גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

גיא אלדר: "האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת"

15/01/2018
גיא אלדר: "האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" (הגדל)

בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO

עו"ד מיכל קורן

גיא אלדר, שזכה לא מכבר באות ההוקרה של פורום CFO, מסביר כי בכהונתו כ-CFO צים, האתגר הגדול היה תיקון מבנה ההון של החברה שהסתיים בסופו של דבר בהסדר החוב: "הסדר וולונטרי, שאינו בחסות ביהמ"ש מדובר בתהליך מיוחד - שדרש מאיתנו כהנהלה 'להחזיק את כל הכדורים באוויר' כל הזמן, לפשר בין הנושים השונים והאינטרסים השונים ולהביא לחתימת הסדר חוב אחד ואחיד. זאת בתקופה בה הענף כולו במשבר מתמשך. נדרשנו גם לסדר את החוב, גם לשמור על חברה עובדת, וכמובן לסיים אותו בהצלחה רבה".

מה הם המהלכים המשמעותיים שהובלת להצלת צים ומה היתה תרומתך להצלחתם?

"המהלך המשמעותי הוא כמובן הסדר החוב כאמור, אבל גם מעבר לטיפול בהסדר, צים היא חברה מאד מורכבת ומעניינת ולסמנכ"ל כספים יש אין ספור אתגרים גם ב'שגרה'.

"כחבר הנהלה וצוות ועדת ההיגוי האסטרטגי הייתי מעורב בכל תהליך הטרנספורמציה שעברה החברה. בתקופה הזו עסקתי לא מעט בשינויים המערכתיים בצים. עוד לפני שהגעתי, החברה נמצאה בתהליך של שינוי מבני עמוק בצד העסקי, בצד ההוצאות, בצד המבני וכו'. השתלבתי בצוות המוביל ולצד העבודה על הסדר החוב, לקחתי חלק גם בשינויים והחידושים והשיפורים שהחברה פעלה לקראתם. חשוב לציין שמעורבותי בתהליכים אלה אפשרה לי לתקשר בזמן אמת לנושים את הפרואקטיביות של החברה ואת התהליכים הקשים שאנחנו מעבירים את עצמנו כדי להשתפר, מה שתורגם לתמיכה גדולה יותר של הנושים בנו. בסופו של דבר הנושים, עם כל הכאב שבהסדר, הבינו שהחברה לא חוסכת מעצמה את השינוי שנדרש.

"הפכנו את החברה ליעילה יותר, רזה יותר, ממוקדת עסקית נכון יותר - מאחורי כל כותרת כזו יש כמובן עשרות משימות שתפקידי היה לעזור בגיבושן מהכותרת ועד רמת התפעול (באלה שנפלו בתחום אחריותי). המהלך צלח - וכך, כמה שנים אחריו, החברה מצליחה להשיג תוצאות טובות יותר ממרבית מתחרותיה בענף. זה מאד לא טריוויאלי.

"בשלב מסוים לאחר תום ההסדר, לבקשתי ובתמיכת המנכ"ל קיבלתי תחום אחריות נוסף - הלוגיסטיקה וההובלה היבשתית, שהן משמעותיות ביותר. הלוגיסטיקה בצים משמעה הטיפול במכולות הריקות, החל משלב הרכישה/חכירה וכלה בטיפול במכולות והצבתן כריקות למשיכה ע"י לקוחות. האתגר הוא לעשות זאת נכון ויעיל עם כמה שפחות הכנסת ציוד חדש. תקציב הלוגיסטיקה של צים הוא בהיקף של מאות מיליוני דולרים בשנה.

