מבטחים

ליאור גולדנברג: "HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP"

26/03/2017
ליאור גולדנברג: "HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP" (הגדל)

ליאור גולדנברג, HP CFO-סאיטקס, מסביר בפורום CFO על המורכבות של ניהול מערך פיננסי בחברת ייצור גלובלית ■ "יש לחברה אחריות לספק ביצועים אופטימליים ולדאוג לרווחיות על מנת להיות אטרקטיבית למשקיעים"

עו"ד דנה טל צדוק

"HP-סאיטקס היא חברת היי-טק המפתחת ומספקת מערכות דפוס דיגיטליות חדשניות לשוקי האריזות, מעמדי התצוגות בעמדות מכירה ושוק השילוט. היא מהווה שילוב של עולם ההיי-טק המודרני והתעשייה המסורתית", אומר ליאור גולדנברג HP CFO-סאיטקס, בראיון לפורום CFO. לדבריו, ניהול המערך הפיננסי בחברה גלובלית העוסקת בייצור תעשייתי כמו HP מורכבת משני היבטים. "ראשית, מחלקת הכספים מספקת כלים וידע המאפשרים למקד את הפוקוס הארגוני ולקיים תהליכי קבלת החלטות עסקיות מבוססות נתונים. התמיכה הפיננסית מתמקדת במגוון תחומים: בניית מודלים וניתוח מבנה העלויות והרווחיות, ניהול וסגירת הספרים החשבונאים תוך כדי עמידה בכללי החשבונאות, בקרה תקציבית ותהליכי תכנון התקציב לשנת הכספים הבאה. אנו עובדים מול כל מחלקות הארגון - ייצור, תפעול, פיתוח ושיווק".

כמנהל הכספים של HP סאיטקס, גולדנברג שותף גם לבניית אסטרטגיית החברה לטווח הבינוני והארוך. "הבנת השוק והתחרות, הבנת הסביבה העסקית בתוך HP העולמית והתוויית האסטרטגיה שלנו כארגון תחת אילוצים אלה. אחריות זו כוללת מתן סקירה הוליסטית למנכ"ל ולהנהלה הבכירה ב-HP. כל זאת בסביבה עסקית דינמית שכל הזמן משתנה ומצריכה מאתנו כהנהלה להתאים עצמנו גם כן". לשאלתנו מהו האתגר הגדול ביותר שלו כ-CFO בפרויקטים מורכבים, השיב גולדנברג, "מצד אחד אני נדרש באופן מתמיד ודינמי להעריך את הסיכונים וההזדמנויות בשוק, ולהיערך בהתאם, אך מצד שני כחלק מחברה גלובאלית, לעיתים ההתנהלות כרוכה במורכבות בשל המבנה הארגוני. לדוגמה, יתרון גדול לחברה כמו HP הוא שיש לה נוכחות כמעט בכל מדינה בעולם, והדבר מאפשר מינוף משאבים של ארגוני שירות ומכירות המשרתים מספר חטיבות בתוך HP. עם זאת, הדבר יוצר קשיים בהתנהלות השוטפת ולכן עלי לנווט בשיקול דעת על מנת להשיג את התוצאה הרצויה".

התווית אסטרטגיה של מצוינות תפעולית וביצועית לטווח הארוך

אתגר נוסף שניצב בפניו הוא, "האחריות לספק ביצועים אופטימליים ולדאוג שהחברה תהיה רווחית ואטרקטיבית למשקיעי HP, ובמקביל האחריות החשובה לארגון בו עובדים אנשים מוכשרים ונהדרים. מה שעומד לנגד עיניי הוא התווית אסטרטגיה של מצוינות תפעולית וביצועית לטווח הארוך, שתבטיח שההשקעה ב-HP סאיטקס היא כדאית, ותיצור אופק ארוך לארגון ולאנשים שבו. בתקופות מאתגרות מבחינה עסקית האתגר הוא לנהל שינוי. לא כולם מוצאים את עצמם בסביבה דינמית ומשתנה. עם זאת, בסביבה העסקית חברות חייבות כל הזמן לדעת להשתנות ולהתאים את עצמן, כדי לשרוד".

- מהם שלושת הדברים החשובים לדעתך בייעול רצפת הייצור?

"מדידה, ניהול תהליכי איכות ובקרה, ובניית גמישות לעמידה בתנאי שוק וביקושים משתנים".

- כיצד אתם בוחנים כניסה לפרויקט חדשני?

