גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי

21/01/2018
אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי (הגדל)

אמיר כהנא חולק חוויות מקריירת ה-CFO שלו וממליץ: "לבחור לעבוד בארגון המתאים ביותר שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו"

עו"ד מיכל קורן

CFO אמיר כהנא מספר כי עבר מסלול הכשרה טיפוסי של רואה חשבון. את התואר הראשון בכלכלה וחשבונאות עשה באוניברסיטת חיפה ואת ההתמחות בליובושיץ קסירר (מרשת Andersen בזמנו). "כסניור ובהמשך מנג'ר במשרד, ניהלתי תיקים של חברות ציבוריות ופרטיות במספר תחומים, בעיקר בתחום ההייטק (נטוויז'ן, אלביט ועוד). בסוף שנת 2001, עזבתי את המשרד לטובת תפקיד סגן מנהל אגף כספים ברכבת ישראל. זו היתה תקופה מאוד מעניינת ואינטנסיבית ברכבת, שהפכה לחברה ממשלתית ביוני 2002 (לפני כן היתה חלק מרשות הנמלים והרכבות - מ.ק.). נדרשנו להטמיע נהלי דיווח חדשים, לחתום על הסכמים חדשים עם כל הלקוחות והספקים, להסדיר את ההתקשרויות עם משרדי הממשלה השונים (שישה במספר) ולהסדיר את העברת העובדים והנכסים השונים של הרכבת בין שני הגופים.

"בתקופה זו השכלנו לחתום על הסכם של 20 מיליארד שקל להשקעה בתשתיות מול משרד התחבורה (הסכם ההשקעות הגבוה ביותר עד אז) והסכם סובסידיה חדש מול משרד האוצר. במסגרת הקמת החברה הייתי שותף בכתיבת אוגדן נהלי העבודה של חברת רכבת ישראל בע"מ, בתהליך בו למדתי רבות על אפיון, תכנון והטמעת נהלים בכלל ונהלי כספים בפרט.

"בהמשך כיהנתי כסמנכ"ל כספים של סולל בונה ארצות חוץ באוגנדה. סולל בונה עוסקת בשלושה תחומים עיקריים - סלילת כבישים, בניית מבנים (מסחרי ופרטי) ופרוייקטים גדולים בתחום המים. החברה בתקופתי היתה הקבלן הגדול באוגנדה, כשהפרויקטים עליהם התמודדה היו בהיקף של 30 מיליון דולר ומעלה. בתקופתי עבר הסניף מהפסד לרווחיות גבוהה וזכינו במכרזים רבים, ובשל כך נפתח גם סניף נוסף בקניה. התקופה בה שימשתי בתפקיד זה היתה עבורי חוויה אישית, מקצועית ומשפחתית משמעותית ומעצימה.

"כשחזרתי לארץ", הוא ממשיך, "השתלבתי כחשב בקרן המחקרים של איכילוב, שם ניהלתי ארבע מחלקות - גזברות, הכנסות, הנהלת חשבונות ושכר, שמנו למעלה מ-30 עובדים. קרן המחקרים העסיקה כ-2,500 עובדים והניבה הכנסות בהיקף גבוה, רק חלקן המזערי בתחום המחקרים, ורובן במתן שירותי בריאות לאזרחים פרטיים ולמבוטחי קופות החולים.

"כשהוצע לי תפקיד מנהל יחידת הדיווח של קבוצת שטראוס שמחתי להצטרף לקבוצה גלובלית מובילה הכוללת חברות רבות ומגוונות בפרוטפוליו שלה. במסגרת התפקיד הייתי אחראי על צוות של רואי חשבון, שהיו אמונים על הפקת כל הדיווחים ברמת הקבוצה - כולל אחריות מקצועית על החשבים בכל החברות והמדינות בקבוצת שטראוס.

"כשחשבת חברת הקפה של שטראוס יצאה לחופשת לידה הוצע לי להחליפה. חברת הקפה היא החברה הגדולה והמשמעותית בפורטפוליו של שטראוס (חברת הקפה הרביעית בגודלה בעולם - מ.ק.) ורציתי לקחת חלק באתגר של ניהול חברה גלובלית מובילה בתחום כה תחרותי ומגוון.

"ב 4 השנים האחרונות אני סמנכ"ל כספים בחברה בתחום האינטרנט וה- on line marketing  ובמסגרת זו אני מביא לידי ביטוי את הניסיון והידע שצברתי בניהול פעילות פיננסית בינלאומית, הכוללת תכנוני מס גלובליים, הטמעת מערכות מידע במספר מדינות ומטבעות שונים, ביצוע בקרה על פעילויות שונות ומגוונות ותפעול מערך פיננסי גלובלי".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"מעבר לתפקיד סמנכ"ל כספים קלאסי, יש לי גם אחריות בנוגע לסוגיות משפטיות, על תחום הרגולציה, על מערכות מידע ועל מעורבות עסקית אקטיבית בכל אחת מפעילויות הקבוצה".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"התכונה החשובה ביותר לדעתי, היא יכולת בינאישית לעבוד עם אנשים בשיתוף פעולה ולדעת לרתום את הגורמים העובדים סביבך, ובדגש על העובדים הכפופים אליך, למחויבות ולרצון להשקיע את מירב המאמצים למען הצלחת החברה. מצופה מ-CFO גם להיות המבוגר האחראי מחד, והמצפן האנליטי מאידך, שידע לנווט את הספינה בצורה שקולה ומדוייקת מול האתגרים וההחלטות המגיעות לפתחו של כל ארגון. האתגר הייחודי בתפקיד ה-CFO הוא לוודא כי תמיד הוא נאמן לעקרונותיו ומציג את האמת המקצועית".

מהם שלושת העקרונות החשובים לדעתך לייעול עבודת ה-CFO?

"מקצועיות - להכיר את הפעילות טוב ככל האפשר, הן ברמת המיקרו והן ברמת המקרו, ולדעת לנתח את השוק ויכולות החברה בשווקים בהם היא פועלת, כולל ניתוח ההזדמנויות והסיכונים בפעילות.

"גמישות מחשבתית - לדעת לחזות מגמות והתפתחויות בשוק ולדעת ללמוד מכל אחד, בלי להתקבע לרעיונות ודוקטרינות קיימות; לנטרל את האגו בקבלת ההחלטות ולהודות בטעויות.

"מחויבות ואחריות - הנהלת ארגון בכלל, וה-CFO בפרט כמוביל ודוגמה בארגון, חייבים לפתח DNA של חברה, הכולל מיקוד במטרות נוספות מעבר לשורה תחתונה. חזון, ערכים וקוד אתי אינן מלים גסות והן אלו שיוצרות את ההבדל בין חברות טובות לחברות מצוינות ומובילות".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"לא לוותר על הנאה, תחושת סיפוק, הגשמה אישית ואפילו שליחות בעבודה. לדעת לבחור את הארגון המתאים ביותר, שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו. חיבור כזה יביא מקסימום תועלת לשני הצדדים".

מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה?

"אני אב לשלושה בנים - ליאור, גיא ותומר ומנסה לבלות איתם כמה שיותר זמן, עד כמה שניתן. מעבר לכך, אני חובב ספורט ומשחק כדורגל, כדורסל וטניס. כמו כן, אני חבר בקבוצת ריצה ורץ במירוצים של עד חצי מרתון. בנוסף אני אוהב מאוד קולנוע ויש לי חלום שאני מקווה שיום אחד אתפנה להגשים - לכתוב תסריט, ולהיות שותף ליצירת סרט".

עבור לתוכן העמוד