מבטחים

אורנה גורן: "הגיע הזמן להשקיע בקשרי משקיעים"

22/03/2017
אורנה גורן: "הגיע הזמן להשקיע בקשרי משקיעים" (הגדל)

הייתם מעלים על דעתכם שחברה המעוניינת לבצע IPO ולהיסחר בארה"ב תעשה זאת ללא קשרי משקיעים (IR)? אז זהו, שלא ■ רוב רובן של החברות הציבוריות בעולם המערבי מנהלות פעילות קשרי משקיעים ענפה, הגיע הזמן שזה יקרה גם בישראל

אורנה גורן

בארה"ב ובאירופה, חברות הציבוריות משקיעות משאבים רבים בפיתוח תחום קשרי המשקיעים (IR) מתוך ההבנה שכשם ששיווק הכרחי לכל חברה, תחום קשרי המשקיעים הינו משמעותי וחשוב על מנת לחשוף את החברה ולהעמיק את הקשר עם המשקיעים בה. הערך המשמעותי בפעילות קשרי משקיעים הוא בבניית יחסים ארוכי טווח עם המשקיעים באופן שיוצר אמון ומחויבות כלפי החברה, הנהלתה והאסטרטגיה שלה. יחסים אלה גורמים למשקיעים להאמין בחברה, להמשיך להחזיק במניותיה (גם בתקופות פחות טובות), ולמשקיעים חדשים לקבל החלטה על השקעה במניה. קשר רציף עם המשקיעים מאפשר היכרות עמוקה עם החברה ומכאן תמחור הוגן של מניות החברה.

חברות בארה"ב נוהגות למנות מנהל קשרי משקיעים בארגון (IRO), אשר במקרים רבים הינו חבר הנהלה ושותף בקביעת האסטרטגיה של הארגון. הן מקדישות מאמצים ומשאבים רבים לניהול הקשר עם בעלי המניות. מרבית החברות הנסחרות בארה"ב מנהלות אתר מקצועי בו המשקיעים יכולים לקבל את המידע הנחוץ וכך מנהלות קשר רציף עם המשקיעים הקיימים מתוך מטרה למשוך גם משקיעים פוטנציאליים.

בישראל, תחום קשרי המשקיעים עדיין אינו נמצא במקום הראוי לו. מתוך כ- 460 חברות הנסחרות בבורסה רק כ- 30% מפעילות קשרי משקיעים מנוהלת באמצעות מנהל IR פנימי או חברה חיצונית, רק כ- 30 חברות מעסיקות איש IR במשרה מלאה, כשמרבית החברות הן בעלות אוריינטציה בינלאומית ולכן מודעות לנושא זה. רוב החברות אינן מדווחות לדירקטוריון אודות פעילות ה- IR בחברה.

בבורסה לניירות ערך רואים חשיבות רבה בפיתוח פעילות קשרי המשקיעים בקרב החברות הנסחרות מתוך ההבנה כי לקשרי משקיעים ערך משמעותי בהגדלת השקיפות והאמינות של החברות ובחשיפת והנגשת המידע לציבור המשקיעים הקיים והפוטנציאלי. מחקרים מוכיחים כי בפעילות קשרי משקיעים טמון ערך של ממש עבור החברות. פעילות זו מסייעת לחברות לשמור על בסיס המשקיעים הקיים בתקופות שיא ולא פחות חשוב בתקופות משבר, להרחיב את היקף ואיכות הכיסוי והניתוח האנליסטי, להגדיל את סחירות המניה ושוויה, כך שישקף את ערך החברה, להרחיב את בסיס המשקיעים של החברה גם למשקיעים הבינלאומיים ולייעל את גיוס הכספים.

בשנים האחרונות, הבורסה פועלת לעידוד, פיתוח וקידום קשרי משקיעים בחברות כחלק מהתוכנית האסטרטגית שלה, היא מסייעת בהעמדת כלים ומידע אודות קשרי משקיעים לחברות הרשומות למסחר בתל אביב.

