שאחראי על תקציב שנתי בסדר גודל של כ-100 מיליון שקלים. האתגר היומיומי הוא ניהול מערך כספי, שמתמודד עם שחיקה במקורות המימון ואי ודאות מתמשכת לגבי מימון עתידי, הרבה בגלל התלות בהחלטות של משרד האוצר, משרד התרבות והספורט והטוטו. אתגר משמעותי נוסף הוא ניהול תזרים המזומני.

"בשלוש השנים בהן אני בתפקיד, השכילה ההתאחדות לכדורגל ליישם בהצלחה כמעט חסרת תקדים את תוכנית ההבראה שהוכנה עבורה בשנת 2014. ממצב של חדלות פירעון, הצליחה ההתאחדות לשפר את מצבה הכלכלי ולהקטין ככל הניתן את ההוצאות. במהלך השנים האחרונות עברה ההתאחדות לעודף תקציבי וצמצמה כמעט לחלוטין את הגרעון המצטבר. למעשה, השיגה ההתאחדות את היעד שהוצב בפניה מוקדם מהצפוי ובתוך כשנתיים וחצי בלבד. ממצב של הישרדות עבר הארגון למצב בו הוא נהנה מאיתנות פיננסית ויכול להתחיל ביישום תוכניות צמיחה כלכליות ומקצועיות".

מהן אותן תוכניות עתידיות?

"ההתאחדות אחראית על כל משחקי הליגות ועל גביע המדינה ומפעילה את בתי הדין המשמעתיים, כשבמסגרתה פועל כגוף עצמאי איגוד השופטים, המהווה את המנוע להפעלת מאות משחקים בכל שבוע. גולת הכותרת של ההתאחדות לכדורגל, מאז ומתמיד, היא הפעלת הנבחרות הלאומיות, נבחרות נערים, נוער, צעירה ולאומית, נבחרת נערות ונבחרות בוגרות. פעילות אינטנסיבית בכל ימות השנה.

"תקציב ההתאחדות מבוסס על מקורות ציבוריים ועצמאיים, כגון הטוטו, מכירות כרטיסים, מענקים מאופ"א ופיפ"א, חסויות, זיכיונות שידור, דמי רישום, כספי מדינה ועוד. את כל אלה מקפידה ההתאחדות להשקיע בפיתוח המשחק, בהגדלת מספר השחקנים הרשומים ובקידום מקצועי.

"עתה, לאחר שההתאחדות הבריאה כלכלית בזכות התנהלות שקולה ונכונה של ההנהלה הבכירה, הגיע הזמן להתמקד בפיתוח הכדורגל בכל הרמות ובכל האספקטים: בוגרים, נוער, ליגות חובבים, נשים וגברים, נבחרות, מועדונים, הדרכה, הכשרות מאמנים, פרויקטים כמו פרחי ספורט ומרכזי המצוינות. האחריות העצומה הזאת חייבה הגעה לחוף מבטחים מבחינה כלכלית, כדי שנוכל למלא את חובתנו המקצועית והלאומית. אני מקווה שהנבחרת הבוגרת תעשה היסטוריה ותעפיל לאליפות אירופה".

מהי העצה הטובה שיש לך עבור CFO?

"להציב מטרה ולהגיע אליה על ידי שינויים קטנים. אני מאמינה בעבודה קשה תוך ירידה לפרטים הקטנים, שמביאים בסופו של דבר לתוצאה המיוחלת. אני יותר מתחברת לריצת מרתון מאשר לריצת ספרינט. אני לא מאמינה כי די בשחקן גדול אחד שלוקח על הגב נבחרת שלמה, אלא בהאצלת סמכויות ובעבודת צוות תוך למידה מתמדת".

מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון?

"לדעת לקבל החלטות ללא היסוס, גם אם הן לא נעימות; לשמור על קור רוח ולא להיכנס ללחץ בזמן משבר; להקפיד על שקיפות מול כל הגורמים; לנהל יחסי אנוש טובים עם העובדים בארגון ועם גורמי חוץ, תוך הקפדה על פתיחות ואמינות; לשמור על יושרה מקצועית ועל היכולת לעמוד על עקרונותיו מול ההנהלה; להיות בעל כושר מנהיגות המתבטא ביכולת לרתום ולהוביל אנשים; להקפיד תמיד להעניק משוב חיובי למי שראויים לכך; לזכור שעבודת צוות היא מפתח להצלחה".

מה את עושה מחוץ לשעות העבודה?

"ספורט כמובן, וגם צפייה בכדורגל, הצגות, סרטים וקפיצה מדי פעם לחו"ל כדי למלא מצברים ולהכיר יותר לעומק תרבויות אחרות".

עבור לתוכן העמוד