"אנו בוחנים מגוון רחב של היבטים. ראשית, ROI - האם יש כדאיות והיתכנות כלכלית להשקעה? בנוסף, יש חשיבות למיקוד. לרוב יש נטייה לרצות לקדם פרויקטים רבים ולהשקיע בכיוונים שונים", אומר גולדנברג, "האתגרים בכל פרויקט הם כל כך גדולים, הן מבחינה עסקית והן טכנולוגית, כך שאם לא נהיה ממוקדים, לא נצליח. אנחנו משתדלים למקד את הארגון וההשקעה שלנו כדי לוודא שאותם פרויקטים שאנו בוחרים, יבוצעו על הצד הטוב ביותר. כמו כן, יש לבחון האם הפרויקט הוא בליבת הפעילות בה אנו מתמחים ומביאים ערך מוסף? שאלה זו מחזירה אותנו לנושא המיקוד - להיות הכי טוב וחדשני בתחום ההתמחות ולהיעזר בשותפים וספקים בתחומים האחרים".

- מהו הפרויקט הגדול הבא של החברה?

"HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP. אנו כעת בתהליכים מתקדמים של פיתוח מערכת דפוס מהפכנית, בעלת טכנולוגיה חדישה עבור תעשיית הדפוס על קרטון גלי. זוהי מכונה פורצת דרך שתאפשר ללקוחותינו להדפיס באיכות גבוהה, עם פשטות של הדפסה ישירות ע"ג קרטון וגמישות תפעולית עם כל היתרונות הכלכליים של דפוס דיגיטלי. מערכת דפוס חדשנית זו הוצגה לראשונה בשנה שעברה: ה-HP PageWide C500 Press.

כבר עתה, שנה לפני היציאה לשוק, יש לנו רשימה ארוכה של לקוחות שחתמו עם HP וממתינים למכונה. במעמד ההכרזה, פרסמנו חברה אחת, Smurfit Kappa, יצרנית אריזות קרטון גלי הגדולה באירופה, שבבעלותה מעל ל-100 מפעלי דפוס, אליהם תכנס הפלטפורמה החדשה שלנו. התוכנית טומנת בחובה השקעה עצומה בתקציבי פיתוח ש-HP משקיעה בסאיטקס. בנוסף, אנו נהנים מהחדשנות הטכנולוגית של החטיבות האחרות ב-HP, מה שמאפשר לנו יתרון עצום על המתחרים".

- מהי העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"אחת החוזקות של מנהל כספים שהוא כלכלן בהכשרתו, היא היכולת להבין בצורה מעמיקה את עולם התוכן של החברה בה הוא פועל, מעבר להבנה הפיננסית של העקרונות והדוחות הכספיים. לכן בעיני הדברים החשובים להבין הם: הביזנס, השוק והטכנולוגיה. הכי חשוב, כל הזמן לזכור שיש אנשים מאחורי המספרים והם הנכס המשמעותי לחברה. אלו הם הדברים שמנחים אותי ומאפשרים לי לבצע את תפקידי בצורה הטובה ביותר, כחבר הנהלה הפועל להתוויית דרכה של החברה".

- מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה?

"אני משתדל לבלות כמה שיותר זמן עם משפחה וחברים, אך מאחר והתפקיד שלי ב-HP דורש עבודה מרובה ולרוב גם בשעות לא שגרתיות, אני יודע להעריך כל שעה פנויה בבית. אני מקדיש זמן לספורט, בעיקר רכיבה על אופני הרים ושחייה, משחק שחמט ולאחרונה התחלתי באתגר חדש - ללמוד לנגן בפסנתר. מעבר לכך, מאד מעניין אותי עולם היזמות ואני משתדל להתעדכן ולעזור ליזמים, בעיקר בבניית תכניות עסקיות ועזרה בהכנה לגיוס השקעה".

- שתף אותנו באבני הדרך בקריירה שלך?

"בשנת 2013 מוניתי למנהל הכספים וחבר הנהלה בחטיבת סאיטקס של HP. את דרכי ב-HP סאיטקס התחלתי במחלקת הכספים, אותה אני מנהל כיום, בתפקיד בו הובלתי את תהליכי התכנון האסטרטגי בחברה. זהו תפקיד מעניין ששילב עבודה מאוד מגוונת עם ארגוני השיווק, הפיתוח והנהלת החברה ונתן לי ראייה רחבה על הארגון, האסטרטגיה והטכנולוגיה. התחלתי את דרכי המקצועית ככלכלן באינטל, שם ביצעתי מגוון רחב של תפקידים כלכליים: תקציב ובקרה, תמחור, הערכת כדאיות פרויקטים, תמיכה בהנהלה בקבלת החלטות מיקור ייצור, הובלת אינטגרציית מערכות מידע, והובלת תהליכי תכנון תקציבי בהיקף של מאות מיליוני דולרים של המפעל כולו. אינטל מבחינתי הייתה בית ספר ללימוד בסיס העבודה המקצועית בארגון בינלאומי דינמי".

עבור לתוכן העמוד