לאחרונה השיקה הבורסה אתר מידע ייעודי אשר יאפשר חיבור בין החברות הציבוריות, מנהלי קשרי משקיעים וחברות העוסקות בתחום ויכלול, בפעם הראשונה בישראל, מבחר רב של הצעות לכלים ופתרונות דיגיטליים מתקדמים לפיתוח תחום קשרי משקיעים כפי שהתקבלו מחברות ומגופים ישראלים ובינלאומיים. זאת במטרה לעודד שימוש בכלים דיגיטליים באופן משלים לפעילות קשרי משקיעים פרונטלית. השימוש בכלים דיגיטליים הוא חלק ממגמה עולמית והמהפכה הדיגיטלית התופסת מרכיב חשוב ומרכזי גם בתחום קשרי המשקיעים, מחקרים מוכיחים כי היום יותר מתמיד המשקיעים המקומיים והבינלאומיים, אנליסטים ופעילי שוק ההון, מובילי דעה ואנשי תקשורת צורכים מידע באמצעות אתרי האינטרנט, המובייל והרשתות החברתיות.

היתרונות בשימוש בפלטפורמות ובכלים דיגיטליים הם ברורים ומציעים הנגשת וחשיפת המידע בקלות ובמהירות, הגעה לקהלי יעד רלבנטיים, העברת מסרים בצורה מהירה, רחבה, ממוקדת ויעילה, הגעה לשווקים הבינלאומיים, יכולת צבירה וניתוח של מסדי נתונים משמעותיים לארגון, והכל בעלויות נמוכות יחסית ופרקי זמן קצרים יותר.

בין הפתרונות המוצגים באתר, ניתן למצוא כלים שונים להקמה, תחזוק ותפעול אתרי קשרי משקיעים, יישומי מובייל, מערכות להפצת הודעות למשקיעים בישראל ובעולם, חשיפה במדיה וברשתות חברתיות, אפליקציה ליצירת קשר ישיר מול משקיעים בעולם ועוד.

מהלך זה מצטרף ליוזמה נוספת של הבורסה, השואפת להרחיב את בסיס הידע אודות חברות ישראליות בקרב המשקיעים. בשנה האחרונה השיקה הבורסה את תוכנית האנליזה, המציעה כיסוי אנליסטי לחברות טכנולוגיה וביומד ישראליות, התוכנית נולדה לאור ההבנה כי בשוק הישראלי כמעט ולא מפורסמות אנליזות על חברות הפועלות בתחומים אלו, למרות שכמעט 30% מהחברות הנסחרות בתל-אביב הן מתחומי הטכנולוגיה והביומד.

מטרת התוכנית היא לשפר את רמת הידע והגברת ההבנה בקרב המשקיעים בתחומים מורכבים אלו. התוכנית מספקת מנגנון חשוב ואפקטיבי לקידום תמחור הולם, המאפשר העמקת המידע וההבנה הנוגע לחברה, לתחומי פעילותה ולשווקים בהם היא פועלת. כל זאת תוך פרסום והפצה רחבה של האנליזות בארץ ובעולם. האנליזות מבוצעות על ידי גופי מחקר מקצועיים בינלאומיים שגוייסו לטובת הפרויקט, חברות אדיסון ופרוסט אנד סאליבן. עד כה 20 חברות מתחום הטכנולוגיה והביומד, הצטרפו לתוכנית ונהנות מאנליזה וכבר עתה, מספר חודשים לא רב מאז השקת האנליזה הראשונה, אנו יכולים לראות גידול בהיקפי המסחר של החברות המסוקרות.

בשורה התחתונה, הבורסה תמשיך לפעול לעידוד החברות הישראליות, לפתח פעילות קשרי משקיעים אפקטיבית ויעילה, לחשוף את פעילות החברה למשקיעים הקיימים והפוטנציאלים שלה, הן בארץ והן בעולם ובכך להצטרף למגמה העולמית ולסטנדרטים הבינלאומיים בתחום.

עבור לתוכן העמוד