גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

רפי הכהן: "ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים"

8/03/2017
רפי הכהן: "ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים" (הגדל)

 

באירוע השנתי של פורום CFO סקר רפי הכהן, CFO מלם שכר, את האתגרים בסליקת תשלומים פנסיוניים, ופירט מה צריך ה-CFO לבדוק בתהליך זה ■ "המטרה היא לוודא שהכסף יגיע למקום הנכון"

עו"ד דנה טל צדוק

 

 

 

"תחום ההפקדות הפנסיוניות עבר מהפכה גדולה בעשור האחרון", כך פתח והסביר רפי הכהן  CFO מלם שכר באירוע השנתי של פורום CFO. לדבריו, "הבסיס הרגולטורי להפקדות לחסכון הפנסיוני לא מאוחד ומגובש בחוק אחד, ולמעשה נגזר מבליל של חוקים, תקנות וחוזרים שלעיתים אף סותרים האחד את השני ולכן הנושא מורכב מאוד ונדרשת מומחיות בכדי לוודא עמידה בכל דרישות החוק. תקנות התשלומים שפורסמו ב-2014 מגדירות איך צריכה להראות ההתנהלות בין המעסיקים למוסדיים, באמצעות תהליך אחיד וממוכן להעברת הכסף והמידע, והן חלות על כלל הגורמים המעורבים בתהליך. יישומן החל בינואר 2016 בחבלי לידה קשים. אולם בחצי השנה האחרונה חל שיפור ניכר בתהליך והוא עובד טוב. החל מינואר 2017 מצטרפים אליו גם חברות שבהן 50-100 עובדים ובשל כשלים שהיו בעבר בתהליך העברת הכספים מהמעסיקים לגופים המוסדיים, החליטה הממונה על שוק ההון על התקנת תקנות של אופן התשלומים. זאת על מנת להתמודד עם המצב שנוצר בו עובדים לא קבלו את כספם שנים רבות. כאשר התקנות מגדירות את המעסיק כאחראי לכלל התהליך עד שהכסף מגיע לחשבון העובד, כולל בדיקה של היזונים חוזרים המתקבלים מהגופים המוסדיים והטיפול בשגויים".

עוד הוסיף הכהן כי "על מנת לעמוד בחובות הרבות שיצרו תקנות אלו, חלק גדול מהמעסיקים פנו ל'גורם מתפעל' המעביר את הכספים מהמעסיק למוסדי ואף מעביר מידע לגבי כספים שעברו. המונח גורם מתפעול הוגדר בחוזר גופים מוסדיים כ'ביצוע פעולות על ידי גוף מוסדי עבור מעסיק'".

הכהן הציג בכנס דוחות לדוגמה ממערכת הסליקה של מלם שכר והסביר: "בדוח ריכוז הסליקה, שהוא המסיבי ביותר, אנחנו רואים שאחוזי הקליטה הישירה של הכספים השתפרו משמעותית ועומדים היום על 80-90% ועדיין יש מגמת עלייה. הגורמים המתפעלים נמצאים בקשר מול המוסדיים לגבי היזונים חוזרים שאינם תקינים ומטפלים בבעיות השונות. בדוח הפרטני ברמת העובד, יכול המעסיק לראות שהכסף נקלט כמו שצריך לחשבון העובד בקופה".

הוא גם נתן דוגמה להיזון חוזר שיוצג כשגוי, למשל במצב בו המעסיק הפקיד כסף בגין עובד אך הפוליסה עוד לא נפתחה אצל המוסדי, בד"כ שגוי כזה נפתר ברמת מרכז הטיפול בשגויים של הגורם המתפעל. בהקשר לכך אמר: "האחריות על הגעת הכסף ליעדו היא על המעסיק, על אף שהביצוע אינו בידיו אלא אצל המתפעל וחברות הביטוח ולכן חשוב לבחור בגורם מתפעל מקצועי ולעמוד על היכולת לצפות בזמן אמת בנתונים באופן ישר לצורכי בקרה".

עוד הוא הסביר כי בתחילת הטיפול בשגויים הדגש של ה CFO היה לדאוג למיצוי זכויות העובד בכך שכספים שהופקדו לתוכניות פנסיוניות יגיעו ליעדם ולא לחשבונות מעבר (פנדינג) וישכחו שם. ואולם, לאחר תחילת התהליך התגלה נושא חשוב לא פחות ל CFO והוא החשיפה של הארגון במידה וכספי פרמיה שוטפת של ביטוח לא הגיעו ליעדם. "לדוגמה עובד המועסק מ-2015 והגיע עם תוכנית ביטוח פנסיוני שכללה גם ביטוח א.כ.ע (אובדן כושר עבודה), וביקש להמשיך אותה כמו שהיא. העובד נפגש עם היועץ הפנסיוני וסיכם איתו שהוא ימשיך את אותה תוכנית ביטוח מנהלים, ואותו ביטוח א.כ.ע שהפרמיה בגינו היתה 1.84% מהשכר. הסוכן הציע לו להצטרף לפוליסה המפעלית שהיא זולה יותר ומשזה סירב רשם הסוכן 1.84% ל-א.כ.ע. ואולם כל התהליך הזה גרם לטעות בה נשלחו הנחיות להעביר את כספי הפרמיה לחברת הביטוח בה מנוהלת פוליסת ביטוח המנהלים של העובד על אף שבדיעבד הסתבר שביטוח אובדן הכושר היה בחברת ביטוח אחרת. יצא איפה שהחברה שילמה 1.84%, אבל לא למבטח הנכון. בחודש אפריל-מאי 2016 בעקבות קבלת היזון חוזר שגוי על ההפקדה לא.כ.ע, התגלה כי למעלה משנה וחצי העובד לא מבוטח בא.כ.ע והתשלומים עוברים לחברה הלא נכונה. תחשבו בעצמכם מה היה קורה אם חלילה היה על העובד להפעיל מקרה של אובדן כושר עבודה?!", מסביר הכהן.

בעקבות זאת אומר הכהן כי יש "להגיע לשנת 2017 מוכנים, שכן המטרה של כולם היא שהכסף יעבור למקום הנכון וכל מי שפתח פוליסת ביטוח והעביר את הכסף - באמת יהיה מבוטח".

לדבריו, "על ה-CFO לדאוג לקבלת אפשרות צפייה ישירה במערכת באמצעותה הארגון מבצע את הסליקה. כך יתאפשר לו לוודא שהגורם המתפעל נותן לו את המידע השלם ומאפשר לתמוך ביכולתו של המעסיק להיות אחראי לתהליך הפקדת הכספים כפי שנדרש ממנו במסגרת תקנות התשלומים.

"לעובדים ששואלים אותי אני תמיד אומר שחשוב לשמור על הדוחות השנתיים ולוודא שיש בהם 12 הפקדות כל שנה בהתאם למה שנוכה בתלוש השכר", סיכם הכהן את דבריו במפגש.

עבור לתוכן העמוד