"הובלה יבשתית זהו אלמנט נוסף בשירות שצים מציעה ללקוחותיה, המאפשר להם לקבל את המכולה עד שערי המפעל של הלקוח ולא רק עד הנמל. הובלת התחום כללה מו"מ עם ספקי שירות של הובלה יבשתית (רכבות ומשאיות - מ.ק) בכל העולם, על מנת לוודא קבלת שירות בסטנדרט שנקבע ולשווק יכולות אלו מול הלקוחות. גם פה מדובר על תקציב שנתי של מאות מיליוני דולרים".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"התחלתי את דרכי במחלקה הכלכלית של קסלמן וקסלמן - התמחות ותקופה קצרה לאחריה. משם עברתי לעבוד בחברת ייעוץ SFK מימון פרוייקטים בראשות ישי אראל. זה היה, למעשה, הניסיון הראשון שלי בתחום הפיננסי מימוני. עסקתי בעיקר בבניית חבילות מימון לפרוייקטי תשתית. אחד הלקוחות שלי, נחמן צבר, מנכ"ל תהל דאז, מונה להיות מנכ"ל חברת אוסיף והציע לי להיות ה- CFO שלו - הימור גדול מבחינתו. שם החלה הקריירה שלי כ- CFO , שהמשיכה בתפקיד בדניה סיבוס לתקופה של כמעט ארבע שנים ומשם אותרתי לתפקיד בצים שבו כיהנתי עד סוף יוני האחרון.

"בתחילת יולי 2017 עברתי להיות CFO של קבוצת XT , שעיקר עיסוקה הוא בעלות על אוניות והחכרתן. בנוסף, החברה הינה בעלת השליטה בערוץ הטלוויזיה 'רשת' וישנן עוד פעילויות נוספות. לאחרונה מוניתי לתפקיד של חבר דירקטוריון בזן ויו"ר ועדת הכספים של דירקטוריון רשת".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

שתי עצות, הראשונה: חיוני לבנות צוות חזק ולא להתפשר על כך. כדי להצליח בתפקיד שהוא כל כך תובעני חייבים צוות חזק של מנהלים מקצועיים ומקצוענים, מנהלים עצמאיים, בעלי דעה ויכולת להוביל תהליכים. כל אחד מהאנשים שכפופים אליי היה טוב ממני בתחום אחריותו. זה מוריד ממני עומס ומאפשר לי להשקיע את הזמן בדברים שאני חושב שהם החשובים ביותר עבורי.

"העצה השנייה: לעבוד בניקיון כפיים ולהיות שקופים ואמיתיים - אני מאמין שלומר את האמת זה כוח. במיוחד כשאתה יודע שאתה עובד נקי לטובת המטרה אותה הגדרת. בהסדר החוב של צים למדתי זאת בצורה הכי טובה. רמת האמון האישי של הנושים בי היתה אחד המפתחות להצלחה. גם במקרים שבהם האמת היתה פחות נעימה לנושה כזה או אחר לא חששתי להשמיע אותה וזה, בסופו של דבר, זכה להערכה מצד כל הנושים, שידעו שאפשר לסמוך עלי. בנוסף, לא התעסקתי בלהסתיר או לצמצם מידע מהנושים, להיפך, כל מה שהם ביקשו הם קיבלו - הדבר הפחית את החששות שלהם, אפשר להם להכיר את החברה טוב יותר ובסופו של דבר לקיים דיאלוג ענייני. כאמור, לאורך כל הקריירה שלי הקפדתי לעבוד בניקיון כפיים ובצורה שקופה. האמנתי ואני עדיין מאמין ששיתוף ושקיפות רק מובילים לתוצאות טובות".

אם בגיל עשרים היו שואלים אותך מה תעשה כשתהיה גדול - מה היית עונה?

"לא היה לי מושג. אני מאד נהנה ממה שאני עושה היום. זכיתי בקריירה מגוונת ומעניינת, זכיתי לעבוד בחברות קטנות, גדולות, פרטיות, ציבוריות, לוקאליות וגלובליות. עוד כיועץ נחשפתי לסקטורים ותחומי פעילות מגוונים. כ- CFO הייתי בחברות יזמות נדל"ן, קבלנות ביצוע וספנות; הובלתי עסקאות מימוניות מורכבות; זכיתי להוביל ולהשלים בהצלחה את הסדר החוב המורכב ביותר שהיה בישראל ואחד המורכבים בעולם; ועכשיו ב- XT נשארתי בתחום הספנות שאני אוהב ושוב אני לוקח חלק בחברה צומחת".

עבור לתוכן העמוד