קרמבולה

חזי שירי: "למצוא דרך להגיד 'כן' לטובת המטופלים"

10/07/2017
חזי שירי: "למצוא דרך להגיד 'כן' לטובת המטופלים" (הגדל)

חזי שירי CFO אסותא חולק בראיון מקצועי את האתגר הכפול בתפקידו - השאת ערך אנושי בלי לשכוח את הכלכלה והעסקים ■ "אנחנו עוסקים בחיי בני אדם וההחלטות לא תמיד יהיו על בסיס כלכלי"

עו"ד מיכל קורן

 

 

"ה-CFO צריך להיות שותף לאסטרטגיית הצמיחה של החברה - להתוות אותה, להביא את המשאבים הפיננסיים שמאפשרים צמיחה מיטבית. ה-CFO יכול להצביע על מנועי הצמיחה האפשריים ולא פחות חשוב מי מהם אינם מתאים לחברה. זאת תוך בחינת אפשרויות מימון עצמאיות או חיצוניות ובחינת שיתופי פעולה אפשריים עם גורמי חוץ, גם בהיבט אסטרטגי ארוך טווח", כך אומר CFO אסותא חזי שירי", בראיון עמו.

לדבריו, "אסותא אינה עוד גוף עסקי רגיל שמביא ערך לבעלי המניות. יש באסותא ערכים נוספים, העיסוק ברפואה ובחיי אדם מביא את ה-CFO בארגון למקום מורכב יותר. אנחנו עוסקים בחיי בני אדם וההחלטות לא תמיד יהיו על בסיס כלכלי, אלא קיימים גם אלמנטים ערכיים רפואיים קריטיים. כך, לגבי מטופלים ספציפיים אנו מקבלים לעיתים החלטות שאינן כלכליות, אך מאפשרות איכות והארכת חיים למטופל. כמו כן, אנו מקפידים לעבוד עם מיטב הרופאים ולהשקיע בחדרי ניתוח עם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בעולם ובציוד מהשורה הראשונה, אמין וללא תקלות, גם אם עלות כל אלה גבוהה יותר.

"אסותא היא רשת בתי חולים ומכונים המונה ארבעה בתי חולים, בחיפה, בת"א, בראשון לציון ובבאר שבע. בתחילת יוני נפתח את בית החולים החמישי, בית החולים הציבורי באשדוד. בנוסף, קיימים שלושה מכונים רפואיים וחדרי ניתוח לפעילויות כירורגיות בינוניות. אסותא גם נותנת שירותי דימות ציבוריים באמצעות ניידת MRI בדרום, וניידת ממוגרפיה המעניקות שירות בכל רחבי הארץ, גם בפריפריה".

שירי אומר כי "בסך הכל עוברים דרך הרשת כמיליון ורבע מטופלים בשנה. כאמור, חשוב לנו שאסותא תהיה בחוד החנית הטכנולוגית הרפואית למרות שהמבחן הכלכלי לא תמיד מצדיק זאת. אסותא משקיעה גם במחקר רפואי כמו רכישת PETMR - המכשיר היחיד בארץ לגילוי גרורות סרטניות ללא פליטת קרינה (כפי שפועל כיום מכשיר ה-PETCT -מ.ק.) בו הושקעו 13 מיליון שקל. דוגמה נוספת היא השקעה גדולה בהקמת מעבדה לחקר מחלות בטכנולוגיות של ביולוגיה מולקולרית. כלומר אסותא לא רק מחפשת את הכסף, אלא גם את הערך של הרפואה וההתקדמות. CFO בחברה עסקית רגילה היה מנסה לבלום השקעות שלכאורה אינן עסקיות. אבל חשוב להבין שזהו ערך לבית החולים כולו, למוניטין שלו וליכולת לתת את הטיפול האופטימלי למי שזקוקים לו".

תחומי אחריות והאתגר המשמעותי כ-CFO

לדברי שירי, "נהוג לחשוב שאנשי כספים יגידו פעמים רבות: 'לא, אין כסף'. כמובן שלא כל אנשי הכספים הם כאלה, אבל זו הסטיגמה הרווחת. היות ואסותא חייבת להתקדם ולתת שירותים טובים, המוטו שאני קם איתו בבוקר הוא איך אפשר להגיד 'כן', לאפשר את התוכניות שרוצים לקדם, את ההשקעות שמעוניינים להיכנס אליהן, למצוא פתרונות לקידום צמיחה והתפתחות. גם אם לפעמים האינסטינקט הראשוני הוא לפסול תוכניות עסקיות מסוימות, אני מנסה להפעיל חשיבה יצירתית על מנת לאפשר את הרעיון ולהביאו לידי ביצוע".

עוד הוא אומר: "את אסותא כולם מכירים כגוף המעניק רפואה פרטית. למעשה, 50% מהשירותים שלנו הם ציבוריים, על בסיס טופס 17 של קופות החולים. דימות לסוגיו, כימותרפיה והקרנות הם התחומים המשמעותיים ביותר בשירות הציבורי שלנו, הניתנים ללא גביית כספים מהמטופלים.

שירי מבקש לציין נקודה נוספת בפעילות אסותא: "בתחילת יוני נפתח בי"ח הציבורי באשדוד, היחיד שנפתח בישראל ב-40 השנה האחרונות. הוא כולל מיון, מחלקות פנימיות, מחלקת יולדות ואת כל האלמנטים הקיימים בבתי חולים ציבוריים אחרים. בתי חולים ציבוריים בישראל הם גרעוניים. כאן נכנס האתגר של הארגון ושלי כ-CFO הקבוצה - לחשוב אחרת. לחפש מודלים עסקיים השונים מאלה הקיימים היום: איך לחבר את בית החולים עם מרפאות קופות החולים בקהילה, עם הרווחה, איך להעניק רצף טיפולי שייצור רפואה טובה יותר כדי שמטופל ששוחרר לא יחזור אל בית החולים וכך העלות הכוללת של האשפוז תרד. אתן לך דוגמה, כשחלה אבי ז"ל, הבאנו אותו למיון בבי"ח ציבורי והרופא שם שאל איזה תרופות הוא מקבל. לא ידענו בדיוק לענות על השאלה באילו מינונים התרופות, הוא הכיר את הקופסאות אבל לא את כל השמות. כשיש חיבור בין בית החולים לקהילה - הרופא יכול לקבל את הנתונים בצורה ממוחשבת ולטפל באופן מיטבי, וגם לאפשר לאחר מכן לרופא בקהילה להתעדכן בצורה המדויקת ביותר בטיפול שניתן. התקשורת לאחר סיום האשפוז לוקה גם היא בחסר כיום, והחיבור של בית החולים לקהילה ייתן ערך מוסף בבית החולים באשדוד".

מה העצה הטובה שיש לך עבור CFO?

"חשוב להכיר את הארגון מכל הזויות בהיבטים הפיננסיים וגם התפעוליים. אסור להיצמד רק למספרים למרות שזה המקום שקל להישאב אליו. יש להבין את הצורך של הארגון, את תהליכי העבודה, ומכאן לתת ערך מעבר להיבטים הכלכליים.

"בנוסף, על ה-CFO לחשוב תמיד על מנועי הפיתוח והצמיחה העתידיים. להיות מעורב בפיתוח העסקי ולחפש פתרונות יצירתיים כדי לדלג על מכשולים שבדרך. בקיצור, ה-CFO חייב 'לחיות' את החברה ולהיות המרכז העצבים שלה.

"מעבר לכך, חשוב לא להיות סוליסט אלא איש צוות. לעבוד יחד עם המנכ"ל והדירקטוריון, עם עמיתים בארגון, עם המחלקות השונות, עם הספקים והלקוחות. כולם שותפים עסקיים לדרך. מכאן תבוא העוצמה והיכולת להביא את הדברים לכדי ביצוע - להקשיב ולרתום את האנשים למטרה המשותפת של מתן שירות ברמה הגבוהה ביותר תוך שמירה על רווחיות טובה".

מה אתה צופה כפרויקט הגדול הבא של הארגון?

"פרוייקטים לא חסרים באסותא. אנחנו בצמיחה מתמדת בהיקפים גבוהים של פרוייקטים משמעותיים. האתגרים הנוכחיים הם סביב הפעלת בית החולים באשדוד. ההקמה הסתיימה ובימים אלה החלה הפעלתו. עכשיו צריך לחבר את האנשים, לגרום לתזמורת לנגן בצורה טובה. זה אתגר לא קטן לכל הקבוצה. יש אתגרים נוספים, פרוייקטים חדשים שאנחנו רוצים להקים – בתי חולים נוספים בבאר שבע ובראשל"צ. אני חוגג עכשיו עשור באסותא - התחלתי כחשב ומוניתי לפני כשנתיים ל-CFO . זו זכות גדולה עבורי להיות אמון על הפרוייקטים האלה. אני גאה מאד לעבוד בארגון שמצליח באופן אופטימלי לתת את השירותים הרפואיים בצורה הטובה ביותר וגם להיות גוף כלכלי ועסקי".

 

 

עבור לתוכן העמוד